Renault Clio Sport Tourer: Kullanımı keyif veriyor

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-06-07 17:20:16

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Ülkemizde çok amaçlı araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Sedan araçlara olan ilgiden sonra Station wagonlarda ön plana çıkmaya başladı. Çok kullanışlı ve  iyi bir aile otomobili olarakta nitelendirebileceğimiz bu araçların kullanımı da çok keyifli. Bu hafta Renault Clio Sport Tourer, yol arkadaşımız oluyor.

 

Renault'un yenilikçi tasarımı ve donanımı Clio Sport Tourer'da da mevcüt. Clio HB ile aynı tasarım ve donanıma sahip. Büyük beğeni toplayan Renault Clio şık tasarımı, kullanışlığı, geniş ve ferah iç mekanı ile dikkat çekiyor. Bunların yanında ekonomik yakıt tüketimi çok etkileyici.

 

Fransız otomotiv üreticisi Renault’un Clio modeli Sport Tourer (ST), 1.2 Lt turbo benzinli EDC şanzımanlı versiyonu ile konuğumuz oldu. Renault Clio’nun Sport Tourer versiyonu, tıpkı HB versiyon gibi artık daha sportif bir tarza sahip. Renault Clio Sport Tourer, dikkatle tasarlanmış akıcı silueti sayesinde aslında hatchback versiyon ile aynı dinamik özellikleri taşıyor fakat bir yandan da kendine has bir kimliğe sahip. Renault Clio Sport Tourer sunduğu pratiklik ve çok yönlülük ile dikkat çekiyor.

 

DİNAMİK VE ETKİLEYİCİ TASARIM

 

Yeni nesil Renault Clio ST, markanın yeni tasarım dilini, rafine edilmiş zengin hatları ve sportif görüntüsüyle rakiplerinden ayrılıyor. Clio ST, dinamik ve etkileyici yeni dış tasarımı ile göz dolduruyor. Otomobilin ön tarafında C şekilli gündüz farlarını da içeren full-LED far imzası ile Marka’nın tasarım kimliğini vurgulamayı sürdürüyor. Önde farlarla birleşik ızgara ve büyük marka logosunun dikkat çektiği Clio’da şişkin motor kaputu sportifliği ön plana çıkartıyor. Profilden küçük bir otomobil için oldukça şişkin tasarlanan çamurluklar ve içlerinde yer alan 17 inçlik jantların ilk anda fark edildiği otomobilde arkada ise kendinden efektli ve dikkat çeken stop grubu dikkat çekiyor.

 

Tavan barları da sportifliği vurgulayan bir diğer ayrıntı. Araç, uzun kaputu ve geniş omuz hattıyla geriye doğru akıcı bir yapıya sahip; arkada ise aracın düz yapılı bagaj kapağı bagajın hacmine vurgu yapılmış. Tıpkı hatchback versiyonunda olduğu gibi gizlenmiş entegre arka kapı kolları ile birlikte sportif bir görünüme sahip arka kapı kolları C sütunlarına gizlenmiş durumda. Arkada koyu siyah kaplanmış difüzör aynı zamanda arka park sensörlerine de ev sahipliği yapıyor. 4267 mm uzunluk, 1732 mm genişlik ve 1475 mm yükseklik ölçülerine sahip Renult Clio Sport Tourer’in bagaj hacmi ise 445 litre.

 

KULLANIŞLI BİR İÇ MEKAN

 

Renault Clio Sport Tourer’in iç mekanına geçtiğimizde, Clio HB modelindeki kokpit yapısı ile karşılaşıyoruz. İç mekanda, sürücü odaklı şık bir gösterge tablosu, fonksiyonellik ve kişiselleştirilebilir unsurlar dikkat çekiyor. Gösterge paneli ve diğer tüm unsurların yerleşimi sürüş zevkini artırıyor. Yenilenen Clio ST’de, Touch donanım seviyesinden itibaren, kullanıcının akıllı telefonunu araçla eşleştirdiğinde kullanılabilen basit ve akıllı sistem R&Go devreye giriyor.Kullanımı pratik olan bu sistem, kullanıcının telefon, multimedya ve araç verileri dahil olmak üzere bilgilere araç ekranından ulaşmasını sağlıyor. Icon donanımlı test aracımızda ise kapsamlı multimedya sistemi Media Nav Evolution standart donanım olarak sunuluyor. Navigasyon, bluetooth telefon sistemi ve geri görüş kamerası ekranına ek olarak sürüş performansını ve yakıt tüketimini optimize edecek Driving Eco2 işlevi. Sabit bir cam tavana sahip olan model araç iç mekanının daha aydınlık olmasına katkı sağlıyor. Geniş sayılabilecek dingil mesafesi sayesinde önde ve arkada yeterli yaşam alanı sunan Clio ST’de, tüm aile fertlerine yetecek kadar irili ufaklı sakla gözleri bulunuyor.

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ 

Test aracımızda görev yapan 1197 cc hacmindeki, turbo benzinli, 4 silindirli motor 5000 d/d’de 120 HpP güç ve 2000 d/d’den itibaren 205 Nm’lik torku kullanıma sunuluyor. 6 ileri oranlı çift kavramalı şanzıman ile uyumu başarını olan motorun performans verileri yeterli. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanmasını 9.2 saniyede tamamlarken, 192 km/s son hıza ulaşabiliyor. EDC vites kutusunun hızlı tepkileri ve sarsıntısız vites geçişleri sayesinde de konfor seviyesi yükseltilmiş. Fabrika verilerine göre, 100 km’de 5.4 litrelik tüketim değerine sahip Clio ST ile, testimizde şehir içi kullanımda 7.2, otoyol sürüşlerinde ise 4.9 lt/100 km değerlere ulaştık. Aracın SW karosere sahip olmasıyla küçük sınıf içinde büyük kalan boyutlarına rağmen kullanımı oldukça kolay. Görüş açılarının başarılı yapısı ile birlikte hassas çalışan park sensörleri sayesinde Clio ile en dar alanlarda bile manevra yapmak son derece kolay. Aracın dönüş çapının da küçük olması şehir içinde pratikliğini artırıyor. Motoru dışında sertliği iyi ayarlanmış süspansiyon sistemini de beğendim. Orta sertlikteki süspansiyonlar yol tutuşunu pozitif yönde etkilerken, konfordan da hiç ödün vermiyor. Oldukça sessiz çalışan süspansiyon sistemi yol bozukluklarını minimum seviyede içeriye alıyor ve neredeyse hiç ses yapmıyor. Özetle, Renault Clio ST; pratikliği, performansı, yakıt tüketimi ile memnun eden bir model.

 

Renault Clio Sport Tourer'in yol tutuşu gayet iyi. Hızlanması, tepkileri, sunduğu konforu beğenimizi kazandı. Süspansiyon sistemi başarılı. Renault Clio yola iyi tutunuyor. Sürücüsünü tedirgin etmiyor. Güven veren bir havası var. Kısaca özetlemek gerekirse Renault Clio Sport Tourer, Şık ve sportif tasarımı, zengin donanımı, başarılı yol tutuşu, ferah iç mekan ve geniş bagajı, ve de en önemlisi ekonomik yakıt tüketimi ile başarısını kanıtlamış bir otomobil.