Tonale, Türkiye'den zirveye tırmanacak

Alfa Romeo’nun ilk kompakt SUV’si ve ilk elektrikli motora sahip aracı olan Tonale’nin, uluslararası tanıtımı Asya ve Avrupa’nın birleştiği nokta olan İstanbul’dan yapılırken, model Avustralya’dan Japonya’ya, Amerika’dan Çin’e tüm global pazarlarda yerini alacak.

 

Alfa Romeo markasının DNA’sını tüm dünyaya tanıtmak için tasarlanan kompakt sınıftaki oyuncusu Tonale’nin hibrit ve dizel motor seçeneklerinin lansmanı Türkiye’de yapıldı. Satışı çıkan Alfa Romeo Tonale, 1 milyon 249 bin TL’den başlayan fiyatlarla bayilerdeki yerini aldı. Spor otomobil tutkunlarının hayranı olduğu markanın, dönüşümünün temsilcisi olan Tonale, premium pazarda, sınıfında 1.6 litre dizel motora sahip tek model olma özelliği de taşıyor. 

 

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR PAZAR

 

Etkinlikte konuşma yapan Alfa Romeo üst yöneticisi Jean-Philippe Imparato, “Türkiye Alfa Romeo için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Tonale’nin uluslararası lansmanını İstanbul’da gerçekleştirmekten memnuniyet duyuyoruz. Alfa Romeo yeni ürün gamı ile Türkiye premium pazarında önemli oyunculardan biri olacak. Tonale de bu yolculuktaki önemli kilometre taşlarından ilki. Sizlere Tonale ile harika bir sürüş deneyimi diliyorum” dedi.

 

SIFIR EMİSYON HEDEFİ

 

Türkiye’nin Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesindeki en büyük büyüme potansiyeline sahip pazarlar arasında olduğunu söyleyen Alfa Romeo Global Pazarlama ve İletişim Başkanı Francesco Calcara, “Alfa Romeo Tonale, Avustralya’dan Japonya’ya, Amerika’dan Çin’e, tüm global pazarlarda yer alacak. Bu sebeple de Avrupa ve Asya’nın buluşma noktası olan İstanbul, Tonale’yi tanıtmak için mükemmel bir yer” diye konuştu.

 

Calcara, “Alfa Romeo, yüzde 0 Elektrikli Araçtan 2027’de yüzde 0 emisyona” felsefesiyle ilerliyor. Markamız karbon nötr olma yolunda otomobil endüstrisinin en hızlı markası olmayı hedefliyor. 2025’te Alfa Romeo’nun ilk tamamen elektrikli modeli tanıtılacak ve plan dahilinde Türkiye  pazarında da satışa sunulacak. 2027 yılından itibaren ise Alfa Romeo ürün gamının tamamı elektrikli olacak ve markanın 0 emisyon hedefine ulaşmış olduğunu göreceğiz” dedi.

SÜSLÜ: SATIŞLARIMIZ 5 KAT ARTACAK

 

Alfa Romeo Türkiye Marka Direktörü Özgür Süslü de, “Türkiye’de kompakt SUV’lar Premium Otomobil Pazarı’nın yüzde 21,5’lik payla en büyük segmentini oluşturuyor. Tonale’nin ürün gamımızda yer almasıyla birlikte, yıl sonunda geçtiğimiz yılın beş katından fazla satış adedine ulaşacağımızı öngörüyoruz. Özetle Alfa Romeo markası için Türkiye’de yeni ve büyümeye işaret eden bir dönem, Tonale ile başlıyor” ifadelerini kullandı. Tonale’nin, Sprint, Ti ve Veloce olmak üzere 3 farklı donanım seviyesi bulunuyor.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU / otomobilsahibi.com

 

 

TONALE’NİN ÖNE ÇIKAN BAZI ÖZELLİKLERİ

 

- Hibrit Tonale: 1.5 litre 160 beygirlik değişken geometrili turbo benzinli motor ve 48volt “P2” elektrik motorlu. 7 ileri otomatik şanzıman.

- Dizel Tonale: 16 litre turbo motor, 130 beygir güç ve 320 Nm torka sahip. 6 ileri vitesli çift kavramalı şanzıman. 

- Sınıfında bir ilk olan toplam 22,5 inçlik 2 büyük ekran ve İnsan Makine Arayüzü'nden (HMI) oluşan yeni bir bilgi-eğlence sistemi.

 

- Tonale hızlanma, fren ve şerit takibini otomatik yöneten 2’inci seviye otonom sürüş için Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleri (ADAS) ile donatıldı.

- Hassas Yol Kullanıcıları ile Otonom Acil Durum Fren.

 

- 360° Görüşlü Kamera.

- NFT dijital sertifikalı ilk otomobil. NFT sertifikalı Tonale’ler Türkiye’de 2023’ten itibaren aktif olacak.

 
 
 
Yavuz MÜFTÜOĞLU / İSTANBUL