Renault Megane...

TEST SÜRÜŞÜ / 2017-02-04 15:06:04

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Türkİye'de en çok satan modellerin başında gelen Megane HB, şık ve gösterişli tasarımıyla yine gönülleri fethediyor. Renault Megane, yeni tasarım anlayışı ile başarı çıtasını yükseltmeye devam ediyor.

 

 

Zengin donanımı ve dikkat çeken tasarımıyla Renault Megane bu haftaki yol arkadaşımız oluyor. Fransız üreticinin C segmentindeki başarılı temsilcisi tamamen yenilendi.Dinamik ve yenilikçi tasarımı ve premium teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Megane, hem dizel hem de benzinli olmak üzere çok zengin donanım seçenekleri sunuyor.

 

Yeni tasarım diliyle kendine hayran bırakan Megane, görenleri dönüp kendine baktıran cinsten bir yapısı olduğunu söylemeliyiz. Bu da kalitesinden ödün vermediğinin en güzel örneklerinden bir tanesi.

 

 

Fransız üreticinin yeni tasarım anlayışının en iyi uygulandığı model olarak gördüğüm yeni Megane, Renault'un rakiplerine göre tasarımda daha cesur ve yenilikçi davrandığını söylemeliyim. Markanın bir diğer yeni modeli Talisman'la ortak bir dile sahip. Yeni Renault Megane'ın ön tasarımının incelediğimizde, krom detaylarla süslenmiş ön panjur ve buna eşlik eden büyük marka logosu dikkat çekiyor. 

 

Klasik farların etrafını çevreleyen C formlu LED gündüz farları üç boyutlu aydınlatma etkisi sunuyor. Ön farlardan bağımsız olarak konumlandırılan sinyal lambaları, sis farlarının hemen üzerinde bulunuyor. Tamponun ortasına kadar uzanan farlar, aracın yere daha yakın ve daha sportif görünmesini sağlamış. 

 

 

Aracın yan tasarımı bir önceki neslin çizgilerine sahip. Test aracımızın jantları çok şık ve gösterişli. Aracımıza fazlasıyla sportif bir hava katıyor. Uzun motor kaputu korunurken tavan çizgisine arkaya doğru hafif bir eğim verilmiş.

 

Arka bölümde ise, LED teknolojisine sahip köşeli büyük stop lambaları çamurlukların üzerinden başlayıp ortadaki marka logosuna kadar uzatılarak şık ve uyumlu bir görünüm sağlanmış. Krom egzoz ucu otomobilin arka tasarımına sportiflik kazandırmış. 4359 mm uzunluk, 1814 mm genişlik ve 1447 mm yükseklik değerlerine sahip yeni Megane'ın bagaj hacmi ise 384 litre.

 

 

FERAH VE KONFORLU BİR İÇ MEKAN

Yeni Megane'ın dış tasarımındaki değişim, dinamizm ve estetik, aracın iç mekânında da devam ettirilmiş. Kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi fark edilir şekilde artırılan yeni Megane, C sınıfında rakiplerine gözdağı veriyor ve liderlik koltuğuna oturacağını vurguluyor. 

 

 

İç mekânda sert plastik malzemeyi bulabilmek zor gibi. Tableti andıran 8.7 inçlik multimedya ekranı dik olarak yerleştirilmiş. Birçok özelliği bu ekran üzerinden kumanda etme olanağı sunularak, ön konsolda düğme ve kumanda karmaşası azaltılmış.

 

 

Bu da sürüş güvenliğini artıran bir özellik. Renault Megane'ın sürüşünden büyük keyif aldım. Tasarımının hakkını veriyor. Yol tutuşu ve performansı çok başarılı. Tepkilere verdiği cevap hiç gecikmiyor. Ekonomi deyince akla gelen markalardan olduğu için yakıt tüketimine değinmeye gerek duymadım. 

 

Adeta ekonomik yakıt tüketiminin kitabını yazmışlar. Sürücüsünü memnun etmesini iyi biliyor. Renault Megane her türlü övgüyü hakediyor.