Yeni Hyundai Tucson Türkiye'de

YENİLİK / 2021-05-21 23:10:31

Türkiye'de en çok ilgi gören modeller arasında yer alan Hyundai Tucson, baştan aşağı yenilendi. Hyundai Tucson'un Türkiye'de satışa sunulurken, merak edilen fiyatları da açıklandı.

 

Yeni Hyundai Tucson, otomotiv dünyasındaki değişimin habercisi. Sıradanlığı reddeden tasarımı ve modern hatlarıyla, sınıfındaki diğer araçlardan ayrışıyor. Dışarıdan bakıldığında etkileyici görünümüyle göze çarpan Yeni TUCSON, içinde oturanlar için ferah ve konforlu bir dünya sunuyor. O, üstün konfor özellikleri ve gelişmiş̧ sürüş̧ destek sistemleri gibi akıllı teknolojileriyle tüm yolculukları benzersiz kılıyor.

 

3 boyutlu parametrik hatlara sahip ön ızgarası ve elmas kesim detaylarıyla Yeni TUCSON, geleceğin tasarım anlayışına yön verirken, sıra dışı tasarımlardan hoşlananların kalbini fethediyor. Duygusal Sportiflik tasarım felsefesinin en son akıllı teknolojilerle vücut bulan hâli Hyundai Tucson, sadece dış değil, iç tasarımıyla da fark yaratıyor.

 

Sınıfında fark yaratan konfor ve güvenlik özellikleriyle yeni TUCSON, sınıfına yeni standartlar getiriyor. Bunu yaparken bir önceki neslinden aldığı mirası daha ileri taşıyor. O, yenilikçi spor SUV tarzı, ferah ve geniş iç mekânı, yeni gelişmiş güvenliği ve konfor özellikleriyle sınıfının en iddialı aracı.

 

Yeni Hyundai Tucson’a ön taraftan baktığımızda ilk dikkatimizi çeken detay bu alanı domine eden geniş ızgara ve onun kenarlarına gizlenen LED gündüz farları oluyor. Gizlenen diyoruz çünkü bu aydınlatmalar kapalıyken ızgaranın bir parçasıymış gibi görünüyor. Açıldığında ise oldukça etkileyici bir görüntü ortaya çıkıyor. Yeni Tucson'un farları ise tamponun kenarlarında dikey konumlandırılmış şekilde karşımıza çıkıyor. Yeni Hyundai Tucson'un boyutlarında da artış söz konusu. Gelen bilgiler yeni Tucson'un selefinden 20 mm daha uzun olduğunu ve aks mesafesinin de 10 mm kadar arttığını gösteriyor.

Bu sayede arka koltuklardaki diz mesafesi 26 mm kadar artmış. Ayrıca yeni Tucson'un genişliğinde 15 mm, yüksekliğinde ise 5 mm kadar artış yaşanmış. Bagaj hacmi de artırılan yeni Tucson, tercih edilen motor ve donanım seviyesine bağlı olarak 546 ila 620 litre arasında bagaj hacmine sahip. Arka koltuklar katlandığında bu değer 1799 litreye kadar çıkarılabiliyor. Güvenlik teknolojileri de geliştirilen yeni Hyundai Tucson'da, sinyal verilen taraftaki kör nokta kamerasından elde edilen görüntüyü dijital gösterge ekranına yansıtan yeni bir yardımcı mevcut. Bunun yanı sıra sürücü ve ön yolcu arasında bariyer oluşturan orta konsol hava yastığıyla birlikte Tucson'da toplamda 7 adet hava yastığı bulunuyor.

Lansman rengi olan safir maviyle birlikte toplamda 9 farklı gövde rengiyle sunulan yeni Tucson'un iç mekanında da 3 farklı renk temasına yer verilmiş. Siyah-açık gri renklerden oluşan tema kumaş ve deri koltuklarla tercih edilebiliyor. Safir mavi temasıysa sadece deri koltuklarla satın alınabiliyor.

2021 Hyundai Tucson Türkiye'de Comfort, Prime, Elite ve Elite Plus donanım seviyeleriyle tercih edilebilecek. Giriş seviyesinde 10.25 inç dijital gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma, elektronik park freni ve geri görüş kamerası gibi donanımlar mevcut. Prime seviyesinde buna ek olarak Panoramik cam tavan, çift bölgeli otomatik klima, şerit takip sistemi ve ön çarpışma güvenlik sistemi gibi özellikler devreye giriyor.

