Toyota Yaris: Küçük, şirin ve kullanışlı

TEST SÜRÜŞÜ / 2015-04-05 16:45:35

Toyota'nın ülkemizdeki yeri çok farklı. Toyota güveni, sevgisi, iyi yol arkadaşlığı, yakıt ekonomisi, satış sonrası kolaylıkları vs.vs...

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Toyota'nın ülkemizdeki temeli çok sağlam. Her geçen dönemde bu sağlamlığı, gerek tasamlarıyla, gerekse de teknolojisi ile tüm tüketicisine fazlasıyla yaşatıyor. Her modelinde olduğu gibi Toyota, Yaris ile de sınıfında çok iddialı bir model olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle şehir içi kullanımlarındaki pratikliği ile dikkat çeken Toyota Yaris bu haftaki test konuğumuz oluyor.

Toyota geniş bir ürün yelpazesine sahip. Markanın her modelinde zengin donanım seçenekleri mevcüt. Her müşteriye rahatlıkla cevap verebilecek bir ürün gamına sahip. Yaris modeli de bu zengin donanımlardan payını fazlasıyla alan model oluyor.  Benzinli, dizel ve hibrid seçenekleri bulunan Yaris, pratikliği ve sunduğu sürüş keyfi ile dikkat çekerken, makyaj sonrası kavuştuğu yeni tasarımı ile de büyük beğeni topluyor.

 

Toyota Yaris makyajla birlikte sade kimliğinden uzaklaşarak daha sportif ve çekici bir görünüme kavuştu.  Yaris'in daha sportif görünmesini sağlayan en önemli değişim ön tasarımında olmuş. Petek tasarımlı ızgara grubu selefine göre daha da büyümüş. Marka logosu ise krom çıtayla daha belirgin hale getirilmiş.  Test aracımız gibi Style donanıma sahip Yaris'te lake siyah çerçeveli ızgara, şık far grubu, tampona dikey konumlandırılmış sis farları ve yan camlardaki siyah çıtalar bütünlüğü sağlarken, sportif görünümü de destekliyor.  Yan bölümde çok belirgin bir değişimin olmadığı yeni Yaris'in arka tasarımında da yenilikler var. Stop grubu selefine göre tasarımla daha bütünleşik bir hal almış, stoplardaki beyaz bölümler ise yerini kırmızıya bırakmış. Bagaj giriş tasarımında ise bir değişiklik yok.  Siyah detay arka bölümde de gövde rengi tamponun altında kullanılarak tasarımda bütünlük tamamlanmış. Boyu 65 mm uzayan yeni Yaris, 3950 mm uzunluk, 1695 mm genişlik ve 1520 mm yüksekliğe sahip. Bagaj hacmi ise 286 litre. 

 

KALİTE HİSSİ YÜKSEK

Toyota Yaris'in, dış tasarımdaki değişimin rüzgarı iç mekana da yansıyor. İç mekanın kalite hissi çok daha yüksek. Çift renkli ön konsol ve kapı içlerinde yumuşak malzeme kullanılmış. Style donanımda sunulan kırmızı dikişli direksiyon simidi, vites topuzu ve el freni, tasarımdaki sportifliği iç mekana da taşırken, direksiyon simidi üzerindeki kumandalar da büyük kolaylık sunuyor.' www.otomobilsahibi.com ' Toyota Touch 2 olarak da adlandırılan 7 inçlik dokunmatik ekranlı müzik sisteminin üzerinde yer alan hava kanalları selefine göre daha da inceltilmiş. Ekran geri görüş kamerası görevini de görüyor. Klima sistemi aynı kalırken, kumandalar kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde büyütülmüş. Yaris, küçük sınıfta yer almasına karşın, küçük eşya gözü konusunda oldukça cömert davranmış.   Önde ve arkada diz ve baş mesafesi yeterli. Görüş açıları başarılı olan Yaris'te Skypack donanımda sunulan cam tavan ile ferah bir ortam sunuyor. 

 

KÜÇÜK SINIFIN AĞABEYİ...

Test aracımızda görev yapan 1329 cc'lik benzinli motor 6000 d/d'de 99 Hp güç, 4000 d/d'de ise 125 Nm tork değeri sağlıyor. www.otomobilsahibi.com'un test konuğu Yaris'in vites değişimleri sarsıntısız ve başarılı. Vites değişimini direksiyondaki kulakçıklar aracılığıyla da yapmak mümkün. Bu seçeneği ile daha sportif bir kullanıma kavuşabiliyorsunuz. Toyota Yaris'te "Eco" ve "Sport" olmak üzere iki sürüş modu bulunuyor. Sınıf ortalamalarında bir yol tutuşuna sahip Toyota Yaris, pratikliği ile dikkat çekiyor. Başarılı yol tutuşu ile konforu elden bırakmıyor. Sürücüsüne güven veren bir yapıya sahip. Sınıfında iddialı bir araç olduğunu belirtmekte fayda var.