KÜÇÜK SINIFIN AĞABEYİ...

TEST SÜRÜŞÜ / 2015-11-30 15:47:10

Sağlam duruşuyla, güven veren yapısıyla her modelinde kendine has ayrı bir detay barındıran Toyota'nın otomotiv sektöründeki yeri çok farklı. Her modelinde olduğu gibi Toyota, Yaris ile de sınıfında çok iddialı bir model olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle şehir içi kullanımlarındaki pratikliği ile dikkat çeken Yaris, iddiasını ortaya koyuyor.

 

Toyota'nın otomotiv sektöründeki yeri çok farklı. Küçük sınıfın iyileri arasında adından bahsettiren Toyota Yaris, şık tasarım ve donanımıyla gönülleri fethetmeyi başarıyor. Toyota güveni, sevgisi, iyi yol arkadaşlığı, yakıt ekonomisi, satış sonrası kolaylıklarıyla da ön plana çıkıyor.

 

Toyota'nın ülkemizdeki temeli çok sağlam. Her geçen dönemde bu sağlamlığı, gerek tasamlarıyla, gerekse de teknolojisi ile tüm tüketicisine fazlasıyla yaşatıyor. Her modelinde olduğu gibi Toyota, Yaris ile de sınıfında çok iddialı bir model olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle şehir içi kullanımlarındaki pratikliği ile dikkat çeken Toyota Yaris bu haftaki test konuğumuz oluyor.

 

Toyota geniş bir ürün yelpazesine sahip. Markanın her modelinde zengin donanım seçenekleri mevcüt. Her müşteriye rahatlıkla cevap verebilecek bir ürün gamına sahip. Yaris modeli de bu zengin donanımlardan payını fazlasıyla alan model oluyor.  Benzinli, dizel ve hibrid seçenekleri bulunan Yaris, pratikliği ve sunduğu sürüş keyfi ile dikkat çekerken, makyaj sonrası kavuştuğu yeni tasarımı ile de büyük beğeni topluyor.

 

Toyota Yaris makyajla birlikte sade kimliğinden uzaklaşarak daha sportif ve çekici bir görünüme kavuştu. Yaris'in daha sportif görünmesini sağlayan en önemli değişim ön tasarımında olmuş. Petek tasarımlı ızgara grubu selefine göre daha da büyümüş. Marka logosu ise krom çıtayla daha belirgin hale getirilmiş. Test aracımız gibi Style donanıma sahip Yaris'te lake siyah çerçeveli ızgara, şık far grubu, tampona dikey konumlandırılmış sis farları ve yan camlardaki siyah çıtalar bütünlüğü sağlarken, sportif görünümü de destekliyor. Yan bölümde çok belirgin bir değişimin olmadığı yeni Yaris'in arka tasarımında da yenilikler var. 

 

Boyu 65 mm uzayan yeni Yaris, 3950 mm uzunluk, 1695 mm genişlik ve 1520 mm yüksekliğe sahip. Bagaj hacmi ise 286 litre. Toyota Yaris'in, dış tasarımdaki değişimin rüzgarı iç mekana da yansıyor. İç mekanın kalite hissi çok daha yüksek. 'Toyota Touch 2 olarak da adlandırılan 7 inçlik dokunmatik ekranlı müzik sisteminin üzerinde yer alan hava kanalları selefine göre daha da inceltilmiş. Ekran geri görüş kamerası görevini de görüyor. 

 

Sınıf ortalamalarında bir yol tutuşuna sahip Toyota Yaris, pratikliği ile dikkat çekiyor. Başarılı yol tutuşu ile konforu elden bırakmıyor. Sürücüsüne güven veren bir yapıya sahip. Yaris, Sınıfında iddialı bir araç.

 
 
Yavuz MÜFTÜOĞLU