Fiat Egea Cross; Gözler üstünde

Fiat Egea Cross, ülkemize geldiği günden bu yana oldukça fazla satılıyor. Çünkü araba, uygun fiyata SUV görüntüsü sunan bir model. 

 

Türkiye’de Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) üyeleri tarafından “2021 Türkiye’de Yılın Otomobili” seçilen Fiat Egea Cross’u, 100 HP’lik 1.0 Firefly benzinli motor seçeneği ile bu hafta yol arkadaşımız oldu. Yollara çıktığı 2015’ten bu yana ülkemizde “en çok tercih edilen otomobil” kimliğini bırakmayan Egea, 2020 sonunda tanıtılan crossover modeli Egea Cross ile model yelpazesini genişletmişti. Bursa’daki TOFAŞ Fabrikası’nda üretilen ilk crossover model olan Fiat Egea Cross, 1.4 Fire 95 HP, 1.0 Firefly 100 HP olmak üzere 2 benzinli ile, 1.3 Multijet 95 HP, 1.6 Multijet 130 HP dizel olmak üzere toplam 4 motor seçeneğine sahip. Fiat Egea Cross konfor konusundaki beklentileri zorlanmadan karşılayan bir araç olduğunu söyleyebilirim. Yol tutuş konusunda Egea HB modelinin kabiliyetli yapısını aratmıyor.

 

DİKKAT ÇEKEN TASARIM

 

Egea Cross, güçlü ve cesur tasarım hatları, farların altına kadar uzanan yeni ızgara görünümü ile bir crossover modelde olması gerektiği gibi geniş ve heybetli görünüyor. Egea Cross, diğer gövde seçeneklerine göre yerden 4 cm daha yüksek. Tüm Cross versiyonlarında standart sunulan tavan rayları sayesinde Egea Cross, hatchback muadiline göre toplamda 7 cm yükselmiş oluyor. Fiat Egea Cross, güçlü görünümünü perçinleyen daha büyük lastikleriyle de gerek tasarımsal gerekse işlevsel olarak farkını ortaya koymayı başarıyor. Egea Cross’un crossover detayları çamurlukların etrafındaki gövde kaplamaları ile başlayarak yanlarda ve ön tarafta da devam ediyor. Cross için özel tasarlanan kaslı ön ve arka tampon, yan marşpiyeler ve bu gövde tipine özel tavan rayları da otomobile güçlü ve gösterişli görünümünü beraberinde getiriyor.

 

KULLANIŞLI BİR İÇ MEKAN

 

Otomobilin kapısını açtığımda kapı eşiğinde yazan model ismi, metalik iç kapı kolları, kokpitin üzerinden geçen siyah kuşak ve dijital klima kumandaları kabini renklendiren detaylar ilk dikkatimi çeken farklılıklar oldu. Diğer Fiat Egea Ailesi üyelerinde olduğu gibi Fiat Egea Cross’ta da tüm yolculara geniş bir iç alan sunuluyor. Hem ön hem de arka yolculara geniş bir diz mesafesi sağlanmış. Genel anlamda modern görünen yaşam alanında kullanılan malzeme kalitesi açısından da önemli bir sıkıntı bulunmuyor. Yeni Fiat Egea modellerinde direksiyon da daha şık ve daha sportif tasarımıyla ve tamamen yenilenmiş olarak dikkat çekiyor.

Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon daha ergonomik olacak şekilde tasarlanırken 7 inçlik dijital gösterge panelinin daha iyi görünmesini sağlıyor. Ailede ayrıca yeniden tasarlanan klima kumandaları, krom ve siyah detaylarla zenginleştirilen orta konsol da yeni tasarımıyla ön plana çıkıyor. Direksiyonun üzerinde sürücünün işini kolaylaştıran bir düğme bolluğu var, arkasındaysa frekans ve ses seviyesini ayarlayan düğmeler. Elektrik takviyeli direksiyonun şehir içindeki hafiflemesi için City modunu seçmek yetiyor. Vites konsolunun önünde de telefonlar için kablosuz şarj bölmesi bulunuyor.  Koltuklarda da yükselen gövdeye göre bir düzenlenme yapılmış gibi görünüyor, ideal sürüş pozisyonu kolayca bulunuyor.

 

440 LİTRELİK BAGAJ HACMİ

 

4386 mm uzunluk, 1802 mm genişlik ve 1556 mm yükseklik ölçülerine sahip Fiat Egea Cross’un bagaj hacmi ise 440 litre ile başarılı.

TEKNOLOJİK ÖZELLİKLER

 

Multimedya konusunda da yenilikçi ve modern teknolojik imkanları kullanıma sunan Egea Cross’ta gelişmiş bağlanabilirlik çözümlerine ve 10 inç dokunmatik ekrana sahip beşinci nesil UConnect 5 multimedya sistemi yer alıyor. Kullanıcılarına pratik ve kullanışlı bir sürüş deneyimi sunan kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteğine sahip olan Uconnect 5, kişiselleştirilebilir profillerle 5 adede kadar konfigürasyonu saklama olanağı sunuyor.

GÜVENLİK ÖN PLANDA

 

Egea Cross’ta da ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi, ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Hız Asistanı’, ‘Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Yorgunluk uyarı Sistemi’, ‘Akıllı Uzun Far’, ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’, Ön park sensörleri, Anahtarsız giriş/çalıştırma ve kablosuz akıllı telefon şarj gibi özellikler hayatı kolaylaştıran ve güvenliği artıran detaylar yer alıyor.

 

KONFOR VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

Fiat Egea Cross yepyeni 100 HP gücünde 1.0 litrelik Firefly T3 motorla dikkat çekiyor. FireFly Turbo motor ailesinin bir parçası olan 1.0 Firefly T3, düşük tüketim ve emisyon değerlerini, daha çok güç ve tork ile birleştiriyor. 5 ileri manuel vitesle kombine edilen 3 silindirli yeni motor; düşük devirde kullanıma sunduğu yüksek çekiş gücüyle akıcı sürüş sağlamaya istekli. Hacmine göre oldukça başarılı bir performans sunuyor. Konforundan ödün vermiyor. Ses yalıtımı konusunda da gayet başarılı olan model yüksek hızlarda dahi rahatsız etmiyor. Fiat Egea modelleri ile ulaşılabilir fiyat skalası ile kaliteyi ulaşılabilir kılıyor.