Ford Ranger'in albenisi yüksek

Türkiye otomotiv pazarı, pandemi döneminde yaşanan satış artışlarıyla adeta dünyadan pozitif olarak ayrılmayı başardı. Yükselen fiyatlara, değişen tercihleriyle cevap veren tüketici, ulaşamadığı hedef aracına hemen bir alternatif oluşturmayı başardı. Son dönemde önlenemez şekilde artan SUV satışları, bu alanda rekabeti artırırken fiyatların da yükselmesi sonucunu ortaya çıkardı.

 

Ülkemizde gösterişli, havalı, albenisi yüksek, dikkat çekici araçlara ilgi çok büyük. Bu ilgiden nasibini alan Ford, Ranger Wildtrak modeli ile çok dikkat çekiyor. Dikkat çeken heybetli tasarımı ve gösterişli yapısıyla Ford Ranger Wildtrak, güçlü motor seçeneği ile de çok etkileyici. Otomatik vites seçeneği ile bir çok lüks binek aracın sunduğu sürüş keyfini sürücüsüne fazlasıyla yaşatıyor.

Bu haftaki yol arkadışımız Ford Ranger Wildtrak oluyor. Test sürüşüne iki kardeş ile çıkıyoruz. Ford Ranger Wildtrak ile arazi keyfini iki Ranger ile çıkartmanın keyfini yaşadığımızı belirtmeliyim. Gerek çamurda, gerek engellerde, tümsekler, hendekleri vs. aşmak Ford Ranger için hiç te zor olmuyor. Durum böyle olunca sürüş keyfimiz tavan yapıyor. Arazi koşullarında konfordan ödün vermeyen Ford Ranger Wildtrak bizden tam not almayı haketti.

 

Son dönemlerde ülkemizdeki çift kabin araçlardaki (Pick-Up/Pikap) rekabet çok büyük. Bu rekabet pastasından büyük pay almak isteyen firmalar farkını ortaya koymak için büyük mesai harcıyor. Her anlamda tüketicisinin beğenisini kazanmak için gerek tasarım anlamında gerekse de güç ve performans anlamında başarılı olmak gerekiyor. Bu başarıdan payını alan Ford, Ranger modeli ile ülkemizdeki başarısını kanıtlamış durumda. O heybetli duruşu ilk bakışta gönülleri fethetmeye yetiyor.

 

ARKASINDAN BAKTIRIYOR

 

Ford Ranger Wildtrak, ticari araçtan öte binek konforu ve donanımı ile dikkat çekiyor. Başarısını yüksek yapısı ve gücüyle zorlu arazi şartlarında, sunduğu konfor ve performansı ile de şehir içinde kanıtlıyor.

 

Ford Ranger, sıra dışı görünümü ve donanımı ile sınıfındaki iddiasını daha da güçlendiriyor. Heybetli görüntüsü görenleri adeta mest ediyor. Ford Ranger Wildtrak, şık görüntüsü ve güçlü motoru ile beni çok etkilediği gibi görenleri de arkasına dönüp baktıran cinsten etkilemeyi başarıyor.

Kırmızı ışıkta durup arada gaza dokunduğunuz an ki 'kükreyişi' sizi heyecanlandırmaya yetiyor. Tasarımındaki heybetli görüntüsü ile kaputunun altındaki güç takdire şayan cinsten. Asıl güç kaputun altında, yani kalbinde. Gaz pedalına dokunduğunuz an o gizli güç ortaya çıkıyor. Adeta kükrüyor. Vites geçişleri çok başarılı. Ford'un teknolojik donanımından fazlasıyla nasibini alan bir model. Lüks bir binek aracın içinde yolculuk yapıyorsunuz hissi kalitesini kanıtladığının bir göstergesi. Ford Ranger Wildtrak ile sürüş doyumsuz ve çok keyifli.

 

KONFOR ÖN PLANDA

 

İç mekân genişliği ve konforu çok başarılı. Müzik sistemi beni çok etkiledi. İç mekân malzemelerinin kalitesi yüksek. Aynı zamanda işçiliği de gayet başarılı. 

