Opel Mokka X

TEST SÜRÜŞÜ / 2017-02-04 15:42:35

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Karda araç kullanmak hem tehlikeli, hem de çok eğlenceli. Ama gerekli tedbirleri aldıktan sonra araç kullanmanın kefyi  tarifsiz. İyi bir kar lastiği ve buna eşlik edecek kaliteli ve güçlü bir araç. Bu saydıklarımızın hepsi İstanbul'un  kara teslim olduğu dönemde yol  arkadaşım olan Opel Mokka X'te fazlasıyla mevcut 

 

 

Güzel yurdumun en güzel şehirlerinden İstanbul'un beyaz gelinlik giydiği o muhteşem manzaraların eşliğinde gezintiye çıktığım Opel Mokka X ile doyumsuz bir hafta yaşadığımı belirtmeden yazıma başlayamayacağım. 

 

Karda araç kullanmak hiç bu kadar eğlenceli ve doyumsuz olmamıştı. Bu keyfi tabiki Opel Mokka X'e borçluyum. Neden mi? Nedenleri o kadar çok ki. Ama bir kaçını yazacağım. 

 

Opel Mokka X, güven veren başarılı bir yol tutuşuna sahip bir araç. Kar lastiğinin etkisiyle de zincir takmadan çok başarılı bir sürüş keyfi yaşattı bize. Çoğu araçların yolda kaldığı, yokuşta patinaj çektiği, yolun ortasında tıkanıp kaldığı durumlarda biz Opel Mokka X ile sorunsuz, başarılı ve güven dolu sürüş ile yolculuğumuza devam etmemin mutluluğunu yaşadık. Kısaca özetlemek gerekirse Opel Mokka X, kar da sürüş deneyimi ile sınıftan tam not alarak geçtiğini söylemeliyim.

 

Opel Mokka X ile yaşadığım karlı yolculuktan sonra biraz da tararım detayları ve özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

 

Opel'in 2012 yılında yollara çıkan küçük SUV modeli Mokka'nın makyajlanarak, markanın yeni model stratejisinin başlangıcı olacak "X" uzantısına kavuşan Mokka X, kendini kanıtlayarak başarılı bir satış rakamına ulaşmayı hedefliyor.

 

Design, Enjoy ve Cosmo donanım seviyeleriyle bildiğimiz Mokka, "X" versiyonu ile üst donanım seviyesini de Excellence olarak değiştirdi. Mokka X, Türkiye'de 1.6 lt 115 Hp, 1.4 lt turbo 140 Hp, 1.4 lt turbo 152 Hp benzinli ve 1.4 turbo 136 Hp dizel motor seçenekleriyle satılıyor.

 

 

 

DİKKAT ÇEKEN TASARIM

Opel, "X" ile şekillendirdiği yeni tasarım ve marka stratejisi kapsamında, SUV ve Crossover gövde tipi arasındaki bir geçişi simgeliyor. Yeni Mokka X'in ön görünümü markanın gelecek tasarım stratejisine ait önemli detaylar veriyor. Dikkat çeken ön ızgara, LED gündüz farları ve janların görüntüsü büyük beğenimi kazandı.  

 

Tampon tasarımındaki değişiklik, motor kaputunun katlı şekli ve şişkin çamurluklarla uyumu aracın ön yüzüne fark edilir bir değişim kazandırmış. 

 

Farlar Mokka'ya göre daha köşeli hale gelmiş, daha sportif görünüyor. Halojen farlara göre yüzde 30 daha fazla aydınlık sağlayan yeni adaptif LED farlar 8 farklı aydınlatma moduna sahip. 4275 mm uzunluk, 1781 mm genişlik ve 1658 mm yükseklik değerlerine sahip aracın bagaj hacmi ise 356 litre. Koltuklar yatırıldığında 1372 litreye kadar çıkabiliyor.
 
 
FERAH VE KONFORLU BİR İÇ MEKÂN
 
Opel Mokka X'in iç mekanına geçtiğimizde öncelikle ergonomi odaklı bir tasarım tercih edildiğini görüyoruz. Mokka X'in iç mekânında da önemli yenilikler var. Markanın Astra modelinden  tanıdık yatay gösterge paneli ve modern bir ön panel tasarımı kullanıldı.
 
 
 
Orta konsolun en üst kısmındaki dokunmatik renkli ekran son dönemde tüm markalarda olduğu gibi Mokka X'te de karşımıza çıkıyor. Bu ekran sayesinde ön konsol oldukça sadeleşiyor. Opel Mokka X'de yeni nesil iki IntelliLink bilgi-eğlence sistemi bulunuyor.  
 
 
 
Araç içinde irili-ufaklı, tüm yolcuların ihtiyacını karşılayacak sayıda eşya gözleri bulunuyor. 
Koltukların diz ve bel desteği gibi kolay ayarlanan yapıları başarılı. Opel'in güvenlik sistemi Opel Eye Mokka X'te de yerini almış.
 
 
Sistem, trafik işaret takibi, şerit takip uyarısı, takip mesafesi göstergesi ve LED yansımalı uyarı göstergesi-RLAD ile ön çarpışma uyarı sistemlerini destekleyerek güvenli sürüşe katkıda bulunuyor. Yakıt tüketimi anlamında da gayet ekonomik olduğunu söylemeliyim.Opel Mokka X'in iyi bir görüş alanına sahip. Manevralar oldukça kolay. İyi bir ses yalıtımına sahip Opel Mokka X'in yol tutuşu başarılı ve güvenli. Sürücüsünü ve yolcularını memnun etmesini başarıyor.