TUCSON ÖVGÜLERİ HAK EDİYOR

TEST SÜRÜŞÜ / 2015-11-10 13:39:06

Hyundai'nin yeni bir tasarım anlayışı ile şekillendirdiği Hyundai Tucson, dinamik tasarımı ve motor seçenekleriyle SUV piyasasında dikkat çekiyor. Cesur ve atletik bir tasarıma sahip olan Tucson, segmentinde dengeleri altüst edecek bir yapıya sahip...

 

 

Hyundai marka imajını yükseltmeye devam ediyor. Marka eski gömleğini çıkarıp adeta premium segment gömleğini giydi. Gerek tasarımlarıyla gerekse de zengin donanım ve sunduğu teknolojik özellikleriyle büyük beğeni topluyor. Son olarak test köşemize aldığımız Hyundai Tucson'un kullanımına, keyfine, konforuna doyamadık. Hyundai Tucson, SUV segmentinde rakiplerini çok zorlayacak.

 

Hyundai Tucson tasarım harikası bir araç. Büyük beğenimi kazanan Tucson her türlü övgüyü fazlasıyla hak ediyor bence. Gücü ön plana çıkaran sportif ve atletik tasarımı, markanın sembolü olmuş altıgen ön ızgarası ve akıcı çizgileri ile tam not alan Hyundai Tuscon, görenleri arkasına dönüp baktıran cinsten. Başarının kanıtı bu olsa gerek. Eğer sokaktan geçerken sizi gören biri dönüp arkanızdan bakıyorsa kalitenizi, başarınızı kanıtlamışsınızdır. Arka tasarımda da inceltilmiş stop grubu dikkat çekiyor.

 

Hyundai Tucson, bu zengin donanım ve başarılı tasarımıyla gözünü liderliğe diktiğinin ipuçlarını vermişti zaten. Türkiye yollarına çıkmasıyla yakaladığı başarı herşeyi gözler önüne seriyor.

 

Tucson, dinamik çizgileri, güçlü motoru, yeni nesil güvenlik donanımlarıyla Hyundai markasının prestijini ve kalite çıtasını üst basamaklara taşıyor. Güvenlik, konfor, donanım ve iç hacmiyle rakiplerinin önünde yer alan Hyundai Tucson, sürüş performansı ve yakıt ekonomisiyle öne çıkacak yeni DCT şanzımanı, çekiş performansını doruğa taşıyacak akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi ile birlikte SUV C segmentinin yıldızı niteliğini taşıyor. Hyundai Tucson, segmentinde dengeleri değiştirecek iddialı bir model.

 

SPORTİF VE DİNAMİK TASARIM

 Modern ve sportif hatlara sahip olan Tucson, Genesis ile başlayarak daha sonra Sonata ve i20 ile devam eden Hyundai Akıcı Tasarım Felsefesi'nin (Fluidic Sculpture 2.0) en son temsilcisi konumunda yer alıyor.

Ön kısımda güçlü bir duruşa sahip otomobilin daha geniş görünmesi için görsel bir referans sağlayan özellikler yan ve arka tarafta da devam ediyor. ix35 ölçülerine göre toplam uzunluğu 65 mm, toplam genişliği 30 mm arttırılan Hyundai Tucson'un yüksekliği ise 10 mm alçaltıldı. Bu sayede daha sportif bir görünüm elde eden Tucson'un dingil mesafesi de 30 mm artırılarak iç mekân çok daha ferah hale geldi. Hyundai Tucson'un iç mekânında kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçiliği çok başarılı.

 

İç mekanda orta konsolun modern ve sade görüntüsü otomobile ayrıcalık katıyor. Tamamen yeni bir platform üzerine inşa edilen Tucson, geniş saklama cepleri, büyük torpido gözü ve 513 litrelik bagaj (arka koltuklar yatırıldığında 1503 litre) hacmiyle kullanıcılarına kolaylık sağlıyor. İç mekandaki ısıtmalı ön-arka ve havalandırmalı ön koltuklar, dijital havalandırma sistemi, 8 inç dokunmatik ekranlı multimedya ve navigasyon, USB bağlantılı kaliteli müzik sistemi, Akıllı Park Asistanı (APA) ve anahtarsız çalıştırma gibi üst düzey donanımlar yeni Tucson'da öne çıkıyor. Deri döşemeli koltuklara sahip otomobilde komple açılabilen cam tavan da konfor sağlayan diğer unsurlar arasında yer alıyor.

 

Tucson'da yatay ve dikey olarak kendi kendine park edebilme özelliğine de sahip. Yeni Akıllı Park Asistanı'nın (APA) özellikleri arasında sıkışık park alanından çıkış modu da bulunuyor. Sadece 2.0 CRDi Executive modelde sunulan akıllı bagaj kapağı özelliği de eller doluyken bagaja erişimi kolaylaştıran detaylardan.

 

Yavuz  MÜFTÜOĞLU