Opel İnsignia aşkına...

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-04-04 19:00:27

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Tamamen yenilenmiş olan Opel İnsignia çok daha güçlü ve ihtişamlı duruyor. Büyük bir coupe'nin sportif özelliklerini ve gerçek bir amiral gemisine yakışan şekilde ferahlık ve güvenlik özelliklerini bir arada barındırıyor. Opel IntelliLux LED Matrix farları ve ultra modern sürücü destek sistemlerinden, havalı head-up display'e yüksek teknoloji çözümleri ile adeta göz dolduruyor. Opel İnsignia'ya olan hayranlığımı fazlasıyla hak ettiğini düşünüyorum.

 

Alman otomotiv üreticisi Opel'in, 2009'da Vectra modelinin yerine sıfırdan geliştirdiği Insignia, baştan aşağı yenilenerek büyük beğeni topluyor. Opel'in amiral gemisi olarak kabul edilen Insignia, 1.6 litre dizel motorlu, otomatik şanzımanlı Grand Sport donanımlı versiyonu ile bu haftaki yol arkadaşımız oluyor.  

 

Markanın yükselişinde önemli rol oynayan Opel Insignia, yeni tasarımıyla sınıfının en iddialı modelleri arasına girerken, sürüş özellikleri ve kalitesiyle de premium modellere alternatif bir otomobil olduğunu fazlasıyla kanıtlıyor.

 

DİKKAT ÇEKEN TASARIM...

Tasarımı ve görünümüyle Türk tüketicisinin beğenisini kısa sürede kazanmayı başaran Opel Insignia, markanın diğer modellerinin de önünü açmış oldu. Insignia, kısa bir süre önce yenilenen tasarımı ve Grand Sport isimli yeni karoseriyle artık çok daha iddialı hale geldi. 

Otomobildeki en önemli yenilik karoser yapısı. Eski neslinde sedan olan otomobil artık liftbac gövde tipiyle karşımızda. İlk neslinden itibaren dinamik tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken Insignia, bu özelliğini yeni modelde de devam ettirmeyi başardı. 

 

Markanın en iddialı çizgilerine sahip olan Insignia'nın tasarımını incelediğimizde; özellikle farlarıyla dikkat çeken  heybetli bir otomobil görünümüyle karşılaşıyoruz. 

 

Büyük farlar, büyük ızgara ve geniş çamurluklar bu görünümde önemli etken. Opel Astra ile tanıdığımız sürüşe duyarlı LED Matrix farlar ikinci nesliyle Insignia'ya adapte edilmiş. 

32 LED bölmeden oluşan bu farlar daha hızlı, daha keskin ve daha güçlü. Uzun farların aydınlatma mesafesi 400 metreye ulaşıyor. 

 

Araca yandan göz attığımızda, camlarda çerçeve yerine, tüm camları saran yarım krom şerit kullanılmış. Insignia alçak tavanıyla da Coupe bir otomobili andırıyor. Arka kısımda, net ve sade çizgiler, ince ve keskin LED stoplarla birleşiyor. Orta LED Stop lambası ise tavan çizgisine entegre edilmiş. Eskisine göre 55 mm uzayan Insignia, buna rağmen 175 kg hafiflemeyi başarmış. 4897 mm uzunluk, 1491 mm genişlik ve 1455 mm yükseklik değerlerine sahip Insignia'nın bagaj hacmi ise 490 litre.

 

KUSURSUZ BİR İÇ MEKÂN

Opel Insignia iç mekân genişliği konusunda ilk nesline göre oldukça mesafe kat etmiş. Önde oturan yolcular için son derece ferah olan kokpit, oldukça şık, konforlu ve kaliteli. 

Ergonomik olarak başarılı kokpitte işçilik ve malzeme kalitesi de başarılı seviyede. Genişlik hissini artıran iç tasarım, ergonomik olarak onaylı koltuklar, sportif sürüş pozisyonu ve sessiz iç mekan, lüks modelleri aratmayan bir bütünlük içerisinde. 

 

Aracın arka koltukları da, önceki modelden çok daha ferah. Aracın orta konsolunda ana hatlar korunurken düğme ve şalter sayısı azalmış. 

Gösterge paneli yarı dijital bir görünüme sahip. Analog ve dijital öğeler bir arada kullanılmış. Tuş karmaşası yaşanmayan kokpitin merkezinde yeni nesil IntelliLink bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. Bu sistem Apple Car Play ve Android Auto desteğine sahip. 

Opsiyonel olarak alınabilen masaj fonksiyonlu ön koltuklarla özellikle trafikte büyük konfor sunan Insignia'nın iç mekanı genel anlamda ilk nesline göre büyük gelişim göstermiş.

 

 

KEYİF VEREN PERFORMANS VE SÜRÜŞÜ

Test aracımızın kaputunun altında en çok tercih edilen 1.6 litrelik turbo beslemeli dizel motor; 3500 d/d'de 136 Hp güç ve 2000 d/d'de 320 Nm tork değeri sunuyor. 

6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen ünite, 1447 kilogram ağırlığındaki otomobil için yeterli performansı sağlamayı başarıyor. 

 

Konfor ve performansını düşündüğünüz zaman yakıt tüketimi oldukça ekonomik diyebiliriz. Sürücü ile gaz pedalı arasındaki ilişki çok uyumlu. Durum böyle olunca araç kullanmaktan keyfi alıyorusnuz. Opel İnsignia bambaşka bir otomobil. Gerek tasarımı, gerek konforu gerekse de ekonomik yapısıyla adeta mest ediyor. Tasarımı acayip dikkat çekici. Gören arkasına dönüp tekrar baktıran cinsten. 

 

Sunduğu teknolojik donanım çok zengin. Uzun yolculuklarda sürücüsünü yormuyor. Güven veren yapısıyla konforlu yolculuklar vaad ediyor. Opel İnsignia'nın bu başarısını satış rakamlarına da fazlasıyla yansımış durumda olduğunu belirtmeliyim.