Lojistikte yükleme planının önemi

Lojistik sektöründe yükleme ve sevkiyat süreçlerinde en önemli adımlardan biri yükleme planının hazırlanması olarak öne çıkıyor. Taşıma yapan firmaların, depoları için nakliye yapılmasının öncesinde ürünlerin hangi araçlarla ve hangi sıra ile yükleneceğini belirlemesi beklenmedik aksaklıkların ve gecikmelerin önüne geçerek operasyonların daha düzenli bir şekilde ilerlemesine yardımcı oluyor. Öte yandan, lojistik maliyetleri azaltırken teslimat sürelerini kısaltma ve müşteri memnuniyetini artırma fırsatı sunuyor.

 

 

İyi bir yükleme planının yapılması en başta, bir kamyonu tam olarak doldurmayacak yüklerin başka taşımalarla birleştirilmesini ve bu şekilde maliyetlerin minimum seviyeye çekilmesi sağlıyor. Böylece en uygun yükler ile en uygun araçlar birleştiriliyor ve en masrafsız taşıma sürecinin sağlanması için sevkiyatlar hazır duruma getiriliyor. Bu şekilde yapılan yükleme planları, taşıma işlemlerinde daha fazla yük taşınmasına olanak tanırken yakıt tüketimini ve nakliye maliyetlerini minimize etmeyi mümkün kılıyor. Aynı zamanda çevresel sürdürülebilirliği destekleyerek taşımanın verimliliğini artırıyor.

 

“VERİYE DAYALI DOĞRU VE HIZLI YÜKLEME PLANI HER ANLAMDA BÜYÜK BİR VERİMLİLİK SAĞLIYOR”

 

 

Lojistikte yükleme planının en kritik konulardan biri olduğunu vurgulayan Kamion Kurucusu Berkay Adlım, “Yüklenen araçlar için önceden hazırlanmış bir planın olması, yüklemenin en uygun ve verimli şekilde gerçekleştirilmesini garanti eder. Özellikle satış siparişleri göz önüne alındığında, araç ve konteyner yüklemesinin doğru bir şekilde yapılması büyük önem taşıyor.

 

 

Bu planlar, genellikle teknolojik destekle oluşturulmaya çalışıldığında ortaya çıkan kompleksite şirketleri ciddi boyutlarda zarara uğratabilir. Veriye dayalı gerçekleştirilen taşıma simülasyonlarında taşınacak ürünlerin ve ambalajların ölçüleri, aracın boyutlarıyla ve alış varış lokasyonları ile birlikte optimize edilir. Bu sayede, hem taşıma sürecinde maksimum kapasite kullanımı sağlanır hem de yükleme ve boşaltma süreçlerinde yaşanabilecek aksamaların önüne geçilmiş olur” diye konuştu.

 

 “EN BÜYÜK FARKIMIZ DOĞRU KAMYONU DOĞRU YÜKLE BULUŞTURMAK”

 

 

Kamion olarak en büyük farklarının doğru kamyonu doğru yükle buluşturmak olduğunun altını çizen Adlım, “Biz Kamion olarak, teknoloji kasımıza güveniyoruz ve son teknolojileri kullandığımız uygulamamız ile doğru ve verimli yükleme planı oluşturulmasına fırsat tanıyoruz. Şirketler web tabanlı bir platform olan Yükveren Paneli ile siparişlerini giriyorlar, taşıyıcılar ise Kamion mobil uygulaması üzerinden yükleri görüp, kendilerine uygun olanı tek tuşla seçerek taşıma sürecini başlatıyorlar. Bununla birlikte sistemimiz hem taşıyıcılar için hem de yük verenler için en verimli rota planlamasını otomatik olarak oluşturuyor. Bu sayede, yakıt tasarrufu, zamanın en etkili kullanımı ve yüklerin zamanında teslimi gibi kritik faktörlerde maksimum verimlilik elde ediliyor” ifadelerini kullandı.