Advertisement

Opel, elektriklide atağa kalkacak

Opel Türkiye, 2023’te 1 milyon satış adedini aşan rekor pazarda 73 bin 865 adet satışla tarihi bir başarıya imza attı. Opel Türkiye Genel Müdürü Yiğit Yantaç, "Opel bu yıl tamamen elektriklenecek. Türkiye olarak biz de gerekli payı alacağız. Kısacası elektrikli atağına kalkıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Türkiye otomotiv pazarı, satış rekorlarının kırıldığı 2023 yılında, markaları da tarihi başarılara taşıdı. Bu markalardan biri olan Opel Türkiye, düzenlediği basın toplantısında otomotiv gazetecileriyle bir araya geldi. Opel Türkiye Genel Müdürü Yiğit Yantaç, “Globalde 670 bin adet satışa ulaştık. Ülkemizde ise 73 bin 856 adetle rekor bir satış gerçekleştirdik. Bu sonuç, dünyada satılan 9 Opel modelinden 1’inin 2023 yılında Türkiye’de satıldığı anlamına geliyor” dedi.

 

Hedefimize ulaştık

 

Almanya ve İngiltere’den sonra Opel dünyasında markamızın tüm pazarları arasında satış adedi olarak en yüksek üçüncü satış adedini gerçekleştirdiklerini belirten Yiğit Yantaç, “Bu iki ülkede üretimin de yapıldığını hesaba katarsak, üretimin olmadığı pazarlar arasında en yüksek satış adedine ulaşan ülke olduk. Böylece geçen sene Opel CEO’su Florian Huettle’ın 3 ana pazardan 1’i Türkiye olacak hedefini gerçekleştirmiş olduk. Bu sene de 1 milyonu geçecek pazarda 70 binden fazla satışa ulaşmak ve globaldeki konumumuzu korumak istiyoruz” diye konuştu. Bu sene elektrikli model atacağı yapacaklarını söyleyen Yiğit Yantaç, “2030 yılına kadar sadece elektrikli satacağız ve geçiş olacak söyleminde bulunan markalardan biri değiliz. İçten yanmalı motorlarımızla beraber elektrikli araç satışlarımız da olacak. O yüzden full elektrikli araca geçişi daha ileri bir tarih olarak belirlemiştik. Bundan dolayı 2030 tarihi Opel için bir sorun teşkil etmemektedir” dedi.

 

Yeni modellerde Türk esintisi

 

Türkiye’nin her zaman Opel’in 3 ana pazardan biri olarak kalacağını belirten Yiğit Yantaç, “Opel Avrupa operasyonları dışında da büyümek istiyor ve bu büyümeye en net şekilde karşılık olarak gördüğü ülkelerden biri Türkiye. Keza bu yüzden de Kuzey Afrika, Ortadoğu olmak üzere ürün gamı anlamında ve müşterinin beklentisi anlamında da en net karşılığı alabildiği ülke yine Türkiye. Bu sebepten ötürü de ülkemize gelen modellerde, bizim taleplerimiz üzerine özellikler ekleniyor” ifadelerini kullandı. Opel'de sürprizlerin devam edeceğini söyleyen Yiğit Yantaç, "Biz hedef olarak yine ilk 3’ü hedefliyoruz. Şu anki planlamamıza da uygun bir şekilde ilerliyoruz diyebilirim. Türkiye olarak podyumda yer almaya devam edeceğiz" dedi.

 

Frontera, Ülkemizden dünyaya tanıtılacak

 

Markanın 125’inci yılını kutladığımız bu yıl çok ciddi yenilik atağına kalktıklarını söyleyen Yiğit Yantaç, “Bu sene markanın tarihinde ilk kez her modelin tamamen elektrikli versiyonu sunulacak. Türkiye’de de elektrikli model sayımızı 5’i binek 2’si hafif ticari olmak üzere 7’ye çıkaracağız. Zaten hali hazırda elektrikli Corsa, Mokka ve Astra var. 14 Mayıs 2024’te Türkiye’de yapılacak global lansmanıyla yeni elektrikli modelimiz Frontera da satışa çıkacak. Ayrıca elektrikli araç pazarı bu yıl 100-120 bin adet civarında olacak” diye konuştu.