Peugeot, yeniliğe doymuyor

TEST SÜRÜŞÜ / 2018-02-10 15:02:21

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Yeniliklere doymayan Peugeot, yenilediği 5008 modeli ile geniş aileleri memnun edecek donanım ve konfora sahip başarılı bir araç olmuş. Peugeot 5008 tam anlamıyla evrim geçiren bir model oldu. Kardeşi 3008 ile benzer tasarım ve donanım özellikleri taşıyan Peugeot 5008, her türlü övgüyü hakedebilecek bir yapıya sahip.

 

 

Büyük bir değişim ile yeni jenerasyonunda 7 kişilik bir SUV haline gelen Peugeot 5008, bu haftaki yol arkadaşımız oluyor. Kardeşi 3008 gibi önemli bir değişimin ardından yeni bir ruha ve görünüme kavuşan 5008 dikkatleri üzerine toplamayı yine başardı. İlk nesil 5008 ile marka dışında neredeyse hiç ortak noktası kalmayan yeni Peugeot 5008, kalite algısı, iç mekân genişliği, kullanım özellikleri ve zengin elektronik donanımıyla 7 kişilik kompakt SUV pazarında dengeleri değiştirdi.

 

 

PSA Grubu'nun EMP2 adlı yeni platformunda geliştirilen Peugeot 5008 her ayrıntısında markanın yeni tasarım dilini tamamıyla yansıtıyor. Peugeot 5008'in tasarımını incelediğimizde önde; dik konumlandırılmış ızgara, ızgaranın ortasında yer alan büyük marka logosu, yüksek-yatay kaput ve kaput kenarındaki krom çıta dikkat çekiyor. Şişkin tampon kardeşi 3008'i çağrıştırsa da aracın daha dikkat çekici ve heybetli görünmesini sağlamış. Önde geniş radyatör ızgarası krom yüzeyiyle gösterişli bir görünüm sergilerken, parlak siyah şeridi ve diğer serilerinden yer verdiği Aslan Pençesi formundaki LED stop lambaları ile Peugeot 5008 modeli tam bir SUV gibi görünüyor. 

 

 

Arka kısmında güçlü görünümü devam ettirmek için koyu renkli plastikle krom görünümün birlikteliğinden faydalanılırken, geniş çamurluklarla da aracın arazi kimliği vurgulanmış. 4641 mm uzunluk, 1844 mm genişlik ve 1640 mm yükseklik değerlerine sahip 5008'in bagaj hacmi ise tam 780 litre. 
 
 
Peugeot 5008'in kapısını açıp direksiyonu oturduğumuzda, bizi uçak kokpitini andıran teknoloji ile donatılmış bir iç mekan karşılıyor. İkinci nesil i-cockpitin yer aldığı 5008'in iç mekanında; dijital ekranlarla dolu ve son derece modern tasarımlı kokpitte yer alan küçük, üst ve alt tarafları düzleştirilmiş direksiyon simidi baz donanımdan itibaren standart olarak sunuluyor. Detaylara baktığımızda; sürücünün kişiselleştirebildiği 12.3 inçlik ana dijital gösterge paneli, kapasitif özellikli 8 inçlik renkli ve dokunmatik ekran, bu ekranın altında piyano tuşları gibi dizilmiş ek kumanda birimleri ve tam otomatik şanzımanın bir joysticki andıran vites kolu ilgi çekiyor. 
 
 
Sürüş pozisyonu alışılmışın dışında olan 5008'in iç mekanında her şey araçla sürücü arasında bir bağ kurulması hedeflenerek tasarlanmış. İç mekanda kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi üst düzeyde. 2840 mm'lik dingil mesafesi sayesinde hem önde hem de arkada yeterli diz mesafesini sunulurken omuz ve baş mesafeleri de beklentileri rahatlıkla karşılıyor.