Hayat, ihmale gelmez; Lastik seçimi önemli

Lastikler, aracınızın yolla tek temasıdır, bu nedenle onların tutuşu güvenliğinizde önemli bir rol oynar. Frenleme, dönme, hızlanma veya daha yüksek hızlarda sabit kalma becerinizin tümü lastiklerinizin kavramasına bağlıdır. Her bir lastik türü, belirli hava ve yol koşullarında yol tutuşu sağlamak üzere tasarlanmıştır.

 

Araç almaya karar verdiniz. Aracı almadan önce çok ciddi araştırmalar yaptınız. Bu süreçte eş-dostlardan ve işin uzmanlarından alınan fikirler çok etkili oluyor. Peki, seçmiş olduğunuz aracın sağlamlığı, performansı ve güvenliği bir tarafa bırakıp, yola çıktığınız araçlardaki lastik seçimlerine ne kadar önem veriyorsunuz? Araba lastiği araç için en önemli ekipmanlardan bir tanesidir. Arabanın yola tutunmasını, aracın hızlanmasını ve yavaşlamasını, fren mesafesini, yakıt tüketimini ve virajların güvenli alınmasını sağlayan ekipmanlar lastiklerdir. Araba lastik seçimi güvenlik, konfor ve maliyet açısından önemlidir. Lastik piyasasında çok çeşitli fiyat ve niteliklerde ürün bulunmaktadır. Doğru lastik seçimi, lastiğin kullanım ömrünün daha uzun olmasını sağlar ve aracın daha az yakıt tüketmesine yardımcı olur.

 

Daha iyi performans

 

 

Genellikle otomobil lastik firmaları uzun ömürlü, güvenlik ve tasarruf özelliklerinden bazılarını sunar. Bu faktörlerden hepsini birden barındıran yüksek performans sunan lastikler ise nadirdir. Müşteri talebindeki değişimleri karşılamak isteyen lastik markaları, çok yüksek katma değerli birinci sınıf lastikler geliştirmek amacıyla yatırım ve inovasyon çalışmalarında hızlarını kesmiyor.

 

 

Soğuk hava ile birlikte gelen kar yağışı, yollarda don olaylarının yaşanmasında ve araç kullanımının çok daha zor hale gelmesinde etkili oluyor. Kış lastikleri, özellikle karlı ve buzlu koşullarda daha iyi yol tutuşu ve güvenlik sağlıyor. Özel sırt karışımı ve tasarımı etkisiyle kış koşullarında daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağladığı için kış lastiği kullanımına sadece ticarilerin değil tüm araç sürücülerinin özen göstermesi gerekiyor. 

 

Aracınızı yavaş sürün

 

Premium lastik üreticisi ve teknoloji şirketi Continental, hayati önem taşıyan kış lastiklerinin ömrünün nasıl uzatılabileceğine dair ipuçlarını paylaştı. Kış lastikleri uzun vadeli ve değerli bir yatırım. Doğru bakım, lastiklerin daha uzun süre dayanmasına, zorlu yollar ve patikalarda en iyi performansı göstermelerine yardımcı oluyor. Continental, sürücüleri soğuk havalarda yavaş sürme ve mesafeyi koruma konusunda uyarıyor. Çünkü lastikler, soğuk hava koşullarında daha hızlı aşınıyor. Buz ve kar ise lastiklerin kuru havaya göre daha sık kaymasına ve dönmesine neden oluyor. Bu ilave sürtünme, kauçuğun aşınmasını ve yıpranmasını hızlandırıyor. Kış aylarında yavaşlamak, lastiklerin daha iyi yol tutuşuna olanak tanıyor ve bu da durmak için gereken mesafeyi kısaltarak gereksiz sürtünmeyi azaltıyor. 

 

 

Tek lastiği değiştirmeyin

 

Uzmanlar, muayeneden sonra lastiklerden birinin değiştirilmesi gerekiyorsa dört lastiğin birden değiştirilmesini öneriyor. Çünkü yalnızca tek lastiğin değiştirilmesi, aracın yolu farklı şekilde kavramasına neden olacağından risk oluşturabiliyor. Bu şekilde kalan lastiklerin dişleri eşit olmayan bir şekilde aşınabiliyor ve bu da lastiğin hizmet ömrünün bitmesini hızlandırabiliyor. En iyi ve güvenli sonuçları elde etmek için, biri kullanılamaz hale geldiğinde dört lastiğin tamamının değiştirilmesi gerekiyor.

 

Serin ve kuru yerde muhafaza edin

 

 

Kar lastikleri kış sezonunda darbe alıyor. Bunları dört mevsim lastiklerle değiştirme zamanının gelmesi, kişilere lastiklerin ömrünü uzatmak için başka bir fırsat yaratıyor. Continental, diş boşluklarına gömülebilecek çakıl ve diğer küçük nesneler gibi kalıntıları temizlemenin önemine işaret ediyor. Bu, lastik sırtı şeklinin ve performansının geri kazanılmasına yardımcı oluyor. Kış lastiklerinin kullanılmadıkları dönemlerde uygun koşullarda saklanması da önem taşıyor. Tekrar araç altına takıldıklarında performans kayıpları yaşanmaması için serin ve kuru yerlerde muhafaza edilmeleri lastiklerin ömrünü uzatıyor.

Soğuk havalarda lastik basıncı düştüğü için belirli periyotlarla izlenmesi şart. Lastiklerin doğru şekilde şişirilmesi, kar ve buz üzerinde mümkün olan en iyi yol tutuşunu sağlıyor.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU