Renault'un en konforlu SUV'u: Kadjar

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-12-16 19:19:06

Renault Kadjar makyajla gelen yeni 1.3 litrelik benzinli motor seçeneği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Tasarım konusunda daha modern bir yapıya kavuşan Renault Kadjar, en dikkat çekici özelliği ise yeni geliştirilen 1.3 litrelik turbo motoru oluyor. 

 

Renault'nun C-SUV segmentindeki temsilcisi makyajlı Kadjar, yeni 1.3 litrelik benzinli motoru ve Icon donanım paketi ile bu haftaki yol arkadaşımız oluyor. Yeni krom ızgarasının yanı sıra yeniden tasarlanmış ön ve arka tamponları ile daha dinamik bir tasarıma kavuşan makyajlı Kadjar; Touch, Touch Roof ve Icon donanım seviyeleri ile dikkat çekiyor.

 

MODERN BİR TASARIM

 

Yenilenen Kadjar, geleneksel SUV tasarımına sadık kalırken, dinamik ve modern hatlarıyla daha şık bir görünüme kavuştu.  Yenilenen Kadjar'ın ön bölümünde, yeni krom ızgara, yeniden tasarlanan ön tampon ve markanın tasarım dilini yansıtan C  formlu LED farlar, dikdörtgen şeklindeki sis farları, gündüz farlarına entegre edilen LED sinyaller aracın güçlü görünümünü vurguluyor.

Arka bölümde ise, yine yeniden tasarlanan ve krom detaylarla vurgulanan arka tampon, köpek balığı anten, inceltilerek tampona entegre edilen LED arka sinyaller, geri vites lambaları ve sis farları Kadjar'ın arka tasarımının da şık görünmesini sağlamış.  Pure Vision LED teknolojisine sahip sis farları ile enerji tüketimi halojen farlara kıyasla altı kat daha düşük seviyede. Yenilenen Kadjar, 17 ve 19 inç jant seçeneğinin yanı sıra; Ural Yeşil, Demir Mavi ve Arsenik Gri olmak üzere 3 yeni renge kavuştu.  4489 mm uzunluk, 1836 mm genişlik ve 1613 mm yükseklik ölçülerine sahip yenilenen Kadjar'ın bagaj hacmi ise 527 litre.

 

KULLANIŞLI BİR İÇ MEKAN

 

Aracın içine baktığımızda, yenilenen Kadjar'da konfor, kalite ve ergonomik tasarımın çok iyi harmanlandığı bir iç mekan karşılıyor bizi.  Gösterge panelinin orta kısmında yer alan ve Apple CarPlay uyumlu R-LINK 2 sistemi ile çalışan 7 inçlik yeni dokunmatik multimedya ekran, daha yüksek parlaklığa ve hassasiyete sahip.

Yeni otomatik klima kontrol paneli, daha modern ve ergonomik tasarımı ile dikkat çekiyor. Yenilenen Kadjar; sürücü, ön yolcu, yan ve perde hava yastıkları, Acil Fren Destek Sistemi, Yokuş Kalkış Destek Sistemi, hız sabitleyici ve sınırlayıcı gibi göz dolduran standart güvenlik ekipmanlarına sahip. Konforu artırmak ve uzun yolculuklarda yorgunluğu önlemek amacıyla çift yoğunluklu köpük ile donatılan koltukların yan takviyeleri de daha iyi destek sağlamaları için güçlendirildi. Orta konsolun arka kısmındaki yeni havalandırma kanalları, arka kısımdaki yolculara daha yüksek iklimlendirme konforu sunuyor. 

 

Yeni 3 kollu spor direksiyon simidi üzerinde yer alan kısa yol tuşları ergonomik. Hem ön kısımda hem de arka tarafta sunulan yaşam alanı oldukça ferah, baş ve diz mesafesinin yeterli olduğu arka kısım panoramik cam tavanla daha da keyifli hale geliyor.

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

Yeninen Kadjar'da, sürüş ve performansı artıran ayrıca yakıt tüketimini azaltan çevreci yeni nesil Renault motorları yer alıyor. Yeni motorlar, mevcut standartlara uygunluk açısından en yeni emisyon kontrol teknolojileri ile öne çıkıyor.

 

Test aracımızda Türkiye'de ilk kez Renault müşterilerinin beğenisine sunulan 1.3 litrelik TCe benzinli motor görev yapıyor.  Bu motor 140 ve 160 Hp olmak üzere  iki farklı güç seçeneğiyle sunuluyor. Test aracımızdaki ünite, 5500d/d'de 160 Hp güç ve 1750 d/d'de 260 Nm tork değeri sunuyor. 

 

7 ileri çift kavramalı otomatik EDC şanzıman ile kombine edilen motor, 1437 kilogramlık Kadjar'ı hareket ettirmekte zorlanmıyor. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s ivmelenmesini 9.3 saniyede tamamlayan otomobil, saatte 210 kilometre sürate ulaşabiliyor. Yine fabrika verilerine göre 5.7 litre olan ortalama tüketim değeri de dizelleri kıskandıracak bir rakam. Ağırlıklı olarak İstanbul trafiğinde geçen testimizde yol bilgisayarına yansıyan ortalama tüketim değeri 6.4 lt/100 km oldu. 

 

Yol tutuş konusunda da sınıfının iyilerinden olan araç, rahat kontrol ediliyor. Araçta tatlı sert denilebilecek bir süspansiyon sistemi kullanılsa da konfor seviyesi oldukça başarılı. Yenilenen Kadjar, göz dolduran standart güvenlik ekipmanlarına sahip. Sonuç olarak özetlemek gerekirse Renault Kadjar; Şık ve gösterişli tasarımı, kullanışlı iç mekanı, yeni motor ve donanım özellikleri ile sınıfında tavsiye edilecek bir SUV diyebiliriz. Kullanımından büyük keyif aldığım Renault Kadjar, yeni motoru ile de konfor ve performansından ödün vermediğini söylemeliyiz.

 

Tolga POLAT