 

Yeni Tucson'un Elite donanım seviyesinde elektronik vites paneli, 10.25 inç multimedya ekranı, 3 bölgeli otomatik klima, led ön ve arka farlar gibi donanımlar yer alırken, Elite Plus seviyesindeyse çevre görüş kamerası, kör nokta görüntüleme sistemi, premium ses sistemi ve hafizalı sürücü koltuğu gibi konfor odaklı ek özellikler bulunuyor.

 

Başarılı SUV modelin yeni nesli ülkemizde 1.6 litre turbo benzinli ve 1.6 litre turbo dizel ünitelerle tercih edilebilecek. Benzinli ünite 180 beygir güç ve 265 Nm tork çıkışına sahip. Dizel taraftaysa 136 beygir güç ve 320 Nm tork söz konusu. Her iki ünite de standart olarak 7 ileri DCT ile kombine edilmiş. Öte yandan Elite Plus donanımında 4x4 özelliği de devreye giriyor.

 

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel

 

NORMALLEŞME İLE OLUMLU HAVA YAŞAYACAĞIZ

 

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, "Yılın ikinci yarısında da normalleşmenin getireceği olumlu havayla beraber yıl sonunda toplam pazarın 750 bin adet gerçekleşmesini öngörüyoruz. Ancak kur seviyelerinin stabil olması ve taşıt kredi faiz oranlarının mevcut seviyelerden biraz daha aşağı gelmesi halinde pazarın bu seviyelere ulaşması daha olası diyebiliriz." dedi.

Berkel, yeni Hyundai Tuscon'un tanıtımına ilişkin düzenlenen çevrim içi basın toplantısında, Türkiye otomotiv sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye otomotiv pazarında ilk 4 ayda 271 bin 173 satış gerçekleştiğini anımsatan Berkel, mayıs ayında pazarın yaklaşık 45 bin adetle kapanmasını beklediklerini dile getirdi.

Geçen yıla kıyasla baz etkisiyle beklentilerin üstünde rakamların gelebileceğini aktaran Berkel, haziranda normalleşmeyle artışın devam edebileceğini söyledi. Berkel, "Yılın ikinci yarısında da normalleşmenin getireceği olumlu havayla beraber yıl sonunda toplam pazarın 750 bin adet gerçekleşmesini öngörüyoruz. Ancak kur seviyelerinin stabil olması ve taşıt kredi faiz oranlarının mevcut seviyelerden biraz daha aşağı gelmesi halinde pazarın bu seviyelere ulaşması daha olası diyebiliriz." diye konuştu.

 

Salgının gidişatının sektöre olası etkilerine de değinen Berkel, "Sağlık Bakanımızın son açıklamasıyla aşılamanın eylül ayında, 18 yaş grubuna kadar gelecek olması, normalleşmenin en büyük sinyallerinden bir tanesi. Bu da üretim ve satış tarafı için son derece olumlu ve önemli. Tabii ki planlar bu yönde davam ederse bunun olmasını bekleyebiliriz." dedi.

 

"ÇİP KRİZİ EN BÜYÜK GÜNDEMLERDEN BİRİ"

 

Küresel otomotiv üretimini etkileyen çip krizinin en büyük gündemlerden biri olduğuna dikkati çeken Berkel, şunları kaydetti: "İlerisi için net konuşmak şu an çok zor. Fakat sektörün bu problemi atlattığını söylemek iyimserlik olur. Biz Hyundai olarak en az etkilenen markalardan biriyiz. Türkiye'de de sürekli tedarikçilerimizle irtibattayız. Bayon üretimimize başladık. Henüz problem yaşamadık ve olmaması için de var gücümüzle çalışıyoruz. Umarım az sorunla bu süreçleri geride bırakabiliriz."

 

"HYUNDAİ'NİN HEM DÜNYADA HEM DE AVRUPA'DA EN BAŞARILI ÜLKELERİ ARASINDAYIZ"

 

Berkel, 2021 yılında 5 yeni araç tanıtacaklarını söylediklerini anımsatarak, "İlki geçen ay Yeni Elantra idi. Bugün Yeni Tucson'u satışa sunduk. Önümüzdeki ay Bayon'u pazara sunuyoruz. Ardından Yeni Santa Fe ve elektrikli Kona geliyor. Biz Hyundai'nin hem dünyada hem de Avrupa'da en başarılı ülkeleri arasındayız. Bu yıl 34 bin adetlik satış hedefimiz var. Talebin artışına göre yukarı yönlü de revize edebiliriz." şeklinde konuştu.

Öte yandan basın tanıtımı yapılan yeni Hyundai Tuscon, Türkiye'de 377 bin TL ile 549 bin TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu.