Range Rover Evoque...

TEST SÜRÜŞÜ / 2016-08-14 15:29:54

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Marka imajı ve gösterişli tasarımı ile Range Rover Evoque, yılların verdiği tecrübe ve birikimiyle teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam ediyor. Şık ve gösterişli tasarıma bir de dopdolu teknolojisi eklenince araç kullanmanın keyfini ve konforunu doyasıya yaşıyorusunuz

 

Otomotİv sektörü sınırları zorlamaya devam ediyor. Son teknolojiler, dopdolu donanımlar, konfor, performan en önemlisi de güvenlik ekipmanları ile dikkat çekiyor. Bunun yanında çevreci olmaları ve ekonomik yakıt tükemi de cabası.  www.otomobilsahibi.com

Bu saydıklarımızı içinde fazlasıyla barındıran ve otomotiv sektöründe temel taşlardan sayabileceğimiz Range Rover Evoque yol arkadaşımız oluyor.

 

Makyajlanan Range Rover Evoque, 2.0 litrelik turbo dizel motoru ve 9 ileri  otomatik şanzımanı yine gönülleri fethetti. İsim yapmak gönül fethetmek öyle kolay değil. Yılların verdiği başarı ve kalitesini günümüz teknolojileri ve donanımları ile sunabilen bir model. Gösterişli ve sportif duruşuyla arkasından baktıran bir araç. Sürüşünden büyük keyif aldığım Range Rover Evoque, her yol şartlarında güven veriyor. 

 

 

İster otobanda ister arazide dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz bir model. Range Rover model gamının son üyesi olan Evoque tamamen yeni geliştirilmiş bir araç.  www.otomobilsahibi.com Range Rover, ilk kez 2011 yılında tanıtılan kompakt yapılı Evoque ile müşteri yelpazesine gençleri de katarak genişletmiş oldu. Evoque, geçtiğimiz yıl makyaj operasyonu ile teknik bazı yeniliklere de kavuştu.

 

 

ETKİLEYİCİ TASARIM...

 

Sıra dışı bir tasarıma sahip Range Rover Evoque'un ön tasarımı makyajla birlikte daha güçlü bir görünüme kavuşmuş. Geniş hava girişleri sunan yeni tampon sportif duruşu havasını arttırıyor. Farlarda LED seçeneği sunulurken LED gündüz aydınlatmaları ve stopların da tasarımları değiştirilmiş. Otomobilin arka tasarımında ise spoylerin ve stop lambalarının güncellendiğini görüyoruz. 4370 mm uzunluk, 1985 mm genişlik ve 1635 mm yükseklik değerlerine sahip Evoque'un bagaj hacmi ise 575 litre. 

 

KALİTE HİSSİ YÜKSEK İÇ MEKÂN

Range Rover Evoque'un iç mekanında da bazı değişiklikler var. Kapı içlerinde, gösterge tablosunda yenilikler olmuş. Kalite hissi her zamanki gibi yüksek düzeyde.  www.otomobilsahibi.com Baş ve diz mesafesi sorunu söz konusu değil. Yeni dokunmatik renkli ekranın biraz daha büyüdüğünü görüyoruz. Selefine göre daha rahat algılanan ekranın çözünürlüğü de iyileştirilmiş. Meridian ses sisteminin kalitesi çok başarılı ve keyif verici.

 

 

KEYİF VEREN PERFORMANS

Evoque'daki en büyük yenilik ve değişim motor ve şanzımanında. Daha önce 2.2 litrelik dizel seçeneği olan ve pek tercih edilmeyen Evoque, makyajla birlikte 2.0 litrelik turbo dizel motora kavuştu. Jaguar-Land Rover Grubu'nun yeni nesil dizel motoru, 4000 d/d'de 180 Hp üç ve 1500 d/d'de 430 Nm tork üretiyor. ZF üretimi 9 ileri oranlı şanzımanla kombine edilen aracın hızlanması gayet başarılı.

 

Motorun performansı gayet yeterli, vites geçişleri seri ve sarsıntısız. İlk çalışma anında dizel olduğunu hissettiren motor yolculuk sırasında gürültü ya da titreşimiyle konfordan çalmıyor. Fabrika verilerine göre 100 km'de ortalama 5.1 litre yakıt tüketim değerine sahip test aracımızla 7.7 lt/100 km'lik tüketim gördük. Yenilenen süspansiyon sistemi sayesinde Evoque daha konforlu hale gelmiş. Dinamik görünümü, sportif sürüş özellikleri sunan Evoque, SUV müşterilerini memnun edebilecek düzeyde. 

 

Kısaca özetlemek gerekirse Range Rover Evoque, gösterişli ve sportif duruşuyla, zengin donanım ve ekonomik yakıt tüketiyle, iç mekânda sunduğu kalite ve konforuyla sürücüsünü ve yolcularını memnun edebilen bir araç olduğunu söyleyebilirim.