Peugeot 208: Küçük sınıfın öncülerinden

TEST SÜRÜŞÜ / 2017-07-31 11:16:36

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Küçük sınıfın iyileri arasında adından bahsettiren Peugeot, 208 model gamı ile severlerine zengin motor ve donanım seçenekleri ile gönülleri fethetmeye devam ediyor. Tasarımı olduğu kadar performansından da ödün vermeyen Peugeot 208, dopdolu donanımı ile de başarısını kanıtlıyor. 

 

 

Peugeot 208, sınıfında kendine has tasarımı, performansı ve ekonomik yapısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Ülkemizde otomobil sahipleri araçlarında aradıkları özellikler genelde, performansı yüksek, yakıt tütetiminde cimri, konforu iyi, tasarımı şık, fiyatı uygun, albenisi yüksek olsun ister. Peugeot 208, bu saydıklarımız özellikleri taşıyan bir araç. Peugeot 208'in sunduğu performans çok iyi.  

 

Peugeot 208, 1.2 lt PureTech 110 Hp ve GT Line donanımlı versiyonu ile yol arkadaşımız oluyor. Peugeot 208, makyaj sonrası ödüllü yeni benzinli motor ve yeni EAT6 otomatik şanzıman birlikteliği ile sınıfındaki konumunu güçlendirdi.

 

 

DİKKAT ÇEKEN TASARIM

 

Peugeot 208, daha iddialı, sağlam ve sportif yeni tarzı  daha çekici bir görünüme kavuştu. Önde, yeni tampon daha keskin, net ve kaslı çizgileriyle dikkat çekerken, genişletilmiş ızgara ve krom çıta tamamen tampon içine entegre edilmiş. Yüksek donanım seviyelerinde, yeni “Equalizer” ızgaranın sıcak kromaj markajı benzersiz bir 3D efekti veriyor. Dışarıya alınan sis farları ile birlikte bu yeni kimlik, aracı daha geniş ve daha dinamik göstererek yola daha sağlam oturan bir görünüş kazandırıyor. 

 

GT Lıne donanımına özgü kırmızı ön panjur ve GT Line arması ile  sporcu tasarımını belli ediyor. Ön tasarım da, araca daha keskin ve aslansı bir bakış kazandıran yeni çift renkli farlar, siyah ve krom maskeler ve teknolojik LED'li ışıklı imza ile vurgulanıyor. 

 

 

Yandan bakıldığında, modelin modern ve dinamik boyutları ve üzerinde ayrıntılı şekilde çalışılmış tasarımı korundu. Krom detaylar ve GT Line arması ön yan çamurlukta yerini almış. Modelin hem şık ve hem de spor yanını güçlendiren mat renginde ayna gövdesi modele ayrı bir keyif katıyor. Arkada, stop lambaları ve yeni LED'li 3D ışık pençeleri şaşırtıcı çizgileriyle büyülüyor.  

 

Bu far grubu aynı zamanda daha sportif görünüm için karatılmış bir yapıda. Tamamen homojen görüntüleri, açık rengi  ve derin 3D efektleri onları teknolojinin gerçek mücevherleri haline getiriyor. Peugeot tarzının sembolü aslan pençesi arka farlar 208 gamının tümünde sunuluyor. 3.973 mm uzunluk, 2.004 mm genişlik ve 1460 mm yükseklik değerlerine sahip Peugeot 208 GT Line'ın bagaj hacmi ise 285 litre.

 

 

SÜRÜCÜSÜYLE BÜTÜNLEŞEN İÇ MEKÂN

 

208 GT Line'ın sürücü koltuğuna oturduğumuzda, vücudu saran koltuklar, sportif direksiyon ve alüminyum pedaller bize keyifli  ve konforlu bir sürüşün ilk ipuçlarını veriyor. Sporti koltuklar GTI modelinde de kullanılmış.  

 

Peugeot, 208'de GT Line donanıma uygun olacak şekilde bir çok ayrıntıya özen göstermiş. İç mekanda siyah deri ağırlıklı olarak kullanılırken neredeyse bütün detaylarda ve dikişlerde kırmızı renk kullanılması dikkat çekici. Siyah emniyet kemerlerinin ortasından geçecek şekilde bile kırmızı şerit kullanılmış. Orta konsolu incelediğimizde markanın diğer modellerinden tanıdığımız 7 inç büyüklükteki SMEG dokunmatik ekran göze çarpıyor. Telefonunuzun ekranını aracın ekranına yansıtmayı sağlayan MirrorScreen özelliğine sahip bu sistemin dokunmatik hassasiyeti başarılı.  

 

Geri görüş kamerası olarak da görev yapan ekran, modele özgü Redline spor kırmızı temaya sahip. 

Orta konsolun etrafıkarbon fiber görünümlü yumuşak bir deri ile kaplanmış. Kapı kollarındaki kırmızı detaylar da içerdeki spor havayı desteklerken GT Line'da standart olarak sunulan cam tavanın yanındaki ambiyans ışıklarının mavi yerine kırmızı olmasını beklerdim. Aktif şehiriçi güvenlik sistemlerinin de yer verildiği 208'de, şehir içi 30 km/s hıza kadar otomatik fren yapmayı sağlayan FARC ve otomatik park etmeyi sağlayan Park Asist sistemi GT Line donanımında standart olarak yer alıyor.

 

 

PERFORMANS DOLU

 

Test aracımızın kaputunun altında görev yapan ödüllü, turbo destekli 1.2 litrelik benzinli PureTech motor, 5500 d'd 110 Hp güç ve 1500 d/d'de 205 Nm tork değeri sunuyor. 

 

Tork konventörüne sahip yeni EAT6 şanzıman, hızlı vites değişiminin yanında sarsıntısız yüksek sürüş konforu da sunuyor. Vitesin yanında bulunan tuşlarla “spor” ve “kaygan zemin” olmak üzeri iki sürüş modunu seçebiliyorsunuz.

 

Şehir içi kullanımlarda oldukça yeterli bir hızlanmaya sahip olan model şehirler arası yolculuklarda da üzmüyor, sınırları zorlamadığınız sürece. GT Line donanımında sertliği artan süspansiyonlar, virajlarda ve genel yol tutuşunda önemli katkı sağlıyor. Aracın görüş açıları gayet başarılı. Ses yalıtımı başarılı.  Start&Stop özelliği de bulunan Peugeot 208 GT Line'da standart olarak sunulan ve sürücüye sürüş güvenliği ve konforu sağlayan önemli özellikler de var.