Gözünüz telefonda değil, yolda olsun

Bir yılda meydana gelen 1 milyon 186 bin kazanın yüzde 88’i sürücüden kaynaklı olurken, cep telefonu görüşmenizi bluetooth kulaklık ile yapsanız dahi beyniniz etrafınızda olup biteni algılayamayacaktır. Bu da kazaya sebebiyet veren durumların başında geliyor.

 

 

Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı 2021 yılına ait trafik bilançosuna göre, geçen yıl meydana gelen trafik kazası sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 20’den fazla artarak 1 milyon 186 bine yükseldi. Söz konusu kazaların bir milyona yakını hasarlı, neredeyse 188 bini ise ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarından oluştu. 

 

Yolculuk öncesinde ve sırasında alınması gereken önlemleri ve oluşabilecek riskleri belirten Groupama Sigorta, güvenli sürüş önerilerini şöyle sıraladı:

 

- Araca binmeden önce; lastiklerin durumunu, farların temizliğini ve camların görüşe uygunluğunu dikkatle kontrol edin.

- Aracı çalıştırmadan önce, araç içinde serbest dolaşan eşya olmadığına, koltuk ve ayna ayarlarınızın doğru olduğuna, emniyet kemerinizi taktığınıza ve tüm yolcularınızın emniyet kemerlerini taktığına emin olun. Unutmayın, emniyet kemeri kullanımı; olası kazalarda ağır yaralanma riskini %45 azaltır. 

- Kazalardan uzak durmak için hız limitlerini aşmayın; öndeki aracı yakından takip etmeyin. Sürüş esnasında asla cep telefonu kullanmayın. Unutmayın, cep telefonuyla konuşmak kazaya karışma olasılığını %400 oranında artırır. 

- Seyir esnasında yola odaklanın. Konsantrasyon enerji gerektirir. Konsantrasyonunuzu korumak için yolculuk öncesinde uykunuzu alın ve yolculuk sırasında 2 saatte bir 15 dakika mola verin.  

- Son olarak trafikte saygılı ve hoşgörülü olmayı ihmal etmeyin.

 

 

En az 2 saniyelik mesafe bırakın

 

Türkiye’de trafik kazalarının yüzde 88’i ise sürücü hatalarından kaynaklanıyor. Bu hatalara karşı alınabilecek önlemler ise şöyle; 

- Hız limitlerini aşmak yerine yola erken çıkın. Bu sizin yolda acele etmenize neden olan stresinizi ortadan kaldıracaktır.

- Öndeki araçla aranıza en az 2 saniyelik mesafe bırakın. Olası bir tehlikede bu mesafe sizin müdahale yapmanıza izin verecektir.

- Dönel kavşaklarda öncelik kavşağın içindeki araçtadır. “Yol ver” tabelasına dikkat edin.

- Cep telefonu görüşmenizi bluetooth kulaklık ile yapsanız dahi beyniniz etrafınızda olup biteni algılayamayacaktır. Bu yüzden kontağı açtığınızda, telefonunuzu kapatın.