Konforun yazılışı: MG

Tam elektrikli ZS EV ile Türkiye’de satışa başlayan MG, boyutlarıyla D SUV’ları aratmayan benzinli HS modelini satışa sundu. Hem de MG yöneticilerinin deyimiyle, “30-40 adet getirip lansmana özel’ fiyatlarla değil, yılbaşına kadar sabit fiyatlarla satışa sunulacak.

 

İngiliz otomobil markası MG, Euro NCAP 5 yıldızlı güvenliği ve sınıfının üstünde boyutları ile ön plana çıkan Yeni HS’i, Avrupa ile aynı anda Türkiye’de tüketicisiyle buluşturdu. İstanbul’da düzenlediği etkinlikte otomotiv editörleriyle buluşan Doğan Trend Otomotiv yöneticileri, hem MG hem de yeni modeli MG HS ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye araç pazarına ilk defa bir buçuk yıl önce tam elektrikli ZS EV modeliyle giriş yapan MG, kısa sürede yüzde 11,2’lik bir pay aldı. SAIC’in dikkatini çeken bu başarıdan sonra benzinli ZS modellerini de getiren MG Türkiye, şimdi de boyutlarıyla D SUV’ları aratmayan C SUV sınıfına hitap eden benzinli ve şarj edilebilir hibrit HS modelini satışa çıkardı.

 

 

İDDİALI FİYATLAR

 

Avrupa’daki ilk lansmanı Türkiye’de yapılan MG HS, 890 bin TL ve 980 bin TL satış rakamlarına sahip. Konuyla ilgili konuşan Doğan Trend Otomobil Markaları Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal, “Pazarın Dacia ve Fiat gibi ekonomik 2 oyuncusunu çıkardığınızda, kalan yüzde 50, 900 bin ila 1 milyon 100 bin TL aralığında satılıyor. Biz de 30-40 adet getirip yeni moda ‘lansmana özel’ fiyatlar yerine, olağanüstü bir durum olmazsa yılbaşına kadar aynı fiyatlarla satış yapacağız” dedi.

 

MARKAYA İNANDIK VE GÜVENDİK

 

“MG’nin Avrupa’daki birinci lig ülkelerinden oldu Türkiye” diyen Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, “Biz bu markaya inandık, güvendik. Bu fiyat böyle bir otomobil için kaçırılmayacak bir fiyat. Kıyaslama olarak bir otomobil marka ismi vermek istemiyorum ama orta segmentte en yüksek hacme ulaşmış markaların üzerinde bir kaliteye sahip. MG markasını biz böyle pozisyonluyoruz” değerlendirmesinde bulundu. 

 

YENİ MODELLER VE DENEYİM NOKTALARI

 

 

MG Türkiye 8 deneyim noktasıyla başladığı serüvenine 15 deneyim noktasıyla devam ediyor. 2023 yılında da 23’e çıkaracak. Ayrıca bu sene sonunda daha uzun menzilli ZS EV modelini satışa çıkaracak marka, önümüzdeki senenin ilk yarısında Marvel R ve MG 4’ü getirecek.

 

MG HS MODELİNİN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

 

- MG Pilot adı ile artık markalaşan teknolojik sürüş destek sistemi ile Euro NCAP güvenlik testinden 5 yıldız almayı başardı.

- MG Pilot, gelişmiş güvenlik ve teknolojik özelliklerine ek olarak HS modelinde arka bağımsız süspansiyon sistemi de mevcut.

- 4.574 mm uzunluk, 1.876 mm genişlik ve 1.664 mm yükseklik gibi C-SUV segmentinde rakiplerinin ötesinde baş ve omuz mesafesine sahip.

- Kabin içi tasarımında NVH denilen gürültü, titreşim ve sertlik (Noise, Vibration & Harshness) konforu.

 

MOTORU

- Dört silindirli turbo benzinli motorla ülkemizde yollara çıkacak olan Yeni MG HS, 1.5 litrelik verimli motoru 162 PS güç ve 250 Nm torku ile 0’dan 100 km/s hıza 9.9 saniyede ulaşabiliyor. Arka bağımsız süspansiyonu dinamik bir yol tutuşu sağlayan HS’in ortalama yakıt tüketimi değeri ise 7.6 litre.

 

TEKNOLOJİSİ

 

- Çift çekirdek işlemcili 10.1 inç dokunmatik multimedya ekranı.

- Apple Carplay ve Android Auto.

- Elektrikli bagaj kapağı, yükseklik ayarlı LED farlar ve 360° kamera.