İkinci elde hızlı olan aracı kapıyor

Kur ve enflasyonun etkisiyle birlikte 2.el araçlarda fiyatlar artmaya devam ediyor. 10 yaşın üzerinde 2.el bir aracın ortalama fiyatı 200 ile 220 bin arasında. Yatırım aracı haline de gelen otomobil piyasası canlılığını yitirmemiş durumda. 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgur, 'Sıfır araç satışlarının geri gittiği noktada 2.elin ileriye gittiğini görüyoruz" diye konuştu.

 

 

Türkiye otomotiv sektöründe 2022’nin ilk 6 ayıyla ilgili açıklamalarda bulunan 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, “Son 3-6 aylık döneme baktığımızda alımların yüzde 70’inin bir süre sonra satmayı düşünen, yatırım amaçlı alanlar olduğunu söyleyebiliriz. Geriye kalan yüzde 30’luk bölüm ise ihtiyaçtan dolayı otomobil almakta. İkinci el pazarında da ilk 6 ayda, geçen yıla göre yaklaşık yüzde 30 oranında büyüme olduğunu ifade edebiliriz. bayrama yaklaştığımız dönemde hem sıfır hem ikinci el pazarı hareketlendi” diye konuştu.

 

 

EN AZ 15 BİN TL GELİR 

 

 

Günümüz koşullarında araç almanın zorlaştığını belirten Ülgür, “10 yaşın üzerinde ikinci el bir araç ortalama 200-220 bin TL civarında. Böyle bir araç almak isteyen bir kişinin, taksitleri düşürmek adına 48 aylık bir krediyi, bulabilirse minimum koşulda yaklaşık yüzde 2’lik bir oranla aldığını düşündüğümüzde bile, 70 bin TL civarında peşinatı verdikten sonra aylık 5 bin 500 TL civarında bir kredi ödemesi gerekiyor. Bu kişinin temel ihtiyaçlarını karşıladığı koşulları da hesap edersek, en az 14-15 bin TL geliri olması gerekir ki bu krediyi ödeyebilsin” dedi.

 

KUR DEĞİL, ENFLASYON

 

Son dönemde yaşanan fiyat artışlarıyla ilgili de konuşan Ülgür, “Mevcut durumda araçların fiyat artışlarında kurdan ziyade enflasyona bakmak gerekiyor. Önceden kuru takip eden otomobil fiyatları, artık enflasyonu takip ediyor. Ocak-Haziran döneminde kurlarda yüzde 20 civarında artış olurken enflasyon yüzde 40 civarında oldu ve otomobil fiyatlarındaki artış da o mertebede gerçekleşti. Bu yüzden kur düştüğünde araç fiyatlarının da düşmesini beklemek yerine, bakmamız gereken parametre enflasyon haline geldi” değerlendirmesini yaptı.

 

 

HAREKETLİLİK ARTABİLİR

 

2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, “Sıfır araç satışlarının geri gittiği noktada ikinci elin ileriye gittiğini görüyoruz. Bununla birlikte şirket olarak aldığımız duyumlar, son üç ayda Türkiye’ye epey sıfır araç geleceğini gösteriyor. Bazı ülkelerde doygunluklar var ve aynı zamanda Türkiye’ye kaydırılabilecek araçlar bulunuyor. Eğer bu gerçekleşirse, sıfır araç pazarı 700-750 bini bulabilir. Bununla birlikte ikinci elde oluşacak tablo şu anki gidişata göre 8 milyonu geçer gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

 

 

YOK SATIYOR ALGISI TÜKETİCİYE ZARAR VERİYOR

 

 

Alım şartlarının giderek zorlaştığı bir ortamda fiyat artışlarına dikkat çeken 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, “Şu anda özellikle sıfır araçlar için oluşan ‘yok satıyor’ algısı sektöre ve dolayısıyla tüketiciye zarar veriyor, fiyatların da her geçen gün artmasına yol açıyor.

 

Dünyada otomobil üretimi az ve Türkiye’de de talebin çok daha azını karşılayabiliyorsak, yok satıyor algısının ne kadar yanlış olduğunu görebiliriz. Fakat bu algı, fiyatlar artarken ÖTV matrah güncellemesine de ihtiyaç olmadığı algısına yol açabilir. Kurun baskılanmasının da fiyat artışını değiştirmeyeceğini söyleyebiliriz ve bu sebeple ÖTV indirimi artık zorunluluk haline geldi” dedi.