Nissan X-Trail: Albenisi yüksek

TEST SÜRÜŞÜ / 2019-04-22 22:06:36

Nissan X-Trail, konforlu, ve rahat bir yolculuk sunuyor. X-Trail,'in iç hacmi gayet geniş ve ferah. Çift dikişli deri koltukları, led aydınlatması, yol boyunca sürücüne eşlik edecek yorgunluk algılama sistemi, otomatik uzun far asistanı ve daha pek çok özelliği ile dikkat çekiyor.

 

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU

 

Nissan'ın SUV sınıfındaki amiral gemisi X-Trail, bu haftaki yol arkadaşımız oluyor. Nissan X-Trail, hem konfor hem de yüksek bir araç isteyenler için ideal bir seçenek. Geçmişi 2001 yılına kadar uzanan Nissan X-Trail, geniş iç mekanı, iç donanımın özellikleri, açılır tavanı ve geniş bagaj hacmi ile büyük beğeni topluyor.

GÜÇLÜ BİR TASARIM

 

Qashqai ile aynı platform üzerinde üretilen X-Trail SUV yapısı gereği Qashqai’den daha yüksek ve daha uzun. X-Trail’ın dış tasarımını güncellenirken özellikle “Aile boyu heyecan” vurgusu yapılmış. X-Trail’in ön kısımdaki yenilikler, kaporta renginden daha fazla yararlanmayı sağlayan ve yeni bir parlak siyah kaplama içeren tampon tasarımı ile daha geniş bir “V- Motion” ön panjuru içeriyor.

 

Elden geçirilmiş farlar, yeni ızgara, yeni renkler, yeni gündüz farları gibi detaylar hep X-Trail’in ilk anda fark edilmesini sağlayan detaylar olmuş. İlk defa Adaptive Front Lighting System özelliğine sahip olan full LED’lerin de getirdiği güzel hatlar X-Trail’in ön kısmını hem saldırgan hem de şık bir hale getirmiş. Tasarımda en önemli değişimlerden biri de sis lambalarının artık dairesel değil dikdörtgen şekilde olması olmuş.

 

Nissan X-Trail'in arka kısmında ise tampon yeni krom detaylandırma ile daha sağlam bir görünüme kavuşmuş. Arka stop grubu eski nesilde olduğu gibi yeni full LED teknolojisiyle modernize edilmiş. 4690 mm uzunluk, 1820 mm genişlik ve 1710 mm yükseklik değerlerine sahip Nissan X-Trail’in bagaj hacmi ise 565 litre.

FERAH BİR İÇ MEKAN

 

Nissan X-Trail'in dış tasarımındaki yenilikler iç mekanda da devam etmiş. İç mekanda kalite algısını arttıran değişimler söz konusu. Markanın yeni modellerinin tasarımını yansıtan ve tüm X-Trail versiyonlarında standart olarak sunulan yeni direksiyon ilk bakışta dikkat çeken bir yenilik.

 

Alt kenarı düz direksiyon simidi daha sağlam bir kavrama ve tutuş sağlarken, aynı zamanda daha sportif bir hava sunuyor. Kokpit boyunca yüksek kaliteli malzemeler lüks algısını hissettiren detaylardan. Isıtmalı koltukların hem ön hem de arkada ilk defa X-Trail’de kullanılması da bu değişimin en önemli göstergelerinden biri. Oldukça konforlu ve özellikle uzun yolculuklarda yormayan ön koltukların her ikisinin de elektrikli olması bir diğer yenilik.

 

Üstün ses kalitesi isteyen müşteriler Tekna donanım seviyesinde standart olarak tamamen yeni 8 hoparlörlü BOSE Premium ses sistemine sahip olabiliyorlar. Nissan X-Trail'in yaşam alanı, kalite algısını ve konfor seviyesini oldukça yukarıya taşıyor. Ön tarafta olduğu gibi arkada da hem diz hem de baş mesafesi açısından oldukça başarılı. X-Trail’de dikkat çeken önemli yeniliklerden biri de akıllı teknolojiler. 360 derece görüntü sunan Akıllı Çevre Görüş Sistemi, Akıllı Park Ssitemi, Akllı Çapraz Trafik Uyarı Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi, Akıllı Sürüş Kontrolü Sistemi, Akıllı Motor Freni ve Akıllı Yol Kontrolü Sistemi güvenli sürüşü üst düzeye çıkaran özellikler.

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

Nissan X- Trail'ın 1.6 litrelik turbo dizel motoru 4000 d/d’de 130 Hp güç ve 1750 d/d’de 320 Nm tork üretiyor. Motorun, X-Tronic şanzımanla uyumu başarılı. Vites geçişlerinde, düşerken de yükselirken de değişimleri hissettirmeden yapıyor. Fabrika verilerine göre 0'dan 100 km/s 11.4 saniyede ulaşıyor.

 

Maksimum sürati ise 180 km/s. Nissan X-Trail’de ProPILOT yani otonom sürüş teknolojisi mevcut. ProPILOT, yoğun trafikte ya da yüksek hızlı sürüşlerde, otoyollarda tek şeritte direksiyon, hızlanma ve freni kontrol edebiliyor. Yumuşak süspansiyonların kullanıldığı X-Trail, bu sayede arazi kullanımında da konfordan ödün vermiyor.

Yüksek yapı nedeniyle X-Trail'in viraj performansı sınıf ortalamalarında. Kullanımı büyük boyutlarına göre oldukça kolay olan araç, şehir kullanımlarında da sıkıntı yaşatmıyor. Manevralar yerinde, aracın genişliğine ve büyüklüğüne hakim olacak kadar görüş açınız var. Araca alışmak çok kolay her şeyden önce hemen rahatlıkla kullanılabileceğiniz izlenimi veriyor. Biraz büyük ama bu büyüklük sürüşü olumsuz etkilemiyor.

 

Kabin yalıtımı konusunda ise X-Trail gerçekten kusursuz. Sessiz çalışan motorun bunda muhakkak etkisi var ancak kabinde gerçekten yol ya da rüzgar sesinden eser yok. Nissan X-Trail, sürücüsünü mutlu etmesini başarıyor.