Hasarlı araçlar, doğru onarılmalı

Depremde hasar gören araçlarla ilgili açıklamalarda bulunan RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, “Ülkemiz araç parkı olan 26 milyon aracın 3 milyonu deprem bölgesinde bulunurken, her 3 araçtan 1'inin doğrudan ve dolaylı olarak depremden etkilenmiş olması, ciddi bir ekonomik kayıp anlamına da geliyor" dedi.

 

RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, Türkiye’yi yasa boğan ve derinden sarsan Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar gören araçların ülke ekonomisi için milli servet olduğunu belirterek, “O yüzden bu araçları doğru onararak vatandaşımızın yeni kayıplar yaşamasının önüne geçmeliyiz” dedi. 

 

RS Otomotiv Grubu Başkanı Ünaldı yaptığı yazılı açıklamada, depremde, yaşamını kaybeden tüm vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diledi. Ünaldı, “Ülkemiz araç parkı olan 26 milyon aracın 3 milyonu deprem bölgesinde bulunurken, her 3 araçtan 1'inin doğrudan ve dolaylı olarak depremden etkilenmiş olması, ciddi bir ekonomik kayıp anlamına da geliyor. 

 

Hasar alan araçlardan, özellikle kasko poliçesi olmayanların, onarılabilir durumdaysa ve ağır hasar almamışsa doğru tekniklerle onarılması, hem vatandaşların bu zorlu süreçte maddi kayıplarını araç yönünden minimize edecek, hem de ekonomik kaybımızın da bir parça olsun önlenmesine yardımcı olacaktır. Bu araçlarımızın hepsi birer milli servettir, özellikle az hasarlı olanları çöpe atamayız. 

 

Öte yandan ağır hasar almış araçların, doğru bir prosedürle trafikten çekilmesi ve çevre kanunlarına uygun bir şekilde hurdaya ayrılması, geri dönüştürülmesi, insan sağlığı için büyük önem arz ediyor. Bölgede ağır hasar alan araçların yanlış onarım teknikleriyle onarılıp tekrar trafiğe çıkması da trafikteki can ve mal güvenliğini tehlikeye atacaktır. Bu araçların eğer onarılabiliyorsa, TSE belgeli, işinde ehil servislerde onarılması büyük önem arz ediyor“ ifadelerini kullandı.