Advertisement

Hayatımız, gaz ile fren arasında

Araç kullanmak günümüzde artık lüks değil bir ihtiyaç olarak görülüyor. Konforlu bir ulaşım sağlayan arabalar, doğru kullanılmadığında oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor. Günümüzde yaşanan çoğu trafik kazasının nedeni insanların yaptığı hatalardır. Trafikte alınacak basit önlemler hayati önem taşıyor.

 

Haber: Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Doğru şekilde araç kullanmayan, güvenli sürüş tekniklerine uymayan sürücülerin sayısı ülkemizde ne yazık ki oldukça fazla. Bu nedenle gün geçtikçe artan trafik kazaları maddi ve manevi büyük kayıplara yol açıyor. Dolayısıyla trafik kurallarını ihmal etmeden, doğru bir şekilde araç kullanmak hayati önem taşıyor. Özellikle yeni ehliyet alan, trafiğe yeni çıkan sürücülerin diğer sürücülerin yapabileceği davranışları önceden kestiremeyeceği için dikkatli olmaları, aşırı hız yapmaktan kaçınmaları gerekiyor.

 

Kurallara uymak

 

Dünyada her yıl ortalama 1,3 milyon insan trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu kazaların çok büyük bir bölümüne insanın yani sürücü hatasının sebep olduğu biliniyor. Trafiğe çıkmadan önce verilen eğitimler ve trafik esnasında uygulanan kurallar merkezi otoritelerin dikkat ettiği konuların başında gelir. Diğer yandan otomotiv üreticileri de trafik kazalarını önlemek üzere geliştirdikleri teknolojileri otomobillere entegre etmeyi sürdürür.  Kaza sebepleri arasında birçok farklı neden bulunur. Günlük hayatta yaşanan trafik kazalarına en sık sebep olan unsurları derledik.

Aşırı hız

 

Trafik kazaları, kazaya sebep olan unsurlar bakımından ayrışır. Trafik kazalarının nedenleri arasında birçok farklı etken devreye giriyor. Buna göre dünyada trafik kazalarının en başlıca sebebi aşırı hız olarak gösterilir. Gidilecek bir noktaya araçla ulaşmaya çalışırken hız tabelalarına uymamak ve aşırı hız yapmak trafik kazalarına neden oluyor. Aşırı hız yapılması halinde meydana gelen trafik kazalarındaki ölüm riski, diğer tüm kazalardan daha yüksek. Bu nedenle sebebi ne olursa olsun aşırı hız yapmaktan kaçınmak ve araçla gidilen yol üzerinde yetkililerce belirlenen hız limitlerine uymak büyük önem arz ediyor.

 

 

Dikkatsizlik

 

Kaza sebepleri arasında gelen ikinci önemli konu ise dikkatsizlik. Araçla yolculuk yapmak sürekli olarak ayna ve çevre kontrolü yaparken öndeki araçların hareketlerini de takip etmeyi gerektirir. Uzmanlar, sürüş esnasında trafiğin seyri ve çevre kontrolü dışında başka hiçbir şeyle ilgilenmemenin önemine vurgu yapıyorlar. Araç kullanırken telefon, yiyecek-içecek vb. etmenlerle ilgilenmek kısacası dikkatsiz davranmak ciddi sonuçlar doğurabilir. Diğer yandan yorgunluk ve uykusuzluk beraberinde dikkatsizliğe neden olur. Bu nedenle uzun sürüşlerde belirli aralıklarla dinlenmek ve uykusuz bir halde trafiğe çıkmamak da dikkat edilmesi gereken noktaların başında yer alıyor.

Trafikte saygılı ve sabırlı olmak

 

Trafikte bilinçli, saygılı, sabırlı ve anlayışlı bir sürücü olmak aynı zamanda trafiğin en temel kurallarını bilerek o kurallara uymak gerekiryor. Kurallara uymadan bilinçsiz bir şekilde araç kullanmaya çalışmak araba kazası sebepleri arasında ilk sıralarda yer alır. Trafik bilinci bulunmayan sürücüler kendilerini riske attığı gibi trafikte bulunan diğer sürücüler ve yayalar için de risk oluşturabilir. Trafik bilincini artırmak için kuralları iyi kavramak ve sürekli olarak pratik yapmak gerekir. Alkollü araç kullanmak sürücüye ve çevreye verdiği zarar açısından sürekli olarak mücadele edilen ve toplumsal bilincin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılan bir konu. Ayrıca, alkolü araç kullanımı araba kazaları sebeplerinin arasında ilk sıralarda yer alıyor. 

Kurallar, kendi güvenliğimiz için

 

Trafik kuralları, sürücüleri ve çevreyi kazalardan koruyacak şekilde hazırlanmış kurallardır. Bu kurallara uymak büyük ölçüde trafik kazalarının önüne geçecektir. Örneğin; dönüşlerde sinyal vermek, yaya geçitlerinde kontrollü durmak, takip mesafesini korumak, sollama kurallarına uymak, kırmızı ışıkta geçmemek, kavşak önceliklerini bilmek, şerit takibi ve şerit değişimlerini dikkatli şekilde gerçekleştirmek ve hız sınırlarına dikkat etmek gibi kurallara uymak çok büyük ölçüde trafik kazalarının önüne geçebilecek kurallar arasında bulunur.

Bir trafik kazası yaşamak veya herhangi bir kazaya sebep olmak, sürücüleri maddi ve manevi olarak etkileyen bir süreçtir. Trafik kurallarına uyarak olası kaza riskini en aza indirebilirsiniz. Bu arada her şeyden önce arabaya biner binmez emniyet kemerinizi takmayı sakın unutmayın.

 

 

Trafik kazalarının olumsuz etkilerinden sakınabilmek için birtakım önlemler almak gerekiyor. Bu önlemlerin en başında sürücülerin doğru bir davranış ve sürüş tarzını benimsemesi yer alıyor. Özellikle yeni sürücülerin uzmanlardan ve daha tecrübeli sürücülerin gözetiminde pratik yapması gerekiyor.