Toyota Camry hybrid, mest etti

TEST SÜRÜŞÜ / 2020-01-27 18:58:22

Toyota’nın lüks sınıfındaki temsilcilerinden Camry, 2.5 litre benzinli Hybrid, e-CVT şanzımanı ve Passion donanım seviyesiyle bu haftaki yol arkadaşımız oluyor. 

İlk kez 1982 yılında yollara çıkan Camry, 15 yıllık aradan sonra 8’nci nesliyle Avrupa pazarına döndü. 1982’den bu yana 19 milyon adetlik satış rakamına ulaşan ve Türkiye’de sadece hibrit  versiyonuyla satılan Camry, konforlu ve sessiz sürüşüyle dikkat çekerken, performans-tüketim dengesinde de şaşırtmayı başarıyor.

 

TASARIMI DİKKAT ÇEKİYOR

 

Yeni RAV4 ile aynı platformda üretilen Camry, ilk bakışta iri boyutlu bir Corolla’yı andırıyor. Geniş ön ızgarası, çekik farları ve aracı olduğundan daha geniş gösteren omuz çizgisine sahip Camry, yere sağlam basan bir görünüm sergiliyor. Aracın arka bölümü, ön tarafa nazaran daha sade.

Geniş farlar ve spoyler işlevi de gören bagaj kapağı, şık bir görüntü oluşturuyor. Araç, büyüklüğünü profilden belli ediyor. 18 inçlik dev jantlar bile araçta küçük görünürken, geniş camlar dikkat çekici. Markanın D/E segmentinde konumlandırdığı Camry, 4.885 mm uzunluk, 1840 mm genişlik ve 1.445 mm yükseklik ölçülerine sahip. Aracın bagaj hacmi ise, 524 litre.

 

KONFORLU BİR İÇ MEKAN

 

Aracın iç tasarımı tam bir makam aracı gibi. Ahşap ve derinin birlikteliğiyle şekillenen kokpit son derece kaliteli. Dik konumlu konsol, şık göstergeler, 10 inçlik göz hizası gösterge ekranı şık detaylar arasında. Dokunmatik Toyota Touch 2 multimedya ekranı üzerinden aracın birçok özelliğine ulaşmak mümkün.

Açık renkli döşeme, ferahlık hissini artırırken arka koltukta oturanlar için sunulan alan oldukça geniş.  Diz ve baş mesafesi sorunu olmayan araçta arka koltukların sırt ayarı elektrikli ve kol dayamaya entegre edilen dijital ekrandan yapılıyor. Makam aracında arka cam ve arka yan cam perdeler de unutulmamış. Böyle lüks bir araçta ön koltuklarda soğutma, arka koltuklarda da ısıtma özelliği olmaması şaşırtıcı. 

 

PERFORMANS  VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

Camry Hybrid’de biri benzinli, diğeri elektrikli olmak üzere iki motor görev yapıyor. 2.5 litrelik 4 silindirli, benzinli motor 5700 d/d’de 177 Hp güç ve 3600-5200 d/d’de 221 Nm tork değeri sunarken, elektrikli motorun gücü 118 Hp, torku ise 202 Nm. Toplam sistem gücü 218 Hp olan ve e-CVT şanzımana sahip Camry Hybrid 0-100 km/s hızlanmasını 8.3 saniyede gerçekleştirirken, 180 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Fabrika verilerine göre 100 km’de 4.4 litrelik tüketim değerine sahip Camry ile testimizde, şehiriçinde 4,8 lt/100 km, otoyol sürüşünde ise 5.6 lt/100 km’lik bir değer gözlemledik.

Camry, konfor ve sessizlik anlamında sıra dışı bir sürüş deneyimi sunuyor. Süspansiyon sistemi darbeleri güzel şekilde sönümlüyor ve yol bozukluklarını iç mekana hissettirmiyor.  Son derece zengin bir donanım listesiyle sunulan araçta güncel güvenlik ekipmanlarının tamamı, en son teknolojileriyle sunuluyor.