Hibritin gücü, yollarda

Toyota'nın B-SUV segmentindeki iddialı temsilcisi Yaris Cross dinamik tasarımıyla göz doldurdu. Sınıfının tek tam hibrit motor seçeneğine sahip modeli Yaris Cross, benzini adeta kokluyor. Toyota Türkiye CEO'su Ali Haydar Bozkurt, yeterli araç temin edilebildiği takdirde, Yaris Cross'un, 10.000 adetlik satış potansiyeli olduğunu söyledi.

 

Toyota’nın zengin SUV geçmişini ve pratik otomobiller konusundaki deneyimini bir araya getiren Yaris Cross, Türkiye’de satışa sunuldu. Sınıfının tek tam hibrit motor seçeneğine sahip modeli Yaris Cross, 1.5 litre hibrit ve 1.5 benzinli motor seçenği bulunuyor. Lansmana özel 667.800 TL’den başlayan fiyatlarla bayilerdeki yerini alan Yaris Cross’u, marka yıl sonuna kadar 1000 adet satmayı hedefliyor.  Bu aracın normal pazar şartlarında, araç bulunabildiği koşullarda yaklaşık 10 bin adetlik bir potansiyeli olduğunu belirten Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, "SUV segmenti çok fazla büyümeye başladı. SUV segmenti içerisinde ise B-SUV %57’lik bir pay ile günümüzde en büyük SUV segmenti haline geldi" dedi.

 

TAMAMEN YENİ MODEL

 

‘Dünyada Yılın Şehir Otomobili’ seçilen Yaris Cross’un sınıfında eşsiz bir konumda olduğunu söyleyen Ali Haydar Bozkurt, “Tamamen yepyeni bir model olan Yaris Cross güçlü ve dinamik tasarımı, geniş iç hacmi ve fonksiyonel özellikleriyle farklı segmentlerden pay alabilecek potansiyele sahip. Tavan yüksekliği, diz mesafesi, sürüş konforu ve donanımlarıyla B segmenti bir araçta kolay kolay bulamayacağınız standartları sunuyor. Ve hedefimiz %50 hibrit, %50 benzinli Yaris Cross satmak olacak” şeklinde konuştu.

 

ÖNCELİK, GÜVENLİK

 

 

Özellikle güvenliğe önem veren Toyota, Yaris Cross’un tüm donanım seviyelerinde sunduğu standart güvenlik özellikleriyle B SUV sınıfında farkını ortaya koydu. Vatandaşların önceliği artık güvenlik olduğunu söyleyen Ali Haydar Bozkurt, “Talep, markaları ürettiği modellerde güvenlik konusunda özellikleri standartlaştırmaya itti. Biz de ‘Toyota Safety Sense 2.5’ aktif güvenlik ve sürücü asistan sistemleriyle bu konuda öncü markalardanız” ifadelerini kullandı.

 

COROLLA CROSS DA GELİYOR

 

“Toyota’nın tüm modellerimizde olduğu gibi Yaris Cross da sektörde öncü olan ‘Toyota Garanti ON’ uygulaması kapsamında 10 yıla kadar garanti altında” diyen Ali Haydar Bozkurt, “Bir müjde daha vereyim. Sonbaharda da büyük bir merakla beklenen Corolla Cross’u ülkemize getireceğiz. Böylece Toyota SUV ürün gamı anlamında önemli bir yere geldi. Yaris Cross, C-HR, RAV4 ve Land Cruiser ve Corolla Cross olmak üzere geniş bir SUV yelpazesine ulaşmış olacağız” ifadesini kullandı.

 

YARIS CROSS’TA ÖNE ÇIKANBAZI ÖZELLİKLER

 

- 8 inç Toyota Touch 2 multimedya sistemi.

- Apple CarPlay ve Andriod Auto akıllı telefon entegrasyonları

- Kablosuz şarj ünitesi

- Versiyona göre 10 inç ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı

- Kör Nokta Uyarı Sistemi

- Sürücü ve ön yolcu koltuk ısıtma özelliği

- 397 litre bagaj hacmi. Arka koltuklar katlandığında 1097 litreye çıkıyor

- Yüzde 40 termal verimliliğe sahip üç silindirli 1.5 litre Hybrid Dynamic Force motoru, 116 beygir güç ve 120 Nm tork üretiyor

- 1.5 litrelik benzinli moturu CVT şanzımanla eşleştirildi. 125 beygir güç ve 153 Nm tork üretiyor.