Advertisement

Scania, yeni amiral gemisini tanıttı

Scania, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında vizyonunu oluşturan sürekli iyileştirme felsefesi ile sektörde yeniliklere öncü olmaya devam ediyor.

 

Scania’nın elektrikli mobilite atağından önce mevcut hali ile de yakıt ekonomisi konusunda çok beğenilen ve tercih edilen içten yanmalı motorlarını son kez geliştirdi. Scania’nın yeni amiral gemisi olmaya aday olan SUPER, yüzde 100 Scania mühendisliği tarafından geliştirilen bileşenleri ile dikkat çekerken kullanıcılardan da olumlu tam not aldı. SUPER, 2024 yılının 2. çeyreğinde Türkiye yollarına çıkmaya hazırlanıyor.

 

“PAZAR 32 BİNİ GEÇEBİLİR”

 

Öncelikle ağır ticari araç pazarını değerlendiren Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü Tolga Senyücel “16 ton ve üzeri ağır vasıta pazarının bu sene 32 bin adedin üzerinde gerçekleşebileceğini ön görüyoruz. Yaşlanan ağır ticari araç parkının yenilenmeye başlaması da pazara artı olarak yansıyor. Scania olarak baktığımızda ise ilk 4 ay, hedeflerimize paralel gerçekleşti. Biz de özellikle istediğimiz adetlere ulaştığımızda pazar ile paralel teslimatlarımızı gerçekleştirebiliyoruz. TAID raporlarına göre şu anda ithal pazarda 1.’yiz. Toplam pazarda da 3.ncü sırada yer alıyoruz. Yıl sonunda da benzer sonuçlarla kapatmayı planlıyoruz” açıklamasını yaptı.

 

 

“TEDARİK SORUNU SÜRÜYOR”

 

Tolga Senyücel, araç tedariğinde yaşanan problemlerin devam ettiğini belirterek “Geçtiğimiz yıllara oranla biraz daha iyileşse de tedarik sorunları devam ediyor. Scania özellikle bu durumu iyileştirmek için çok mesai harcıyor. Şirket içinde kurdukları bir proje ekibi haftalık olarak durumu takip ediyor.” şeklinde konuştu.

 

“YAKIT TASARRUFUNDA RAKİPSİZ”

 

Senyücel, Yeni SUPER modelinin Avrupa pazarlarında şimdiden büyük ilgi gördüğünü belirterek “Super’de bulunan yeni motor, bir önceki versiyonuna göre, diğer aktarma organlarının da katkısı ile yüzde 8 yakıt tasarrufu sunuyor. Avrupa’nın en prestijli ödüllerinden olan Greentruck ödülü üstüste 6. Kez Scania’ya geldi. Yakıt tasarrufunda rakipsiz bir konuma geldi. Yeni motor, yeni şasi, yeni diferansiyel ve yeni şanzıman, opticruise ile birleştiğinde araç kullanıcısına keyifli bir sürüş sunarken, araç sahibine de ciddi anlamda bir kazanç yaratıyor. 2024 yılının 2.nci çeyreğinde Türk kullanıcıları ile buluşturmayı hedefliyoruz. Super, satışlarımıza da ciddi bir ivme kazandıracaktır” şeklinde değerlendirdi. 

 

YÜZDE 100 SCANİA 

 

Tamamen Scania içinde tasarlanan ve İsveç mühendislik kalitesini yansıtan şasi, şanzıman, diferansiyel, D formlu yakıt deposu, daha güçlü retarder ve motor ile SUPER farkını ortaya koyuyor. SUPER, emisyon normlarına uygunluk sağlarken bunu sadece SCR kullanarak gerçekleştiriyor. Yeni 13 litrelik motorlar, en yeni Opticruise G33 şanzımanlarla birleştirildi. Bu, hızlı vites değişimi ve kesintisiz torkla sürücünün benzersiz bir sürüş deneyimi yaşayacağı anlamına geliyor.