 

Sürücü ile gaz pedalı arasında çok sıkı ve sıcak bir bağ var. Güven veriyor, heyecan veriyor. Aklınızdan geçeni rahatlıkla karşılayabiliyor. Olumsuzlukları aklınızdan alıp gidiyor. Ford Ranger Wildtrak, sürücüsüne cesaret veriyor desek yanılmayız sanırım. 

Ford Ranger ile heyecan arazide doruk noktasına çıkıyor. Kalbindeki gücü zorlu arazi koşullarında çok daha iyi anlıyorsunuz. Güven veren yapısı, yerden yüksek tasarımı ve güçlü motoru sayesinde engeller vız geliyor. Hendek, çamur, engebeli yollar...

Ford Ranger Wildtrak için hiç sıkıntı değil. Aslında en dikkat çeken yönü zorlu arazi koşullarındaki başarısının yanında iç mekândaki sessizliği ve konforu. Arazide kullandığım Ranger yalıtım ve süspansiyon anlamında çok başarılı. O kötü arazi koşullarında dahi iç mekândaki konfor dikkat çekici. Bu sınıf bir araç için bu donanım ve konfor çok başarılı. 

MAKYAJLA BİRLİKTE NELER DEĞİŞTİ?

 

Makyaj sonrası Ford Ranger’da ön panjur ve tampon değişti. Bu değişiklik büyük bir fark yaratmıyor. Makyaj öncesi ile yan yana geldiğinde değişiklikler fark ediliyor. Makyajın getirilerinde biri de ergonomi avantajı oldu. Ford Ranger’ın iç mekanında pek makyajın etkisi yok gibi. Sadece vites kolu farklı görünüyor.  Yeni 2.0 litrelik dizel motora kavuşan Ford Ranger’da 10 ileri vitesli otomatik şanzıman seçeneği sunuluyor. Ford Ranger’ın 2.0 EcoBlue motoru turbo ile 170 HP veya çift turbo ile 213 HP’lik seçenekleri mevcut.

Ford Ranger Wildtrak’ın XLT’den ayrıldığı noktalar arasında, 18 inçlik jantlar, karartılmış arka camlar, tavan rayları, elektrikli katlanabilir sinyalli yan aynalar, Xenon farlar, LED sis farları bulunuyor. İçerisinde, ısıtmalı, yarı deri koltuklar, elektrikli, sekiz yöne ayarlanır, bel destekli sürücü koltuğu, LED ambiyans iç aydınlatmalar, navigasyon, geri görüş kamerası ve 230/240V güç dönüştürücüsü farklılıkları bulunuyor. Bu donanımlar haricinde Ford Ranger’ın güncel güvenlik donanımlarına sahip olduğunu görüyoruz. Acil frenleme, akıllı hız sınırlandırıcı, şerit takip sistemi, çarpışma önleme sistemi ve ön park sensörü standart olarak sunuluyor.

HEYECAN VERİYOR

 

 Ford Ranger Wildtrak için söylenecek çok şey var. Sonuç olarak özetlememiz gerekirse; Bu şık ve heybetli aracın performansı da gayet heybetli ve keyif verici. Tasarımı ile orantılı bir güç görev yapıyor. Ford Ranger Wildtrak, otomatik vites seçeneği ile konforlu ve performans dolu yolculuklar vaad ediyor. Her türlü yol şartlarında gaz pedalına dokunmanız yeterli. 

Sürücüsünü tedirgin etmeden güven dolu yolculuk sunuyor. Yüksek hızlarda dahi rüzgar sesinin iç mekânda rahatsız etmeyişi dikkat çekiyor. Yalıtım konusunda da başarılı olduğunu kanıtlıyor. 

Ford Ranger, zengin donanımı ve konforuyla şehirli,  yüksek yapısı ve de güçlü motoru ile de arazi düşkünü olduğunu kanıtlıyor. Ford Ranger Wildtrak ile gündüz arazide, gece lüks bir mekana giderken rahatlıkla kullanabileceğiz çok başarılı bir araç.