SUV KEYFİNİ TUCSON YAŞATIYOR

TEST SÜRÜŞÜ / 2018-12-16 21:21:36

Hyundai'nin kompakt SUV pazarındaki temsilcisi Tucson, 1.6 litrelik dizel motor ve otomatik şanzımanıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Yapılan makyajla hem tasarımı, hem de iç mekanı yenilenen üçüncü nesil Hyundai Tucson, 1.6 litrelik dizel motoru, otomatik şanzımanıyla sınıfında çok daha iddialı hale geldi.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Hyundai Tucson makyaj operasyonu ile özellikle ön bölümde büyük değişimler yaşadı ve daha şık bir görünüme kavuştu. Makyajla birlikte Tucson'un tamponları bagaj kapağı, farları, stop lambaları, ızgarası yenilendi . Ön bölümde özellikle ön farların LED opsiyonuna kavuşması oldukça dikkat çekiyor. Ön ızgara ve tampon grubunda da değişimler oldu. Makyajlı Hyundai Tucson'un yan bölümünde yeni 17 ve 19 inç alaşımlı jantları yeni olarak geliyor. Arka bölümde de değişim olarak LED stoplar sunuluyor. LED ön farlar gibi bu stoplarda Elite Plus donanımında size sunuluyor. 4480 mm uzunluk, 1850 mm genişlik ve 1660 mm yükseklik ölçülerine sahip Hyundai Tucson'un bagaj hacmi ise 513 litre.

 

YENİLENENİÇ MEKAN

 

Hyundai Tucson içeride de farklılaşmış ve iyileştirmeler yapılmış. Eski Tucson'da bilindiği üzere havalandırma ızgarası ve orta ekran daha içerideydi. Burada dışarı taşınmış ve havalandırma ızgaraları ekranın altına konumlandırılmış.  Öncesine göre daha yumuşak plastiğe sahip bir kokpiti bulunan aracın havalandırma ızgaraları artık yatay bir tasarıma sahip. 8 inçlik yeni bir dokunmatik multimedya ekranı bulunan Tucson'da mobil cihazlar için Qi standardında kablosuz şarj sistemi bulunuyor. Yalıtım malzemelerinin arttırıldığı belirtilen Tucson'un kapı içleri de güçlendirildi. Tucson, bu değişiklikler sayesinde öncesine göre biraz daha sessiz hale geldi ve konforu arttı.

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ

 

Hyundai Tucson'un makyajla beraber gelen en önemli yeniliği şüphesiz 1.6 litrelik dizel motor-otomatik şanzıman kombinasyonu ve yeni nesil HTRAC elektronik dört tekerlekten çekiş sistemi. Test aracımızda görev yapan 1.6 litrelik dizel motor 4000 d/d'de 136 Hp güç, 2000-2250 d/d aralığında 320 Nm tork üretiyor. 7 ileri vitesli çift kavramalı otomatik şanzımanla kombine edilen ünite, aracı verimli bir şekilde ivmeletirken aynı zamanda ekonomik bir tablo çiziyor. Tucson'un 1676 kg olan ağırlığını da düşündüğümüzde, ilk hızlanma ve ara hızlanmalarda canlı gaz tepkileriyle başarılı bir performans gösteriyor. Elden geçirilen direksiyon ve süspansiyon sistemi de aracın sürüş konforuna katkı sağlarken izolasyon sisteminde çeşitli iyileştirmeler yapılmış.

 

Dizel, otomatik ve 4x4 Tucson'un fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi 5.1 lt/100 km ama biz sürüş sırasında yol bilgisayarında 6.8 lt/100 km'lik değer elde ettik. Tucson'un şehirli otomobil özelliğinin yanında off-road kullanımını da  yeni nesil HTRAC çekiş sistemiyle sunuyor. Sistem, sol ve sağ tekerlekler arasındaki frenlemeyi kontrol etmek için araç hızını ve yol koşullarını izliyor ve virajlarda veya kaygan yollarda sürüş sırasında güvenliği sağlamak için ön-arka tekerlekler arasındaki denge gücünü sağlıyor. Ayrıca araç sağa veya sola dönerken, tekerleklerdeki fren kuvveti kontrolü ile bozuk yollarda bile maksimum güvenlik sağlanıyor.