Araç satışlarında nakit alımı arttı

Otomobilde kredili satışlar azaldı, nakit satışlar arttı. MAİS AŞ Genel Müdürü Berk Çağdaş, "Türkiye'de normal zamanlarda her 100 aracın 60’ı kredi ile satılıyordu. Şu anda peşin satışlar ağırlıkta. Çünkü yastık altındaki para, döviz, altın bozuluyor ve araba alınıyor” ifadelerdini kullandı.

 

Renault’nun SUV kategorisindeki temsilcisi ve değişen kalite anlayışının en somut göstergesi Renault Austral, yollarda boy göstermeye başladı. C SUV sınıfına iddialı bir modelle giriş yapan OYAK çatısı altındaki MAİS AŞ, 1 Haziran’da resmi olarak satışa başlayacak Renault Austral’i alışılmışın dışında bir etkinlikle basın mensuplarına tanıttı. Sadece özel durumlarda kullanılan Atatürk Havalima’nından özel uçakla Gökçeada’ya gidişle başlayan etkinlik, yeni Renault Austral için özel hazırlanan sürüş rotalarında ve sürprizlerle devam etti. Sadece 1.3 litre 160 bg mild hybrid motor seçeneğiyle satılacak olan Austral, lansmana özel 1 milyon 190 bin TL fiyatıyla bayilerdeki yerini alacak.

 

 

MAİS AŞ Genel Müdürü Berk Çağdaş

 

 

ALIŞILMIŞI UNUTUN

 

‘2023 Avrupa'nın Satın Alınacak En İyi Otomobili’ ödülüne layık görülen Renault Austral, tasarımından renk seçeneğine, malzeme kalitesinden direksiyon ve konsoluna, teknolojisinden güvenliğine, performansından sürüş konforuna kadar, alışılmış Renault modellerinden farklı. 20 adet sürüş destek sistemi bulunan Renault Austral, bütün halde konumlandırılan 12.3 inçlik gösterge paneli ve 9 inçlik dokunmatik ekranıyla bağlanabilirlik teknolojisinde de iddialı. 3D derinlik efektli yüksek teknoloji arka farlara sahip Austral, 500 litrelik bagaj hacmine sahip bir otomobil.

 

HEDEF C-SUV'DA LİDERLİK

 

Yeni Renault Astral’in lansmanında konuşan MAİS AŞ Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Bu yıl için toplamda 6 bin adet Renault Austral satışı hedefliyoruz. Ekim ayından itibaren de Austral’in tam hibrit modelini Türkiye'de satışa sunacağız. Türkiye’de daha sportif Esprit Alpine donanımıyla satışa sunulan ilk model olma özelliğine sahip yeni Renault Austral, kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına hem teknolojik hem de tasarım özellikleriyle cevap verecek. Renault Austral ile beklentilerin de üstüne çıkıp C-SUV segmentinde liderliği hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

 

NAKİT PARAYLA ARAÇ ALIMI ARTTI

 

Otomobil bulunurluğuyla ilgili konuşan Berk Çağdaş, “Böyle bir ortamda tüketiciler doğal olarak kendi kendilerine bir spekülasyon oluşturuyor. Türkiye'de normal zamanlarda her 100 aracın 60'ı kredi ile satılıyordu. Şu anda peşin satışların çok ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Çünkü yastık altındaki para, döviz, altın vs. bozuluyor, araba alınıyor. Çünkü faizi uygun bulmuyor veya dövizde iniş çıkıştan çekiniyor. ‘Ama enflasyon var, araba fiyatları artacak’ diyor. Bir yatırım aracı olarak görülüyor otomobili" şeklinde konuştu.

 

'ALINAN OTOMOBİLLER YATIRIM ARACI OLDU'

 

Bazı AVM ve cami otoparklarında plakalanmış sıfır araçların da görüldüğünü anımsatan Berk Çağdaş, "Şu an şunu rahatlıkla size söyleyebilirim. Sattığımız yüz aracın en az kırkı spekülatif amaçlı alınıyor. 'Alalım, elimizde tutalım seçim sonrası dönemde bunu kullanalım, değerlenmiş olsun paramız' şeklinde. Bu durum ikinci el piyasasını da darmadağın ediyor" dedi.

Bayiden sıfır alınan araçların ikinci el sitelerinde üzerine yüksek miktarlar eklenerek satıldığını gördüklerini ancak bu durumun sürdürülebilir olmadığını bildiren Çağdaş, "Tabii ki makro koşullar, politik-ekonomik anlamda stabilize olduğu zaman bunun ortadan kalktığını göreceğiz.

Biz Renault ve Dacia olarak ve çok yakın gelecekte anons edeceğimiz yeni lüks premium markamız olarak istikrarı, istikrar noktasını hedefliyoruz daima ve her zaman uygun nitelikle, ulaşılabilir bir bulunabilirlikle yaklaşmayı hedefliyoruz. Ne çok fazla stok, ne çok az stok. Tam zamanında stok ile işimizi götürmeye çalışıyoruz. Böyle bir ortamda lanse ediyoruz biz bu arabayı" şeklinde konuştu.

 

TOPLAM PAZAR 1 MİLYONU GEÇEBİLİR

 

 

Son dönemde yaşanan enflasyonist ortamdan dolayı bu bekleyen talebe bir de spekülatif alımlar eklendiğini belirten MAİS AŞ Pazarlama Direktörü Levent Timur ise, “Çok çok yüksek pazarlarla karşılaşıyoruz. İşte şubat ayında pazar 81 bin çıktı. Mart ayında 103 bin çıktı pazar. Nisana geldiğimizde yine 97 bin, bu ay belki 100-110 bin çıkacak. Bunları üst üste koyduğumuzda pazar sanki 1,2 milyon-1,3 milyon adetlere gidiyor gibi gözüküyor. Çok hareketli günlerden geçiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Renault Austral ve bazı önemli özellikleri

 

Dikkat çekici, atletik ve aynı zamanda zarif bir dış tasarım

Esprit Alpine versiyonuna özel atletik görünümü vurgulayan Saten Mineral Gri renk seçeneği bulunan Yeni Renault Austral; Sedef Beyaz, Alev Kırmızı, Demir Mavi, Yıldız Siyah ve Mineral Gri gövde renkleriyle de satışta.

Elmas kesimli Daytona Siyahı 20” alaşım jant.

9 inç OpenR bilgi-eğlence ekranı ve 12,3 inç dijital gösterge paneli.

Kablosuz şarj ünitesi.

Sürücü, 48 farklı renk arasından seçim yapabilir.

500 litrelik bagaj hacmi, 16 cm kaydırılabilir arka koltuklar sayesinde 575 litreye çıkıyor. 

1.3 litre 160 bg 12V mild hybrid motor, 270 Nm maksimum tork kullanıma sunuyor ve ortalama 6,3 lt/100 km yakıt tüketiyor.

Euro NCAP testlerinde aldığı 5 yıldız.

 

Yaya ve bisiklet algılama fonksiyonlu Aktif Acil Fren Destek Sistemi gibi 20 adet sürüş destek sistemi.

Murat YILDIRIM - Yavuz MÜFTÜOĞLU