SKODA SUV PAZARINDA VİTES YÜKSELTTİ

YENİLİK / 2018-04-29 15:24:10

Skoda'nın SUV atağının yeni hamlesi Karoq oldu. Markanın kompakt SUV segmentindeki başarısını ileriye taşıyacak Karoq, Türkiye pazarında 3 farklı motor ve 2 donanım seçeneği ile 121 bin 900 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

 

 

Skoda'nın Kodiaq modeli ile başlattığı ve iddialı olduğu SUV segmentindeki atağının yeni hamlesi Karoq modeli oldu. Markanın tamamen yeni üyesi, kompakt SUV sınıfında Skoda farkını getirdi. Karoq, 1.6 litre dizel motorun yanı sıra 1.0 ve 1.5 lt benzinli motor seçenekleriyle tercih edilebiliyor. Markanın kompakt SUV segmentinde daha güçlü olmasını sağlaması beklenen Karoq, 121 bin 900 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

 

Skoda Karoq'un lansman ve test sürüşü toplantısında konuşan Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, Skoda'nın model yelpazesine yeni eklenen Karoq'un, Türkiye'de de oldukça popüler olan kompakt SUV segmentinde daha güçlü olmalarını sağlayacağını söyledi. SUV tipi araçlara olan ilginin Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de arttığını ifade eden Başar, "Bu eğilimin azalmayacağı, aksine bugünkü gibi hızla artmaya devam edeceği de bir gerçek. İşte burada gördüğünüz Karoq modeli, Skoda'nın büyüme stratejisinin önemli bir parçası ve Karoq bu önemli segmentte en iddialı modellerden biri olacak. Skoda, SUV araçlara verdiği önemi kanıtladı. Kodiaq büyük ilgi gördü ve Karoq'un da aynı ilgiyi görmesini bekliyoruz" dedi.

 

'İLK 4 AYDA YÜZDE 51 BÜYÜDÜK'

2018'in ilk dört ayını ve Karoq teslimatlarını da değerlendiren Başar, sözlerine şöyle devam etti: "Henüz Mart ayında satışa sunulmasından bu yana, Karoq modelinden 400 adetlik teslimat gerçekleştirdik. 300 müşterimiz de Haziran ayı sonuna kadar araçlarını teslim almayı bekliyorlar. Yıl sonuna kadar toplam 2 bin 500 adet Karoq teslimatını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Kodiaq ile birlikte toplamda 5 bin adet civarında bir teslimatımız olacak. 2019 sonunda gelecek bir crossover modelimiz ile birlikte, 2020'den itibaren satışlarımızın dörtte birini SUV tipi araçlar oluşturacak. İlk dört aylık toplam satışlarımıza baktığımızda ise, Nisan sonuna kadar 8 bin 500 adetlik satışa erişmeyi planlıyoruz. Bu adet ile geçen yıl aynı döneme göre yüzde 51'lik bir büyüme gerçekleştirmiş olacağız. Karoq'un da getirdiği sinerjiyle yılı, geçen senenin de üzerinde bir performans ile kapatacağımızı öngörüyoruz."

 

TAMAMEN YENİ BİR MODEL

 

Karoq, gerek adı gerekse de tasarımı, yapısı ve donanımlarıyla tamamen yepyeni bir otomobil. Tıpkı Kodiaq'ta olduğu gibi markanın SUV tasarım dilinin gerçek bir temsilcisi olan Karoq, modern dış görünümüyle etkileyici bir duruşa sahip. Keskin geometrik şekilli farlarla üç boyutlu bir görünüm sunan aracın ön bölümü, güvenlik ve sağlamlığı ifade ediyor. Yandan bakıldığında ise aracın arkaya doğru alçalan tavanının, D-sütunu ve sivri arka kısımla görsel olarak uzatıldığı fark ediliyor. Şişkin çamurluklar ise, Karoq'un güçlü görünümünü pekiştiriyor. 4.382 mm uzunluğa, 1.841 mm genişliğe ve 1.605 mm yüksekliğe sahip Karoq'un bagaj hacmi ise 521 litre. Arka koltukların yatırılmasıyla bagaj hacmi 1.630 litreye yükseliyor. 

 

ZENGİN DONANIM SEÇENEKLERİ
 
Skoda Karoq, Türkiye'de ikisi benzinli (1.0 lt/115 Hp ve 1.5 lt/150 Hp) ve biri dizel (1.6 lt/115 Hp) olmak üzere toplam üç farklı motor seçeneğiyle satışa sunuldu. 1.0 litre benzinli ve 1.6 litre dizel motor seçenekleri, 6 ileri manuel veya 7 ileri DSG otomatik vites kutusu ile satın alınabiliyor. 1.5 lt TSI benzinli motor da DSG otomatik şanzımanla eşleştirildi. 4x4 çekiş özellikli 1.5 lt motorlu Karoq ise Kasım'da gelecek.
 
 
Yavuz MÜFTÜOĞLU