Toyota C-HR, kalitesini yaşatıyor

Toyota C-HR eşsiz crossover tasarımı, son teknoloji dinamik motor seçenekleri ile hareketli yaşamlar için eksiksiz bir uyum sunuyor. Klasik tasarım ve geleneksel sürüş dinamiklerini unutun, Toyota C-HR ile şehrin uyumunu tamamen farklı bir deneyim ile yakalayacaksınız.Son zamanlarda kullandığım ve çok keyif aldığım araçlar arasında yer alan Toyota C-HR farklı tasarımı ve dikkat çeken görüntüsü ile de görenlerin gönüllerini çelen bir araç. Farklı olmak zordur. Bu zoru başarmak büyük emek ister. Toyota bu emeğin karşılığını fazlasıyla alıyor.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

 

Toyota'nın Türkiye'deki fabrikasında bantlardan inen ve Türkiye’den bir çok ülkeye ihraç edilen C-HR, ülkemizde üretilen ilk crossover olmasının yanısıra ilk hibrit model unvanını da elinde bulunduruyor. Bu haftaki yol arkadaşımız, capcanlı rengi, sıra dışı tasarımı ve zengin donanımı ile Toyota C-HR oluyor.

 

YENİLİK C-HR’YE YAKIŞIYOR

 

Makyajlı Toyota C-HR’de, ilk versiyonun fark yaratan çizgileri korunarak bazı ufak dokunuşlar yapılmış. Aracın ön bölümünü incelediğimizde, Toyota’nın Under Priority ve Keen Look tasarım dili yansıtılırken, yumuşak dokunuşlarla birlikte daha dinamik bir yüze sahip kavuşmuş.

 

Yeniden tasarlanan gündüz  farları ve sinyal lambaları farların üst tarafına konumlandırılarak modelin sportifliği vurgulanmış. Ayrıca araçta, premium LED sinyal lambası özelliği de eklenmiş. Ön sis farları ise tamponun dış tarafına yerleştirildi ve hava girişleri aracın güçlü duruşunu destekleyecek şekilde genişletildi. Arka stop lambalarında da premium LED teknolojisine yer verilerek, Toyota C-HR’nin daha çekici görünmesi sağlanmış.

Yeni sıralı LED sinyal lambası arka stop lambalarında da yerini almış. Yeni jant tasarımlarına ve Buzul Metalik Gri, Egzotik Kırmızı ve Turuncu Metalik renkleri olmak üzere üç farklı yeni gövde rengine sahip olan yenilenen Toyota C-HR, ayrıca kişiselleştirme seçeneği olarak sunulan siyah tavan opsiyonuyla iki renkli dış tasarım da sunuyor.  4360 mm uzunluk, 1795 mm genişlik ve 1565 mm  yükseklik ölçülerine sahip Toyota C-HR Hybrid'in bagaj hacmi ise  377 litre.

 

KULLANIŞLI BİR İÇ MEKAN

 

Makyajlı Toyota C-HR’nin kabini görsel ve dokunsal olarak daha kaliteli bir hale getirilmiş ve Apple CarPlay ve Android Auto bağlantı sistemleri de yer almış. Böylece, farklı akıllı telefonlarla da multimedya sistemine kolayca bağlantı kurabilme olanağı sunulmuş. Ekran kalitesi gayet iyi.  Dokunmatik multimedya ekran, ses ayarlama butonu gibi fiziksel düğmelerle destekleniyor ve bu sayede sürüş esnasında da daha sezgisel bir kullanım sunuyor.

Araç içindeki birçok düğme, dış tasarımdaki elmas motifleri yansıtacak şekilde üretilirken, kapı panellerinde, tavan döşemelerinde, JBL hoparlör kapaklarında ve analog göstergelerdeki iğnelerde de aynı motifler kullanılmış.  Makyajlı Toyota C-HR’a ayrıca elektrikli ayarlanabilir sürücü koltuğu ve ön yolcu koltuğuna da yükseklik ayarı özelliği eklendi.  Toyota C-HR’a eklenen özelliklerden biri de “Welcome Light” ile sürücüyü yere yansıyan Toyota C-HR logosu karşılaması oldu.

 

Toyota C-HR, bizim beğenimizi kazandığı gibi, 8 yaşındaki Yiğit Efe'nin de beğenisini kazandı. 

 

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

Toyota C-HR ülkemizde, 122 bg  güç üreten 1.8 lt hibrit ve 1.2 litre turbo benzinli motor seçenekleriyle sunuluyor. Test aracımızda görev yapan 1.8 litrelik hibrit motor artık daha hafif ve daha güçlü bir lityum iyon bataryaya sahip. Bu sayede elektrikli performansı daha verimli hale getirilirken, daha doğal bir sürüş sağlayan 1.8 lt hibrit sistemi, sadece 86 g/km emisyon değeri ve 3.8 lt/100 km tüketim değeri ile dikkat çekiyor. Test aracımızda elektronik kontrollü sürekli değişken şanzıman (e-CVT) kullanılmış.

Bu şanzıman özellikle şehir içinde mükemmel iş görüyor ama yüksek hız istediğinizde uzun yolda yokuşlarda aynı oranda başarısını ortaya koyabiliyor.  Toyota C-HR, yüksek gövde sertliğine ve alçak ağırlık merkezine sahip GA-C platformuyla birlikte dinamik bir sürüş sunuyor. Yapılan güncellemelerle birlikte kabin gürültüsü de ciddi anlamda azaltılmış. Toyota C-HR, TNGA mimarisiyle birlikte en yüksek standartlara sahip aktif ve pasif güvenlik özelliklerini sunuyor.  Toyota Safety Sense, yeni Toyota-CHR ürün gamında standart olarak sunuluyor.

 

Oldukça sessiz olan hibrit C-HR'da sürüş sırasında aracın elektrikle mi yoksa benzinle mi gittiğini bazen anlamak zor, ekrandan takip edebiliyoruz. Ortalama yakıt tüketimi 3.9 lt/100 km olan C-HR ile testimizde 4.5 lt/100 km gibi bir değer elde ettik.

CH-R Hybrid’i vites topuzunun yanında konumlanan EV butonuna basarak yeterli seviyede dolan bataryaların yardımıyla yalnızca elektrikli olarak da kullanmak mümkün.Hybrid'in öncülerinden Toyata, Sakarya'da üretilen C-HR modeliyle dünya pazarında da ciddi rakamlara ulaşmış durumda. Toyota C-HR son zamanlarda kullandığım ve en çok keyif aldığım araçlardan bir tanesi. Performans dolu ve konforlu sürüşünden etkilenmemek imkânsız. Yol tutuşu çok başarılı. Tepkileri sürücüsünü mutlu ediyor. Tasarımındaki farklılığı kaputunun altına da yansıtan Toyota C-HR her türlü övgüyü hakeden bir araç olduğunu söyleyebilirim.