Peugeot 3008; Heyecan uyandırıyor

TEST SÜRÜŞÜ / 2017-09-03 14:27:34

 

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Peugeot yeniliklere doymuyor. Her segmentte olduğu gibi başarısını 3008 modelinde de fazlasıyla kanıtlamış durumda. Yenilenen Peugeot 3008 büyük beğeni topluyor. Yollara çıktığı günden itibaren gerek tasarımı ile gerekse de zengin donanımı ile adından bahsettirmeyi başarıyor. Peugeot 3008'in 1.6 BlueHDi Grip Control versiyonu bu haftaki yol arkadaşımız oluyor. Bu yazımızda 3008'in en merak ettiğim özelliklerden bir tanesi olan ve yenilenmiş “Advanced Grip Control” sisteminden daha çok söz etmek istiyorum.

 

Peugeot'nun EMP2 adı verilen platformunda üretilen yeni SUV 3008, bir önceki modelle hiç alakası yok desem abartmış olmam. 

 

Çünkü gerçekten yeni bir araçla karşı karşıyayız. Heybetli bir görünüme sahip yeni Peugeot 3008, büyüyen boyutları ve özellikle yeni, gösterişli ön ızgaranın payı büyük. 

 

Aracın içerisinde önde ve arkada baş mesafesi oldukça iyi. Bagaj hacmi de 90 litre artırılarak 520 litreye yükseltilmiş. Bagajı açmak için anahtarı cebinizden çıkarmaya gerek yok. Sadece tamponun altına doğru ayağınızı hareket ettirerek bagaj açılıyor ve kapanıyor.

 

 

TEKNOLOJİ İLE DOLU BİR İÇ MEKÂN

 

Boyutları, farklı ve şık dış tasarımı ile olduğu kadar yeni SUV 3008 iç mekanı ile de bir SUV olmayı başarmış. Peugeot 3008'de yeni nesil i-Cockpit'in en önemli öğelerinden birisi olan Full Dijital gösterge paneli en alt versiyondan itibaren standart olarak sunuluyor. 12.3 inç'lik büyüklükteki animatik göstergeler tamamen kişiselleştirilebilme özelliği ile tam bir görsel şölene dönüşüyor.

 

Orta bölümde konumlandırılan 8 inç ekran, kablosuz şarj, Apple CarPlay gibi üst düzey teknolojik özellikler ve FOCAL müzik sistemi  insana premium bir araç konforu sunuyor. Multimedya ekranı üzerinden kumanda edebileceğiniz bütün sistemler, ekranın alt kısmında piyano tuşlarını andıran tasarımla yan yana dizilmiş bir dizi düğme yardımı ile de kumanda edilebiliyor. Üst paketlerde sunulan deri koltuk özelliğinde ise sınıfında yalnızca 3008'de sunulan ve daha önce test ettiğimiz modellere göre oldukça başarılı şekilde masaj yapan 5 farklı masaj seçeneği var. 

 

Koltuk hafızası , ısıtma ve kabin içi konforu artıran 3 farklı parfüm seçeneği de dikkat çeken diğer konfor özelliklerinden oluyor. Test aracımızda görev yapan 1.6 litrelik BlueHDi dizel motor 3500 d/d'de 120 Hp güç ve 1750 d/d'den itibaren 300 Nm tork değerine sunuyor. 

 

EAT6 tam otomatik şanzıman ile oldukça uyumlu çalışan ünite, aracı 0-100 km/s hıza 11.6 saniyede çıkarıyor. 185 km/s azami hız değerine sahip 1315 kg. ağırlığındaki test aracımız, fabrika verilerine göre 100 km'de ortalama 4.2 litre yakıt tüketiyor. İyi bir görüş alanına sahip 3008, en zorlu virajlarda bile spor bir otomobil gibi yola yapışıyor ve yanlara yatmıyor. 

 

Sunduğu tasarım, konfor ve teknolojik özelliklerinin yanı sıra gelişmiş güvenlik sistemleri ile de dikkat çekiyor. 

 

ZORLU YOL KOŞULLARI VIZ GELİYOR

 

Peugeot 'Aslan' sürüş deneyimi bakımından kendini kanıtlamış köklü bir marka. Hangi sınıfta olursa olsun, markanın mühendisleri tarafından geliştirilen otomobiller üstün sürüş keyfiyle haklı bir üne sahip. Konu SUV olduğunda da markanın sunmuş olduğu sürüş keyfi bu geleneği bozmuyor. Genelde bu sınıf araçlarda stil sürüş keyfinin önüne geçebiliyor. 

 

Yerden yüksek yapı, yüksek sürüş pozisyonu, yüksek ağırlık merkezi gibi sınıfa has özellikler sürüş keyfini gölgeleyebiliyor. 

 

308 modelinde de kullanılan yeni EMP2 platformu ve onun dinamizm özellikleri sayesinde yeni Peugeot 3008 üstün yol tutuş ile konfor arasında C SUV segmentinde bugüne kadar benzeri görülmemiş bir denge sunuyor. Süspansiyon geometrisi tüm motor seçenekleriyle uyum içerisinde çalışacak ve markanın şöhretine uygun bir sürüş dinamiği sunacak şekilde ayarlandı. Ciddi bir ağırlık tasarrufunu beraberinde getiren yeni platform ve yürüyen aksam aynı zamanda yakıt ekonomisi, pasif güvenlik ve performans konularında önemli katkılar sağlıyor. 

 

Advanced Grip Control sistemi sayesinde Yeni Peugeot 3008 SUV, farklı yol koşullarına adapte olarak sürücüsüne güven veriyor.  Advanced Grip Control; orta konsolda bulunan düğme üzerinden kontrol edilen ve Normal, Kar, Çamur, Kum, ESP kapalı olmak üzere beş faklı sürüş modu sayesinde optimize edilmiş çekiş, 18 inçlik M+S (Mud&Snow / Çamur ve Kar) tipi özel lastikler ve HADC (Hill Assist Descent Control / Eğim iniş destek sistemi) adında tamamen yeni bir eğim iniş yardımcısı gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor. Advanced Grip Control, 2017 yılında 3008'de sunulmaya başlanacak.

 

Advanced Grip Control ile sunulan eğim iniş destek sistemi Hill Assist Descent Control (HADC) dik yamaçlarda bile güvenli ve kontrollü bir şekilde aracın ilerlemesini sağlıyor. 
 
Sistemdeki asıl yenilikçi özellik ise aracı 3 km/s gibi son derece düşük bir hızda tutarak en zor koşullarda bile kontrollü ve güvenli bir iniş sağlaması. Söz konusu özellik orta konsolda bulunan bir düğme ile kontrol ediliyor.