Toyota C-HR: Keyif aldıklarımdan

TEST SÜRÜŞÜ / 2017-07-02 15:51:54

Toyota C-HR eşsiz crossover tasarımı, son teknoloji dinamik motor seçenekleri ile hareketli yaşamlar için eksiksiz bir uyum sunuyor. Klasik tasarım ve geleneksel sürüş dinamiklerini unutun, Toyota C-HR ile şehrin uyumunu tamamen farklı bir deneyim ile yakalayacaksınız

 

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

Son zamanlarda kullandığım ve çok keyif aldığım araçlar arasında yer alan Toyota C-HR farklı tasarımı ve dikkat çeken görüntüsü ile de görenlerin gönüllerini çelen bir araç. Farklı olmak zordur. Bu zoru başarmak büyük emek ister. Toyota bu emeğin karşılığını Sakaryada'ki fabrikasında aldı.

 

 

Bu haftaki yol arkadaşımız, Türkiye'de üretilen ilk hibrit crossover model olan Toyota CH-R'nin, 1.2 litre benzinli ve 6 ileri otomatik versiyonu oldu. 

 

Toyota'nın Sakarya Fabrikası'nda üretilen ve tüm dünyaya ihraç edilen C-HR, farklı tasarımı ve kendine özgü kimliği ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran kompakt bir SUV. Toyota'nın C-Crossover segmentte tanıttığı C-HR, 1.2 lt benzinli ve 1.8 VVT-i yeni hibrit motor alternatifleriyle satışa sunuluyor.

 

 

TASARIM HARİKASI

Toyota C-HR , genel olarak tasarımı ve kendine özgü çizgileri ve özellikle de Türkiye'de üretiliyor olması ile hemen dikkat çeken bir model olmayı başarıyor. Birçok detayı ile farkını ortaya koymayı başaran C-HR; keskin hatlar, sivri formlar ve bolca kullanılmış olan sportif detaylarla özgünlüğünü ortaya koyuyor.

 

Otomobili önden incelediğimizde: agresif bakışlı far yapısı, gündüz LED'leri, piyano siyahı ile çevrili logosu ve senkron şekilde yanan sinyalleriyle göze hoş geliyor.  http://otomobilsahibi.com/ 18 inç alaşımlı jantları, omuz ve bel hizasındaki sportif çizgileri, elektrikli açılır kapanır aynalar, ve farklı tasarımdaki kapı açma kolları da yan tarafa müthiş bir estetik katıyor. Arka tarafta ise eski ralli araçlarını hatırlatan rüzgarlık yapısı ve arka stoplar oldukça dikkat çekiyor. 

 

 

 

FARKINI HİSSETTİRİYOR

Toyota C-HR iç mekanda da dış tasarımda olduğu gibi farklılığını ve kimliğini ortaya koymayı başarmış. Kokpit baştan aşağıya yeni bir tasarım formuna sahip. 

 

Bunun yanında kapılardan başlayarak kokpit boyunca ilerleyen ve “Elmas Tasarım” adı verilen şerit tasarımı sayesinde de yaşam alanına farklılık katılmış. 8 inçlik dokunmatik ekran ve aracın ikinci rengi olan mavi çizgiler kokpitte hoş ve ferahlık veren bir ortam yaratmış. Aracın sportifliğini vurgulayan öğeler iç mekanda da var; sportif direksiyon, vites topuzu ve kadranlar gibi. Sürücü odaklı kokpit, kullanım kolaylığıyla farkını ortaya koyuyor. 

 

 

Hem ekrana ulaşım hem de klima bölümüne ulaşım oldukça kolay. Dokunmatik hassasiyeti başarılı olan ekran; navigasyon, medya ve yol bilgisayarı haricinde Wi-Fi bağlantısı da içeriyor. Malzeme kalitesi ve işçilik oldukça başarılı. 

 

Toyota C-HR'de, ön tarafta sunulan yaşam alanı konusu yeterli düzeyde, ancak arka bölümde aynı ferahlıktan söz etmek zor. Bunda sportif tasarımın da etkisi büyük. Eşya gözlerinin sayısını da yeterli bulduk. 4360 mm uzunluk, 1795 mm genişlik ve 1565 mm yükseklik değerlerine sahip Toyota C-HR'nin bagaj hacmi ise 297 litre. http://otomobilsahibi.com/

 

 

ÇOK KEYİF ALDIKLARIMDAN...

Test aracımızda görev yapan ve Toyota'nın geliştirdiği 1197 cc hacimli, 1.2 lt'lik turbo benzinli ünite 5600 d/d'de 116 Hp güç ve 1500 d/d'de 185 Nm tork değeri sunuyor. Toyota bu modelde dizel açığını da sunduğu 1.8 litrelik hibrit motor seçeneği ile kapatıyor. Test aracımızdaki motor seçeneği manuel ve otomatik şanzımanla satın alınabilirken, ayrıca dört tekerlekten çekiş sistemine sahip versiyon da sunuluyor. Test ettiğimiz araçta 6 ileri CVT otomatik şanzıman görev yapıyordu. Araçta dört tekerlekten çekiş sistemi de vardı. 

 

 

Sakin kullanımlarda oldukça sessiz olan C-HR, performanslı sürüşlerde ise kulağa hoş gelen bir gürültü duyuluyor.   

 

Sürüş karakteri olarak sürücüsüne güven veren C-HR, şehir içi kullanımda manevra kabiliyeti ve başarılı görüş açılarıyla beğenimizi kazandı. Darbe emiş konusunda başarılı bir süspansiyon sistemine sahip olan araç, Türkiye otomotiv sanayinin geldiği düzeyi gözler önüne serdiği için ülke ve sektör adına gurur verici. http://otomobilsahibi.com/

 

Toyota C-HR son zamanlarda kullandığım ve en çok keyif aldığım araçlardan bir tanesi. Performans dolu ve konforlu sürüşünden etkilenmemek imkânsız. Yol tutuşu çok başarılı. Tepkileri sürücüsünü mutlu ediyor. Tasarımındaki farklılığı kaputunun altına da yansıtan Toyota C-HR her türlü övgüyü hakeden bir araç olduğunu söyleyebilirim.