Yakışıklı sedan: Volkswagen Jetta

TEST SÜRÜŞÜ / 2015-07-19 16:06:40

Ülkemİzdekİ sedan aşkı bir başka. Sedan araçlara olan bu ilgi otomotiv sektörünü de harekete geçiriyor. Farklı, kaliteli, şık, kullanışlı ve en önemlisi de geniş bir servis ağı ve ekonomik olmak. Marka bilinirliği yani etiketi de çok önemli. Ülkemizde ciddi satış rakamlarına ulaşan Volkswagen Jetta test köşemize konuk oluyor.

 

Volkswagen Jetta, kalitesinden ödün vermeyen hem sportif hem de ağırbaşlı görünümlü  bir otomobil. Şık ve gösterişli tasarımıyla dikkat çekiyor. Gerek dış tasarımı, gerekse de iç tasarımı olsun kesinlikle kalitesinden ödün vermiyor. 

 

Sedan tutkunları için Volkswagen Jetta'nın yeri çok farklı. Volkswagen'in orta sınıf sedan modeli Jetta, 1.4 TSI motoru, DSG şanzımanı  ve makyajlanan yeni görüntüsüyle büyük beğeni topluyor.

Volkswagen Jetta, yeni yüzüyle daha dinamik bir görüntü sergiliyor. Kalite ve konfor algısını da yüksek. Volkswagen'in C segmentindeki kompakt sedan modeli Jetta; motoru, geniş iç mekânı,  büyük bagaj hacmi, başarılı yol tutuş ve konfor özellikleriyle sınıfındaki yerini daha da sağlamlaştırdı. 

 

DİKKAT ÇEKİCİ ŞIK TASARIM

Volkswagen etta, son makyajla birlikte farkını ortaya koyuyor. Otomobilin ön tasarımında değişen tampon sayesinde ızgaraya daha büyük bir alan sağlandı. ' www.otomobilsahibi.com ' Far yapısı değişime uğramadığı halde farların altında ızgaranın girintisi ortaya çıkarılarak farlarda değişiklik yapılmış izlenimi sağlandı.

Köşelere gizlenmiş sis farlarıyla araca daha sportif bir görünüm verilirken, LED'li gündüz farlarıyla desteklenen far bloğu da dinamizmde etkili olmuş. Kısaca Volkswagen tasarımcıları küçük dokunuşlarla aracın ön yüzünde büyük farklılıklar ortaya çıkarmış. ' www.otomobilsahibi.com ' Daha öncekinde olduğu gibi makyajlı Jetta'da da yan profilden dengeli ve prestijli görünümün korunmuş. Jetta'nın arka tasarımındaki değişim daha belirgin olmuş. Stop far grubu daha ince ve sert çizgiler tercih edilmiş. Doğal olarak bagaj kapağı da buna uyumlu hale getirilmiş. 4659 mm uzunluk, 1778 mm genişlik ve 1482 mm yükseklik değerlerine sahip Jetta'nın bagaj hacmi ise tam 510 litre.

 

KALİTELİ VE KULLANIŞLI İÇ MEKÂN

Makyajlı Jetta'nın iç mekanında daha çok sürücü odaklı değişiklikler yapılmış. Makyajlı Jetta'nın yeni nesil direksiyon simidi ilk dikkati çeken değişiklik oluyor. ' www.otomobilsahibi.com ' Gösterge paneli daha derine gömülmüş çerçeveli iki analog gösterge dikkat çekiyor. Göstergelerin arasında Volkswagen modellerinde alıştığımız diktörtgen  şeklindeki yol bilgisayarı ekranı yer alıyor. Göstergelerin okunması oldukça kolay. Sağ taraftaki analog göstergede hız ve içerisinde de küçük bir şekilde yakıt durumunu gösteren gösterge bulunuyor. 

 

Ortada bulunan yol bilgisayarında ise yakıttan, kat edilen yola, saat-tarih bilgilerinden müzik sistemine kadar birçok şeyi görmek ve kumanda etmek mümkün. Orta konsolda yer alan dokunmatik büyük ekran ve ekranın iki yanında bulunan düğmeler ile müzik sistemi ile ilgili birçok seçim ve ayarlamaları yapabiliyorsunuz.  İç mekan genişliğinde ve malzeme kalitesinde sınıfının en iyileri arasında yer alan Jetta, makyajlı modelinde de bunu korumayı başarıyor.

 

YOL TUTUŞU ETKİLEYİCİ...

Test aracımızda görev yapan 1.4 litrelik TSI motor 5000 d/d'de 122 Hp güç ve  1500-4000 d/d'de 200 Nmtork sunuyor. 1500-4000 devir arasında 200 Nmtorku sürekli sunması sürüş keyfini artırıyor. 7 ileri çift kavramalı DSG şanzımanın vites geçişleri oldukça seri ve sarsıntısız. 

Jetta, yol tutuşu ve konfor anlamında da sınıfının en iyileri arasında bulunuyor. Sürüş keyfinin artmasında yeni nesil direksiyon sisteminin de rolü büyük. ' www.otomobilsahibi.com '  Ses yalıtımı konusunda başarılı. Belli hızların üzerine çıkılmadığı sürece hem rüzgar hem de motor sesi kabin içine yansımıyor.  Volkswagen Jetta'nın kullanımı çok keyifli. Kullanımından büyük keyif aldığım Jetta bu tasarım ve donanım seçenekleri ile sedan pazarında fırtına estirmeye devam edecek gibi.

 

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU