Elektrikten gelen akıl; Ioniq 5

Türkiye’ye 72,6 kWh’lik bir pil paketi seçeneğiyle gelen ve 430 km menzile sahip yeni IONIQ 5, 100 km hıza 5,2 saniyede çıkıyor. Gelişmiş SmartSense güvenlik asistanlarıyla olası kazaları minimuma indiren araçta, trafik kurallarına uymayan sürücülere görsel ve işitsel yardımlarla destek veriliyor.

 

Hyundai Motor Grubu'nun (HMG) tamamen elektrikli, sürdürülebilir mobilite modeli IONIQ 5, oldukça iyi satış rakamları elde etmişti. Ülkemizdeki elektrikli araç yelpazesine bir yenisini daha ekleyen şirket, Ioniq 5 modelini satışa sundu.

İstanbul’da düzenlenen etkinlikte tanıtılan Hyundai IONIQ 5’in fiyatı 1 milyon 970 bin TL. 45 yıl önce ilk defa üretilen PONY modelinden ilham alınarak tasarlanan IONIQ 5, 430 kilometre menzile sahip. 305 beygir gücünde ve 605 Nm tork üreten model, tasarımından sürüşüne sportif modellere gönderme yapıyor. 

 

AYARLANABİLEN İÇ MEKAN

 

Mobiliteye farklı bir bakış açısı getiren IONIQ 5’in iç mekanında da “Fonksiyonel Yaşam Alanı” teması var. Koltuklar ile birlikte orta konsol da 140 mm'ye kadar hareket edebiliyor. Universal Island adıyla somutlaşan hareketli iç mekanda bataryalar için düz bir zemin sağlanırken, kullanıcıların konforuna göre mekan genişliği isteğe bağlı olarak ayarlanabiliyor. Ayrıca, iç mekan geri dönüştürülmüş PET şişe gibi sürdürülebilir kaynaklı malzemeler kullandı.

 

TASARIMI, GÖZ ALICI

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, “IONIQ 5 modelimizle birlikte Türkiye’de kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak ve üst düzey bir mobilite deneyimi sunmak istiyoruz. IONIQ 5 elektrikli modeller arasında sınırları zorlayacak ve kullanıcıların bir otomobilden çok daha fazla keyif almasını sağlayacak. Son yılların en şık ve en kullanışlı modellerinden biri olmaya aday” diye konuştu. 

 

100 ADET GELECEK

 

“IONIQ 5 ile oyunun kurallarını değiştiren yeni bir mobilite deneyimi oluşturmak için yola çıktık” diyen Berkel, “Hedefimiz; dünyada olduğu gibi Türkiye’de de elektrikli otomobiller alanında öncü olmak ve günlük hayatımızı daha da keyifli hale getirmek” ifadesini kullandı. Bu yıl ülkemize 100 adet IONIQ 5 getireceklerini söyleyen Berkel, “Hyundai’den araç almak isteyen bir vatandaş, ortalama 1 ay beklemek zorunda” açıklamasını yaptı.

 

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel ve Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

 

IONIQ 5 İLE İLGİLİ BAZI ÖZELLİKLER

 

- Türkiye’ye 72,6 kWh’lik bir pil paketi seçeneğiyle geldi.

- 430 km menzil sunan elektrik motoru 225 kWh (305 hp) ve 605 Nm tork üretiyor.

- 0 ‘dan 100 km/s hıza 5,2 saniyede çıkıyor.

- 12.3 inçlik dokunmatik multimedya ünitesi ve gösterge paneli

- Kablosuz şarj sistemi

 

- Gelişmiş SmartSense güvenlik asistanlarıyla olası kazaları ve tehlikeleri minimuma indiriyor.

- 8 hoparlörlü Bose Premium ses sistemi

- Hem 400 V hem de 800 V şarj altyapılarını destekliyor.

- 527 litre bagaj alanını 1.587 litreye çıkarabilirsiniz.

- Tamamen elektrikli rahatlama pozisyonlu ön koltukları,  şarj esnasında düz bir konuma getirerek dinlenebilirsiniz.

- 20 inç ebatında jantlar.

 

- V şeklindeki ön LED dekoratif aydınlatma (DRL), U şeklindeki küçük piksellere sahip farlarla kombine ediliyor.

- Akıllı Hız Sınırı Yardımı (ISLA) sistemiyle donatılan araç, sürücü trafik kurallarına uymasa dahi uyması için görsel ve işitsel uyarılarda bulunmaya başlıyor.

- Tablet, bilgisayar, elektrikli bisiklet, kahve makinası gibi küçük ev aletlerini şarj edebilirsiniz.