Kia'da büyük dönüşüm...

Kia'nın globalde süresi logosu, kurum kültürü ve bayiliği Türkiye'de başladı. Şu anda 3 tabeladan masalara kadar yeni konsepte göre satın alınan Kia Türkiye, yerel olarak satın alınabilene 70 kar elde ettirdi. 

 

Geçmişteki yıl logodan kurume ve bayilerine kadar büyük ihtimala küçük açıklayan modelleriyle hedefini büyüttü. Düzenlenen etkinlik otomotiv gazetecileriyle bir araya gelen Kia Türkiye ekibi, hem yeni Sportage ve Sorento'yu tanıtırken hem de markanın gelecek planlarıyla ilgili bilgiler verdi. Toplantıda merkezi Kia Türkiye Genel Müdürü Can Ağyel, “2021 dünyada 76 milyon araç satıldı. Kia'da yüzde 3,6 ile yaklaşık 3 milyon araç satışı gerçekleştirerek, dünyanın en çok satan 8'inci markası oldu” dedi.

 

12 YENİ MODEL GELECEK

 

 

Can Ağyel, “Tedarik, üretim ve döviz kuru kaynaklı konular tüm sektörü etkiledi. Arz talep dengesinin üretim aleyhine bozulduğu bir dönem yaşadık. Buna rağmen bu yıl toplamda 12 modeli Türkiye pazarında satışa sunacağız. ‘Picanto, Rio ve Stonic modellerimiz, Kia’nın amiral gemisi Sportage modelinin beşinci nesli ve SUV denilince akla ilk gelen modellerimizden Sorento ile pazar payımızı yüzde 3’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu. 

 

BAYİLER DE YENİLENİYOR

 

 

“Yeni logoyla birlikte bayilerinde dönüştüğünü görüyoruz. Yeni bayi konseptinden bahseder misiniz?” sorusuna da cevap veren Can Ağyel, “Şu ana kadar 3 bayimiz yeni konsepte göre dizayn edildi. 2023’ün sonuna kadar 40 bayimizi de dönüştüreceğiz. Yeni konsept bayilere geçerken tamamen yerli tedarikçilerle çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. Böylece maliyetleri yüzde 70 azaltmış olduk” açıklamasını yaptı. 

 

TAM ELEKTRİKLİ EV6 GÜN SAYIYOR

 

 

Etkinlikte, Avrupa’da “2022 Yılın Otomobili” ödülünü kazanan Kia EV6 modelinin haziran ayında GT-Line 4x4 versiyonu ile Türkiye’de satışa sunulacağı açıklandı. Kia EV6, WLTP verilerine göre tek bir şarjla 506 kilometreye kadar sürüş menziline ulaşabiliyor. 0’dan 100 km/s hıza 5.2 saniyede ulaşan EV6 GT-Line, Türkiye’de şarj teknolojisiyle yüzde 10’dan yüzde 80’e batarya doluluğuna 73 dakikada ulaşacak.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU / 

 

 

SUV’DAKİ İDDİAMIZ ARTIK GÜÇLÜ

 

Beşinci nesil Sportage ile birlikte iddialı konumlarını pekiştirdiklerini söyleyen Ağyel, “SUV modellerine talep her geçen yıl artıyor. 2021 yılında SUV modellerinin toplam otomobil satışlarındaki payı yüzde 34’e ulaştı. Stonic, XCeed, yeni Sportage ve yeni Sorento ile yine iddialıyız. Yeni Sportage ile bu yıl C SUV segmentindeki satışlarımıza ivme kazandırdık. Haziran’da Sportage Hybrid modeli de eklenecek. Takvimi açıklanan bir diğer model ise yılın 3. çeyreğinde satışa çıkacak olan elektrikli Niro olacak” dedi.

 

KİA SPORTAGE İLE İLGİLİ BAZI ÖZELLİKLER

 

– Her biri 12,3 inç entegre kavisli ekran 

– Kablosuz telefon şarj alanı, yüksek hızlı 15W şarj olanağı

– Arka koltuklarında 996 mm diz ve 998 mm baş mesafesi bulunuyor

– 562 litre (VDA) olan bagaj hacmi 

– 7 adet hava yastığı

Yeni 1,6 litre benzinli motor, hafif hibrit (MHEV) olarak. 150 beygir güç ve 250 Nm üretmektedir. 7 ileri çiftli yatmadan önce. Maksimum hız 189 km/sn.

1,6 litre dizel motor, hafif hibrit (MHEV) olarak. 136 beygir güç ve 320 Nm üretiyor. 7 ileri çiftli asansör n maksimum hız 180 km/s