PEUGEOT 308, KEYİF VERİYOR

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-02-13 18:36:46

Yenilikçi çizgilere sahip Peugeot 308, zengin donanımı ve şık tasarımı ile sınıfında başarısını ciddi oranda yükseltmeyi başaran modellerden biri. Peugeot 308 keyif veren bir otomobil. Zengin donanımı ve gösterişli tasarımı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Peugeot 308, sınıfında başarısını kanıtlamış bir model olarak karşımıza çıkıyor.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Bu haftaki yol arkadaşımız Peugeot’nun 308 modeli oluyor. Çığır açan üç silindirli 1.200 cc’lik benzinli motor ve EAT6 otomatik şanzıman kombinasyonlu  130 Hp gücündeki versiyonu oldu. Yeni Peugeot 308’in motor kaputunun altında 2 farklı motor seçeneği yer alırken, bu motor seçenekleri farklı karakterlerle satın alınabiliyor. Bunlardan benzinli ünite, 3 silindirli, 1.2 litrelik turbo beslemeli ve 110 Hp ile 130 Hp güç üretirken, 1.6 litrelik dizel 100 Hp ve 120 Hp güç üretiyor. Peugeot 308, makyaj operasyonu ile  gelen radikal değişimle daha iddialı ve dikkat çekici bir araç haline geldi. 

DIŞ TASARIMI ETKİLİYOR

Yeni Peugeot 308’in tasarımını incelediğimizde bakışları üzerine çekmeyi başaran dikkat çekici bir görünüme kavuştuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ön bölümü neredeyse tamamen yenilen Peugeot 308 yeni bir kimliğe kavuşmuş.  Motor kaputu aslan logosuna ev sahipliğine yapan dikey konumlu ön ızgara ile bütünleşiyor. Peugeot 3008’deki ızgara tasarımı markanın güncel modellerinden alınarak 308’e adapte edilmiş.  Ön tampon köşeli hatları ile dinamik bir görüntü sergiliyor. Bu bölümün altında 3 parçadan oluşan hava girişleri mevcut. Makyaj ile birlikte Peugeot 308’in farlarının iç tasarımı da değişmiş.  Her koşulda mükemmel bir görüş için farlar 62 LED barındırıyor. 

Ön tampondaki bir diğer değişiklik de  yuvarlak sis farlarının yerini dikdörtgen şeklindeki sis farlarının alması oldu. Yan kısımlardan baktığımızda, camların etrafını saran krom çıtalar dikkatleri üzerine çekiyor. Arkada ise markanın amblemi bagaj kapısında konumlandırılmış. Aslan pençesi tasarımına sahip olan arka stop lambaları gece olduğu kadar gündüz sürüşlerinde de marka aidiyetine vurgu yapıyor. 4253 mm uzunluk, 1804 mm genişlik ve 1472 mm yükseklik ölçülerine sahip Peugeot 308’in bagaj hacmi ise 420 litre.

YAŞAM ALANI KULLANIŞLI

Peugeot 308’in iç mekanı  güçlü yönler korunarak, kullanılan malzemeler ve zekice uygulanan tasarımla konfor, ergonomi ve kalite algısı daha da geliştirildi. Peugeot 308 yaşam alanı tasarımı ile rakiplerinin tamamından ayrılıyor. Küçük direksiyon simidi, az sayıdaki kumanda elemanları, krom detaylar, kalite seviyesi yüksek plastik malzemelerle sınıfının en farklı oyuncusu. Yeni kapasitif özellikli dokunmatik ekran iklimlendirme sistemini ve diğer araçla alakalı özellikleri tek bir noktadan kumanda etme imkanı sunarak, kumanda kalabalığına son vermiş. Sadece görsel bir şölen sunmakla kalmayan kokpit her bir detayla kullanım ergonomisini de destekliyor. 

Ekranın kalitesi ve tasarımı gerçekten başarılı, kullanımı ise kolay ama sadece dokunarak yönetebiliyorsunuz. 9.7 inçlik  dokunmatik ekran özellikle klima, sürüş yardımları, multimedya, navigasyon, telefon, Peugeot Connect Apps uygulamaları ve araç parametreleri gibi donanımlara kumanda edilmesini sağlıyor. Fonksiyonlara direkt erişim sağlayan yedi buton, dokunmatik ekranın kullanımını kolaylaştırıyor. Panoramik cam tavan ve geniş yan camlar sayesinde iç mekan ferah kılınmış. Cam tavanın kalın bir malzeme ile kapatılıyor olması güneşli günlerde sanki tavan varmış gibi, güneşten rahatsız olmadan kullanmanıza da izin veriyor. Ön görüş açısı çok rahat olan 308’de sadece C sütunundan dolayı arka görüşte biraz daralma söz konusu.  

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

Test aracımızda görev yapan 1.2 litrelik 3 silindirli turbo benzinli motor  5500 d/d’de 130 Hp güç, 1750 d/d’de ise 230 Nm tork üretiyor. EAT6 adı verilen 6 ileri tam otomatik şanzıman ile kombine edilen bu ünite 0-100 km/s hızlanmasını 9.1 saniyede tamamlarken maksimum 206 km/s hıza ulaşabiliyor. EAT6 tam otomatik vites şanzıman yüksek performanslı motorun verimliliğini destekliyor.  Şanzıman ile motorun uyumu başarılı, vites geçişleri sarsıntısız ve performans istediğiniz zamanda gayet devirli.

Fabrika verilerine göre bu kombinasyon 100 km’de ortalama 4.7 litrelik yakıta ihtiyaç duyuyor. Biz karma testimizde 6.2 lt/100 km gibi bir değer elde ettik. Ancak sıkışı trafik şartlarında tüketim 7 litreyi aşıyor. Peugeot 308’de orta sertlikte süspansiyonlara yer verilmiş. Süspansiyon sisteminin darbe emiş karakteri başarılı.  Darbe gürültüsü de yaşam alanını minimum seviyelerde yansıdı. Rüzgar ve yol sesi konusunda 308 oldukça başarılı. Daha sportif hale getirilen motor sesi üst devirlerde kabin içine bir parça yansıma yapıyor ancak kulakları rahatsız etmiyor, hatta biraz da keyif veriyor.  Direksiyon ele oturan simidiyle performanslı kullanımları destekliyor.