TOYOTA C-HR’NİN FARKI ORTADA

TEST SÜRÜŞÜ / 2018-12-06 10:59:32

Toyota C-HR eşsiz crossover tasarımı, son teknoloji dinamik motor seçenekleri ile hareketli yaşamlar için eksiksiz bir uyum sunuyor. Klasik tasarım ve geleneksel sürüş dinamiklerini unutun, Toyota C-HR ile şehrin uyumunu tamamen farklı bir deneyim ile yakalayacaksınız.Son zamanlarda kullandığım ve çok keyif aldığım araçlar arasında yer alan Toyota C-HR farklı tasarımı ve dikkat çeken görüntüsü ile de görenlerin gönüllerini çelen bir araç. Farklı olmak zordur. Bu zoru başarmak büyük emek ister. Toyota bu emeğin karşılığını Sakaryada'ki fabrikasında aldı.

 

Toyota'nın Türkiye'deki fabrikasında bantlardan inen ve Türkiye’den bir çok ülkeye ihraç edilen C-HR, ülkemizde üretilen ilk crossover olmasının yanısıra ilk hibrit model unvanını da elinde bulunduruyor. Test köşemizin bu haftaki konuğu, Toyota C-HR’nin 1.8 litre Diamond e-CVT şanzımanlı versiyonu oldu. İlhamını elmastan alan iç ve dış tasarımı ile Toyota’nın gelecekteki tasarım anlayışına işaret eden C-HR; teknolojisi, donanım özellikleri, konforu, yakıt tasarrufu ve sürüş dinamikleriyle dikkat çeken bir otomobil.

 

TASARIM HARİKASI

Daha önce yol arkadaşımız olan Toyota C-HR’nin 1.2 lt motorlu versiyonu ile aynı tasarıma sahip olan C-HR Hybrid’in tek farkı marka logosunun etrafını çevreleyen ve hibrit vurgusu yapan mavi renk ile, otomobilin bazı bölümlerinde bulunan Hybrid yazısı.  Şık ve farklı bir tasarıma sahip C-HR’de ön bölümde ince tasarlanmış farlar sayesinde çekik gözlü bir görünüm hakim. Farların içinde yeni teknolojili LED’lere yer verilmiş. Girinti ve çıkıntılara sahip tampon aracın güçlü görünmesini sağlamış. Yandan bakıldığında kısa ama yüksek tutulan arka yapı araca sportif bir hava veriyor. Arkada ise, bagaj küçük tutulan arka cam seviyesinden dik bir açıyla iniyor. Bumerang formlu stoplarda da farlar gibi bolca LED var.  4360 mm uzunluk, 1795 mm genişlik ve 1565 mm  yükseklik ölçülerine sahip Toyota C-HR Hybrid’in bagaj hacmi ise  377 litre.

 

DOPDOLU BİR İÇ MEKAN

İç tasarımında Türk mühendisin de emek verdiği Toyota C-HR’de markanın ‘Sensual Tech’ adı verilen yeni iç mekan tasarım konseptinde teknoloji, fonksiyonellik ve konfor bir arada sunuluyor. Otomobilin iç mekanı da dışarıdaki gibi keskin çizgilerden oluşmuş. Malzeme kalitesi tatmin edici düzeyde.  Ön konsol boyunca uzanan mavi ışık çizgisi kapı panellerinde de devam ederek tasarımda bütünlüğü sağlıyor. Sürücü odaklı orta konsolun üst kısmında, sürücünün göz hizasında olacak şekilde yüksekte konumlandırılan 8 inçlik dokunmatik ekran bulunuyor. C-HR’nin gösterge paneli iki dairesel yapı ve ortasındaki dijital ekrandan oluşuyor. Dış gövdede kullanılan elmas tasarımı; kapı döşemelerinde, tavan döşemesinde, JBL marka hoparlör kapaklarında ve analog göstergelerin ibresinde de karşımıza çıkıyor.Aracın yolcu bölümü ferah ve sorunsuz ancak arka bölüm, tavanın alçalan yapısı ve küçük camlar nedeniyle basık ve dar. 

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Test aracımızda 1.8 litrelik benzinli motor ve elektrikli ünite birlikte görev yapıyor. Benzinli motor 98 Hp güç ve 142 Nm tork değeri üretirken,  elektrikli motor ise 53 Hp güç ve 163 Nm tork değeri sunuyor.  Araçta 6.5 Ah’lik NiMH aküler bulunuyor. Sistem kalkış, hızlanma ya da seyir süresince otomatik olarak elektrikli motor ile benzinli motor arasında güç kullanımını kendi ayarlıyor. İlk kalkış ve düşük hızlarda elektrikli motor kullanılıyor. Hızlanma isteklerinde iki motor da devreye giriyor. Seyir modunda sürücü istediği hıza ulaşıp gaz pedalına basmayı bırakınca benzinli motor duruyor.

Yumuşak ve sakin şekilde hızlanıldığında hibrit bataryasının durumuna göre elektrikli motoruyla ilerlemek mümkün. Motor geçişlerini hissetmek güç. Sadece orta ekran ve göstergelerdeki ‘Energy Monitor’ özelliği ile takip edilebiliyor. Sistemde elektrik gücü yeterli seviyede depolanmış ise 65 km/s hıza kadar sadece elektrikli motor ile yol almak mümkün.  Elektronik kontrollü sürekli değişken e-CVT şanzımanın görev yaptığı C-HR, 0-100 km/s hızlanmasını 11.0 saniyede gerçekleştirirken, 170 km/s azami hıza ulaşıyor. C-HR 1.8 Hybrid, performans yerine çoğu zaman ekonomiyi tercih ediyor.

 

Oldukça sessiz olan hibrit C-HR'da sürüş sırasında aracın elektrikle mi yoksa benzinle mi gittiğini bazen anlamak zor, ekrandan takip edebiliyoruz.   Ortalama yakıt tüketimi 3.9 lt/100 km olan C-HR ile testimizde 4.5 lt/100 km gibi bir değer elde ettik. CH-R Hybrid’i vites topuzunun yanında konumlanan EV butonuna basarak yeterli seviyede dolan bataryaların yardımıyla yalnızca elektrikli olarak da kullanmak mümkün.Hybrid'in öncülerinden Toyata, Sakarya'da üretilen C-HR modeliyle dünya pazarında da ciddi rakamlara ulaşmış durumda. Toyota C-HR son zamanlarda kullandığım ve en çok keyif aldığım araçlardan bir tanesi. Performans dolu ve konforlu sürüşünden etkilenmemek imkânsız. Yol tutuşu çok başarılı. Tepkileri sürücüsünü mutlu ediyor. Tasarımındaki farklılığı kaputunun altına da yansıtan Toyota C-HR her türlü övgüyü hakeden bir araç olduğunu söyleyebilirim. 

Yavuz MÜFTÜOĞLU