Toyota Corolla Hybrid: Akıcı, rahat ve çevreci

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-06-25 18:34:47

Sağlam duruşuyla, güven veren yapısıyla her modelinde kendine has ayrı bir detay barındıran Toyota'nın otomotiv  sektöründeki yeri çok farklı. Her modelinde olduğu gibi Toyota, Corolla Hibrit ile de sınıfında çok iddialı bir model olarak karşımıza çıkıyor.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Toyota'nın ülkemizdeki temeli çok sağlam. Her geçen dönemde bu sağlamlığı, gerek tasamlarıyla, gerekse de teknolojisi ile tüm tüketicisine fazlasıyla yaşatıyor. Her modelinde olduğu gibi Toyota, Corolla Hybrid ile de sınıfında çok iddialı bir model olarak karşımıza çıkıyor. SakaryalıToyota Corolla, ülkemizdeki seçkin gazetecilerden oluşun Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) üyelerinin oylarıyla 2019 yılının "Yılın Otomobili" seçilerek başarısını da kanıtlamış oldu.

Yılın otomobili Toyota Corolla Hybrid bu haftaki yol arkadaşımız oluyor. Corolla Hybrid, “akıcı, rahat ve keyifli” sürüşü ile sınıfının en iyi egzoz emisyonu ve düşük yakıt tüketimi ile rakipleri arasında bir adım öne çıkıyor. Hibrit versiyonuyla kalitenin daha üst seviyeye çıkarıldığı Corolla, konfor ve sürüş keyfi ile gerçek bir sedan otomobil keyfi ve rahatlığı sunuyor.Dünyanın en çok satılan otomobili unvanını elinde bulunduran Toyota Corolla, Türkiye'de de önemli başarılara imza atmış bir model. Ülkemizde üretilen ikinci hibrit model olma özelliğini de taşıyor.

 

ALBENİSİ YÜKSEK DIŞ TASARIM

 

Yeni nesil Toyota Corolla tasarımındaki modern ve yenilikçi çizgilerle artık daha çekici ve daha sportif. C segmentinin güçlü oyuncularından 12'nci nesil Corolla'nın dış tasarımının detaylarına baktığımızda; ön bölümde markanın Under Priority olarak adlandırılan tasarım felsefesinin daha da belirgin yansıtıldığını söyleyebiliriz. Daha çarpıcı tampon ve ön alt ızgara tasarımı, yanlarda bulunan C formlu kaplamalar ve alt kısımda bulunan sis lambaları ile aracın kendine has tasarım temasını vurguluyor. Üç boyutlu tasarıma sahip üst ön ızgara ise ortasında markanın amblemine yer bulmuş ve keskin far dizaynıyla birbirini tamamlayacak şekilde tasarlanmış. Otomobilin arka tasarımında da ön taraftaki çizgilerle uyumluluk devam ettirilmiş. Sedana özgü stop grubu ve farlarla buluşturulan krom detaylar, modelin güçlü duruşunu simgeliyor. 4630 mm uzunluk, 1435 mm yükseklik ve 1780 mm genişlik ölçülerine sahip yeni Toyota Corolla Hybrid'in bagaj hacmi ise litre.

 

KULLANIŞLI VE RAHAT BİR İÇ MEKAN

 

Toyota Corolla Hybrid'in iç tasarımında da dikkat çeken dokunuşlar var. Yeni kokpit, kullanımı kolay üstün teknolojiler ile dikkat çekici tasarımı bir araya getiriyor. Kaliteli malzemeler ve kaliteli işçilikle üretilen iç mekan, hem tasarımı hem de teknolojileriyle kalite algısını hissettiriyor. Gösterişli ön konsol, bünyesinde barındırdığı ileri teknolojiyi görselliği ve ergonomisiyle gözler önüne seriyor. Tamamen sürücü odaklı tasarlanan ve dikkat dağıtmadan keyifli bir sürüş gerçekleştirmesini sağlayan iç tasarım ileri teknoloji ile destekleniyor. Geri görüş kamerası entegre edilmiş Toyota Touch 2 multimedya sistemine, 8 inç renkli dokunmatik ekran kullanılarak rahatça ulaşılıyor.

Kablosuz Şarj Ünitesi de, akıllı cep telefonlarını, kabloya gerek kalmadan şarj edebilme imkanı veriyor. Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon tasarımıyla sürücüye optimum görüş alanı sunarken aynı zamanda maksimum diz mesafesi sağlıyor. Kaliteli malzemelerle üretilen kokpitte; belirli donanım seviyesinden itibaren deri, krom eklentiler ve parlak siyah yüzeyler gibi detaylarıyla kalite algısını yükseltiyor ve görsel bir şöleni beraberinde getiriyor.

 

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

20 yılı aşkın süredir hibrit araçlar üreten ve geliştiren Toyota'nın kendi kendini şarj edebilen bu ileri teknolojisi artık yeni Corolla'da. Sarsıntısız, sessiz ve son derece verimli olan hibrit sistem, 1.8 litre benzinli motor ve elektrik motorunun en verimli ve uyumlu şekilde beraber çalışması ile ihtiyacınız olduğu anda gereken hızlanmayı sağlıyor. Corolla Hybrid özellikle şehir hayatında yoğun trafikte devamlı dur kalk yaparak artan yakıt tüketimini düşük süratlerde çalışan elektrik motoruyla makul seviyeye getiriyor.

Bu motora ihtiyaç olan enerjiyi enerji geri kazanımlı frenden alan model herhangi bir dışarıdan şarja ihtiyaç duymadan ilerleyebiliyor, 100 km'de 3.5 litre yakıt tüketimi ile kendinden söz ediyor. Toyota'nın Yeni Global Mimarisi (TNGA) platformu kullanılarak üretilen yeni Corolla, yere daha yakın ağırlık merkezi ve bağımsız çift salıncak arka süspansiyonu sayesinde daha dinamik bir yol tutuşu ve kontrol sağlarken, sarsıntısızlığı ve sessizliği ile de konforlu sürüş keyfi yaşatıyor. Corolla güvenlik konusunda da başarılı bir otomobil. Toyota Safety Sense tüm sürüş koşullarında daha güvenli hissetmenizi sağlıyor. Yeni akıllı özellikler sunan Corolla, hem sürücüye hem yayalara ekstra güvenlik sağlar. Örneğin Ön Çarpışma Önleyici Sistem hem bisikletlileri hem de gece ve gündüz yayaları algılıyor. 

Toyota Corolla, son zamanlarda kullandığım ve en çok keyif aldığım araçlardan bir tanesi. Performans dolu ve konforlu sürüşünden etkilenmemek imkânsız. Yol tutuşu çok başarılı. Tepkileri sürücüsünü mutlu ediyor. Tasarımındaki farklılığı kaputunun altına da yansıtan Toyota Corolla, her türlü övgüyü hakeden bir araç olduğunu söyleyebilirim.