Hyundai i20; Dışı küçük, kendi büyük

Hyundai'nin B segment sınıfındaki başarılı temsilcisi i20'nin makyajla birlikte motor seçenekleri de genişledi. Hyundai'nin İzmit fabrikasında üretilen i20, yeni turbo-benzinli 1.0 litre ve 120 Hp'lik DCT şanzımanlı versiyonu bu hafta yol arkadaşımız oluyor.

Yenilenen Hyundai i20'de en büyük değişim ön ve arka tasarımda olmuş. Markanın imzasını taşıyan yeni ön panjura yeni bir ön tampon eşlik ediyor. Daha güncel hale gelen ön bölümde, tamponun yanı sıra radyatör ızgarasında da kaplama farklılığına gidilmiş. Ön bölümde dikkat çeken bir diğer değişiklik de farlarda olmuş. Farların iç kısmının tasarımı elden geçirilmiş.

Özellikle LED gündüz aydınlatmalarının formu eskisine göre farklı. Aracın yan tasarımında ise yeni alaşımlı jantlar dışında bir değişiklik yok. Arka bölüm de ciddi bir değişime sahne olmuş. Eskiden tamponda olan plaka, bagaj kapağına taşınmış. Stopların ise ön farlarda olduğu gibi iç tasarımı elden geçilmiş. Plakanın ayrılmasıyla birlikte tampon tasarımı da yenilenmiş.  4065 mm uzunluk, 1750 mm genişlik ve 1529 mm yükseklik ölçülerine sahip Hyundai i20'nin bagajhacmi ise 301 litre.

 

KULLANIŞLI BİR İÇ MEKAN

 

Makyajla birlikte aracın iç mekanında çok ufak dokunuşlar yapılmış.Aracın iç mekânında kullanılan çift renk kaplamalar ve ergonomik yapı, aracın kalite ve kullanışlılık hissini artırıyor. 7 inçlik dokunmatik ekranın kullanımı rahat ve tam göz hizasına yerleştirilmiş. Rahat koltuklar ve ele iyi oturan direksiyon simidi de sürüş keyfini artırıyor. Hem ön hem arkada sunulan yaşam alanı yeterince ferah.İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçiliği gayet iyi. Android Auto ve Apple CarPlay ile uyumlu. Hoparlörleri de yenilenen müzik sistemiyle i20 daha keyif verici hale gelmiş. 

Ayrıca i20'de artık standart USB dışında güçlü çıkışa sahip bir USB de bulunuyor. Otomobilin aks aralığında bir değişim olmamış. Önce sunulan alan yeterli. Arkadaki diz mesafesi ise segment standartlarında. Makyaj sonrasında Hyundai i20'de güvenli sürüş olanağı tanıyan; şerit takip uyarısı ve şeritte tutma yardımcısı, yaya uyarı özellikli otonom fren sistemi, sürücü yorgunluk ve uzun far asistanı gibi güvenlik donanımları bulunuyor.  

 

HACİM KÜÇÜK, PERFORMANS BÜYÜK

 

Hyundai i20, 3 silindirli benzinli motoruyla dizelleri aratmayan bir seçenek sunuyor. Sadece 1.0 litre hacmindeki motor, başarılı performansını düşük tüketimle birlikte sunmayı başarıyor.

Geçirdiği makyaj operasyonuyla iddiasını artıran Hyundai i20, yeni renk seçenekleri ve artırılan donanımıyla dikkat çekiyor. Sınıfının en geniş hacme sahip otomobillerinden olan Hyundai i20, sadece 1.0 litrelik benzinli motoruyla da ‘dışı küçük kendi büyük’ imajını destekliyor. Çift kavramalı otomatik şanzıman DCT ile konuğumuz olan araç, dizel versiyonu görmezden gelmenize neden olabilecek kadar başarılı özelliklere sahip bir otomobil diyebiliriz.

 

KEYİF VEREN SÜRÜŞ

 

Bize 1.0 litrelik benzinli motor seçeneğiyle konuk olan i20, 3 silindirli ünitenin yüksek güç ve düşük tüketim avantajını çok iyi kullanıyor. 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman DCT ile kombine edilen motor, turbo besleme sayesinde 120 beygir güç ve 172 nm tork üretiyor. Ara hızlanmalarda da keyif veren motor, araca saatte 190 kilometrelik maksimum hız vadediyor. Şanzımanın yumuşak geçişleri de konforlu sürüşe katkı sağlıyor. Tatlı sert süspansiyon sistemi, yol tutuş ile konfor dengesini sağlamayı başarıyor. Benzinli ünite, etkili performansını rağmen tüketimde az gözlü değil. Fabrika verilerine göre ortalama tüketim 5.1 litre. 50 litrelik depoyla menzil yaklaşık 1000 kilometre. Hyundai i20'nin performansına ek olarak yakıt tüketimi de oldukça iddiali olduğunuğu söyleyebiliriz.  

Elite donanım listesiyle sunulan araçta ESP, VSM, yokuş kalkış desteği, lastik basınç göstergesi, acil durum fren uyarısı, ön/yan/perde hava yastakları,7 inçlik dokunmatik multimedya ekranı, hız sabitleyici, LED entegre farlar, viraj aydınlatmalı farlar, katlanır aynalar, SUV görünümlü gövde kiti, tavan rayları, park sensörü, geri görüş kamerası ve start/stop sistemi gibi uzun bir liste yer alıyor. Sert karakterli bir süspansiyona sahip olan Hyundai i20, spor bir otomobil kullanıyorsunuz hissi veriyor. Otomobilin yol tutuşu sınıf standartlarında ve güven veren bir yapısı var.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU