Renault Clio Sport Tourer

TEST SÜRÜŞÜ / 2015-10-25 14:56:00

Ülkemizde çok amaçlı araçlara olan ilgi her geçen gün artıyor. Sedan araçlara olan ilgiden sonra Station wagonlarda ön plana çıkmaya başladı. Çok kullanışlı ve  iyi bir aile otomobili olarakta nitelendirebileceğimiz bu araçların kullanımı da çok keyifli. Bu hafta Renault Clio Sport Tourer test konuğumuz oluyor.

 

Renault'un yenilikçi tasarımı ve donanımı Clio Sport Tourer'da da mevcüt. Clio HB ile aynı tasarım ve donanıma sahip. Büyük beğeni toplayan Renault Clio şık tasarımı, kullanışlığı, geniş ve ferah iç mekanı ile dikkat çekiyor. Bunların yanında ekonomik yakıt tüketimi çok etkileyici.

 

Renault Clio Sports Tourer sportif tasarama sahip. HB Clio ile aynı. 

Otomobilin büyük farları ve yine sıra dışı boyutlara sahip logosuyla dikkat çekiyor. Farlardan logoya kadar uzanan kromajlı radyatör ızgarası altında LED tipi gündüz farlarını dikkat çekiyor. 

 

Uzun yapısıyla dikkat çeken Clio Sport Tourer, metalik tavan raylarıyla hatchback kardeşinden ayrılıyor. Arka kapı kolu yine cam hizasına gizlenmiş ve böylece yan tasarımın akıcı hatları korunmuş. Arka bölümde araç HB kardeşinden ciddi anlamda ayrışıyor. Özellikle bagaj kapağı tamponun ortasına kadar indirilerek kolay yükleme yapılabilmesi sağlanmış. Stop grubu ise büyük tasarlanmış ve arka çamurluklara fazlasıyla taşan bir görünüme sahip. 

 

Otmobilin iç mekanı HB Clio ile aynı.  Renault Sports Tourer'in iç mekanı dıştaki akıcı ve sportif ruhunun iç mekana yansıması gibi. Sportif ve şık bir iç mekana sahip. Direksiyon üzerindeki ve kapı içlerindeki, vites etrafındaki kaplamalar oldukça başarılı. www.otomobilsahibi.com Sportif direksiyon ve üzerindeki kısa yol tuşlarının kullanımı çok rahat. İç mekanda her şey elinizin altında.

 

Orta konsola yerleştirilen R-Link 7 inç'lik dokunmatik ekranı ve göstergelerin netliği çok başarılı.

Renault Sports Tourer R-Link. 7" dokunmatik ekran bağlantılı ve ses kumandalı multimedya sistemi, navigasyon,radyo, audio-streaming ve Bluetooth eller serbest telefon sistemi, USB ve jack soketleri, araç ve internet bağlantısı, Bass Reflex, Özel Akustik Hoparlörler, USB iPod uyumlu bağlantıları ile teknolojisini ve konforunu fazlasıyla yaşatıyor.

 

El freni yanın da bulunan ECO sürüş modu ile sürüş karakterini belirleyebiliyorsunuz. 

Bu mod aktifken Clio size en ekonomik sürüşü gerçekleştirebilmeniz için yardımcı oluyor. Clio Sport Tourer'ın 2589 mm'lik aks aralığı hatchback model ile aynı.

 

Renault Sports Tourer'in iç mekanında kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçiliği başarılı. Arkada oturanlar için de diz ve baş mesafesi gayet iyi.

 

Renault ekonomisini kanıtlamış bir marka. Her modelinde olduğu gibi Clio'nunda yakıt ekonomisi çok başarılı. Zaten ekonomik olan yakıt tüketimi biraz  daha sahkin kullanımlarda sınırları zorluyor.

Hem geniş ve ferah hem de ekonomik araç arayanlara çok iyi bir alternatif diyebilirim.

 

Renault Clio Sport Tourer'in yol tutuşu gayet iyi. Hızlanması, tepkileri, sunduğu konforu beğenimizi kazandı. Süspansiyon sistemi başarılı. Renault Clio yola iyi tutunuyor. Sürücüsünü tedirgin etmiyor. Güven veren bir havası var. Kısaca özetlemek gerekirse Renault Clio Sport Tourer, Şık ve sportif tasarımı, zengin donanımı, başarılı yol tutuşu, ferah iç mekan ve geniş bagajı, ve de en önemlisi ekonomik yakıt tüketimi ile başarısını kanıtlamış bir otomobil.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU