Volkswagen Beetle: Doğasında şirinlik var

TEST SÜRÜŞÜ / 2014-12-29 16:47:16

 

Yılların eskitemediği bu sevimli otomobil günümüzde artık yeni imajı, güçlü donanım paketleri ve günümüz teknolojileri ile donatılmış bembeyaz rengiyle Volkswagen Beetle, bu haftaki test konuğumuz oluyor...

Herkesin bir otomobil hayali vardır. Çocukluğumuzdan gelen ve hayranlık uyandıran sevimli tasarımı ile Vosvos, Tosbağa yada kurbağa gibi herkesin dilinde tatlı bir tebessüm barındırıyor gönüllerde...

 

 

Volkswagen'in en şirin, en sevimli aracı Vosvos'u bilmeyen yoktur. Gerek mahallemizin sevimli arabası, gerekse de özellikle çizgi filmlerin başrol karakteri. Ya da çocukluğumuzun ilk oyuncak arabası.

Volkswagen kurmayları bu tarihi otomobili yaşatmak amacıyla güçlü ve albenisi yüksek  Beetle ile devam ettiriyorlar. 

Şirin yüzü ve yeni motor seçenekleri ile ülkemizde iyi bir konuma yerleşeceği kanısındayım. Efsane olmanın avantajları ile güçlü motoru ve zengin donanım seçenekleri ile sürücüsünü ve görenleri mest ediyor. Volkswagen Beetle her şeyden önce o nostaljik yuvarlak formlu tasarım anlayışını günümüze modern çizgilerle yeniden yansıtmış. Şık tasarımı ile her zamanki sevimliliğini hissettiren  Beetle, sportif görünümüyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

 

Volkswagen Beetle, ilk günkü tasarım çizgilerini hissettirse de günümüz çizgilerinin albenisi de çok yüksek. Tasarım çizgilerinde "sevgi ve şirinlik" var. Sevimlilik Volkswagen Beetle'ın ana teması gibi duruyor. 

Sade bir ön tasarıma sahip. Yuvarlak far grubu, yarım daire şeklinde çevreleyen LED tipi gündüz farları yer alıyor. Far grubunun ortasına konumlandırılmış Marka Logosu dikkat çekiyor. Eski parlak Vosvos tamponlarının yerine yeni nesil günümüz tasarımı yerini alıyor. Yazımızın başlarında da belirttiğim gibi aracın tasarımında herkesin gönlünde taht kuran o efsane Vosvos'un izlerini taşıyor.

Bu izi en iyi araca yandan bakıldığında anlaşıyor. Yan açıdan bakıldığında Beetle'ın büyükçe tasarlanan jantlar göze çarpıyor. Bu tasarım sayesinde kabına sığamayan, güçlü ve sportif bir görüntü sunuyor. Efsanenin arka kısmına doğru geldiğimizde ise arka tampona kadar kavis çizerek inen arka bölüm, sade ama nostaljik özelliğini şık modern çizgilerle devam ettiriyor.

 

Beetle'a özgü arka stop lambaları tasarım çizgilerine uyumlu bir şekilde konumlandırılmış. Şişkin arka çamurluklara uyumlu büyük stop lambası yenilikçi ruhunu yansıtıyor. İç mekâna geldiğimizde ise geniş, modern ve şık bir tasarım karşılıyor. Dış tasarımdaki tarihi izler, iç mekanda da görmek mümkün. İç mekan gayet ferah ve konforlu. İç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçiliği çok başarılı.

Gösterge tablosu, kapı iç döşemeleri ve koltuklar günümüz teknolojisine uyumlu.

Ön gösterge tablolarına ek olarak orta konsolun üst bölümüne konumlandırılmış yağ basıncı, turbo basıncı ve kronometre göstergeleri, iç mekanın sportiflik detayını güçlendiriyor. 

 

Dokunmatik ekranlı müzik sistemi gerektiğinde geri park sensörünü gösteren bir ekran olarak kullanılabiliyor. Ön bölümde çift gözlü torpido, orta konsol ve kapı kenarlarında irili ufaklı gözlere yer verilmiş. Otomobilde yer alan cam tavan, ferah bir hava katıyor. Efsane, tasarımda gösterdiği başarıyı sürüş özelliklerinde de gösteriyor.

Sürücüsünü memnun eden bir güç var Beetle'da. Gaz pedalına dokunduğunuz an başlıyor o bitmeyen efsanenin gücü. Tepkileri çok net ve başarılı. Sürücünün aklından geçenini hiç vakit kaybetmeden yerine getirmeyi başarıyor. Bu da kullanıcıyı çok memnun ediyor. Beetle'a DSG şanzıman çok yakıştı. İster otomatik, isterseniz manuel olarak hem vites kolundan hem de direksiyonun arkasına yerleştirilen butonlarla kontrol edebiliyorsunuz. Keyifli ve sürücüsünü memnun eden bir sürüş karakterine sahip olduğunu ifade etmeliyim. Doyumsuz bir sürüş keyfi sunuyor. Ses yalıtımı çok başarılı. 

Yüksek hızlarda bile aracın içine neredeyse hiç ses almıyor. Bu özelliği ile de doyumsuz performansının yanında konforu da doruklara çıkarıyor. Yola tutunması çok başarılı. Şehir içi trafiğinde, kabına sığmayan afacan bir çocuk misali çok rahat ordan oraya kaçabiliyor. Bu seriliği ve atikliği kaputunun altındaki güce borçlu. Hem nostalji hem teknolojik karma Volkswagen Beetle'ye çok yakıştı. Bu karma ile bu efsane daha çok yaşayacağı kanısındayım.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU