FARKI ORTADA...

TEST SÜRÜŞÜ / 2016-01-11 10:54:16

Bazı otomobiller vardır ki belli bir sınıfa dahil olsalar dahi bazı özellikleri ile onlardan tamamen ayrılıyor. İşte onlardan birtanesi hatta en güzeli BMW 1 serisi. Geçirdiği makyaj operasyonundan sonra sınıfında farkını ortaya koyan bir araç. Ama bu sınıftan ayrıştıran en büyük farkı ise arkadan itişli otomobil olması.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Markanın nesli tükenmekte olan arkadan itişli BMW 118i test köşemize konuk oluyor. Geçirdiği makyaj ile bir önceki modele göre çok daha iyi bir iş çıkarmış oldu. Uzun burun yapısıyla daha spotif bir tasarıma kavuştu.  www.otomobilsahibi.com BMW modellerinin olmazsa olmazı 'böbrek' ön ızgaralırı daha da büyütülmüş. Buna ek olarak far grubu da abilerine yakın bir tasarıma kavuştu. 

 

Aracın ön tasarımı çok başarılı. Farkını çok açık ortaya koyan bir sportif tasarıma ve performansa sahip. Tasarım anlamında çok başarılı bir araç. Hafif bombeli çamurluklardan başlayan ve kapı kollarındandan geçip stop lambalarına birleşen omuz çizgisi çok güzel gözüküyor. Bu sayede yan görünümünde de sportifliği devam ediyor.

 

En büyük değişim ön tasarımla birlikte arka tasarımda da devam ediyor. BMW 1 Serisinde stop lambaları tamamen değişti. Öncekine nazaran kıyaslanamayacak derecede büyütüldü. Hatta öncekinde bagaj kapağında stop lambaları yoktu. Bu yapılan değişiklikle stop lambaları bagaj kapağına uzatılarak modern bir görünüme kavuştu. 

 

Ön tasarımda olduğu gibi arka tasarımda da büyük değişikliklere gidildi. Çok başarılı bir değişim olduğunu söylemeliyim. BMW 1 serisi adeta kabuk değiştirmiş ve yeni nesil bir otomobil gibi gözüküyor.

 

Bu sınıf bir araç aynı zamanda aile otomobili olarak da nitelendirebiliriz. Bu anlamda bagaj hacmi de makul değerlerde. Köşeli hatlara sahip olduğu için yüklemede sıkıntı yaratmıyor. Gelelim iç mekana; Dış tasarımda büyük değişikliklerin olduğu BMW 1 serisinde, iç mekân aynı desek yerinde olur. Gerçi iç mekan gayet modern ve teknolojik donanımlara sahip. Olması gereken her detay mevcut. İç mekan işçiliği ve kullanılan malzemelerin kalitesi gayet iyi.

 

Sportif tasarıma eşlik eden sürüşü sürücüsünü memnun ediyor. Kaputunun altındaki güç gayet başarılı. Farklı modlarda da kullanabileceğiz seçenekler elinizin altında. BMW 1 serisi dopdolu bir araç. Hakkında yazacak çok şey var aslında. Kısaca özetlemek gerekirse; Bir otomobilde aradığınız herşeyi BMW 1 serisinde bulabilirsiniz. Sunduğu donanımı ve teknolojisiyle kaliteli yolculuklar vaad ediyor. Sınıfında çok başarılı bir araç olduğunu belirtmeliyim.