Toyota'nın ağır abisi Avensis

TEST SÜRÜŞÜ / 2014-12-29 17:06:10

Toyota'nın lüksü ve teknolojiyi buluşturan modeli Avensis sağlam ve güçlü duruşuyla sürücüsünü mutlu etmesini biliyor. Sağlamlık ve güvenilirlik denilince ilk akla gelen markalardan Toyota orta sınıfındaki modeli Avensis ile bu sınıftaki rekabetini yükseltiyor.

 

 

Toyota'nın prestij simgesi olan yeni Avensis zarif görünümü, ağırbaşlı dürüşü, kendine güvenen, dinamik hatlarla ve rekabetçi fiyatlarıyla ülkemizde  ön planda olmayı başarıyor. 

 

Toyota'nın D segmentindeki bu başarılı oyuncusu Avensis, yakın geçmişte geçirdiği makyajın ardından daha iyi görünen bir ön tasarıma kavuştu. Far yapısında yapılan ufak değişikliklerle Avensis bu sınıfın ağırlığına yakışır bir görüntüye bürünmüş. Daha dinamik ve asil bir görünüm sağlanmış. Çok zarif ve akıcı hatlara sahip Toyota Avensis, ön ızgara ve ön farlar geriye doğru çekilerek çok karizmatik ve dinamik bir görünüm sağlamış. 

 

Toyota Avensis'in arka kısmı da sedan ruhuna sadık kalınarak, sportif bir duruş sergiliyor. Plakanın üzerindeki krom kaplama çok şık görünüyor. Ayrıca alttan ince çizgiyle birleştirilmiş alt spot lambaları Avensis'e ayrı bir hava ve dinamik bir görüntü katmış. Araca arkadan bakıldığında Avensis'in heybetinden, gücünden ve karizmasından ipuçları verir cinsten bir tasarıma sahip. Anahtarsız girişi olan Avensis'in iç mekanı, dış mekanındaki tasarım dilinin devamı niteliğinde. 

Aracı çalıştırmak için Start düğmesine basmanız yeterli. 1.6 benzinli manuel vitesli Avensis'in iç tasarımı ferah, sade ve de en önemlisi konforlu bir yapıya sahip. İç tasarımı diğer modellerle benzer özellikler taşımakta. İç tasarımdaki malzeme kalitesi ve işçilik oldukça tatminkâr.

Toyota Avensis'in iç mekanı çok ferah. Buna açık tondaki döşemelerin etkisi de büyük. Konsol yapısı hiç karmaşık değil. Herşey elinizin altında. Müzik sistemi gayet başarılı. Büyük ekanı sayesine geri vitese taktığınızda çok net bir görüntü sunuyor. Avensis'in el freni pek çok yeni modelde olduğu gibi elektronik hale getirilmiş. Koltuklar gayet rahat ve uzun yolculuklara elverişli. Arka koltuklar da aynı konforu sunmayı başarabiliyor. Toyota Avensis'in sürüş keyfi gayet başarılı. Yol tutuşu ve konforu Avensis'e yakışır cinten.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU