NİSSAN QASHQAİ, LİDER KONUMUNU GÜÇLENDİRİYOR

TEST SÜRÜŞÜ / 2018-06-18 09:25:41

Nissan'ın ülkemizdeki yeri ve konumu çok farklı. Crossover segmentinin yaratıcısı olarak kabul edilen Nissan, her geçen dönem hem tasarımıyla hem de zengin donanımıyla dikkat çekmeyi başarıyor. 

 

İlk kez 2007 yılında yollarda görmeye başladığımız Qashqai, ilk günkü beğenisine beğeni kaçatarak segmentinde öncülük yapmaya devam ediyor. Tasarım anlamında daha sportif bir görünüme kavuşan Nissan Qashqai'nin, 1.2 litre benzinli motoruyla yol arkadaşımız oluyor.

 

Nissan Qashqai'nin dış tasarımındaki köklü değişim iç mekâna da yansımış. İç mekânda hem tasarım hem de konfor anlamında ciddi iyeleştirmeler yapılmış. 

 

3 kollu deri direksiyon, krom detaylarla daha şık hale getirilirken, ön panelde kullanılan piyano siyahı kaplamalar kalite algısını yükseltmiş. Orta konsolda yer alan dijital ekran üzerinden müzik, navigasyon sistemlerini kontrol etmek mümkün. Geri görüş kamerası olarak da görev yapan ekran, Nissan Güvenlik Kalkanı adı verilen sistemin görüntüleri de iç mekâna yansıtıyor. Sistem, aracın etrafındaki görüntüleri kuş bakışı ekrana aktarması çok başarılı. Opsiyonel olan bu özellik ile zifiri karanlıkta bile camdan dışarı bakmadan park etmek mümkün. 

 

Gösterge paneli de yenilik rüzgârlarından nasibini almış.  Nissan Qashqai'nin kullanımı çok rahat. Keyif veren bir sürüşü var. Zengin donanımı ve kaliteli iç mekanı konforu arttıran detaylardan. Tepkileri ve vites geçişleri çok başarılı. Otomatik araç kullanmanın keyfini fazlasıyla yaşatıyor.

 

Nissan Qashqai'nin süspansiyon sertliği çok iyi. Aracın sessizliği dikkat çeken detaylardan. 

Yalıtım üst düzeyde iyileştirilmiş. Rüzgar, yol ve en önemlisi motor gürültüsü ciddi anlamda azaltılmış. Direksiyon sistemi makyajla birlikte sertleşmemiş. Yüksek süratlerde artık direksiyondaki tepkiler çok daha hızlı. Nissan Qashqai, ön ve arka park sensörleriyle geri görüş kamerası olsa da daha üst donanım paketlerinde 360 derece kamera da standart olarak sunuyor. Nissan Qashqai eski modellerine göre daha iyi bir yol tutuşuna sahip. Orta sert süspansiyonların işini fazlasıyla iyi yapıyor. 

 

Kısaca özetlemek gerekirse; Nissan Qashqai Crossover segmentinin öncülerinden. Yeniliğe ayak uyduran ve büyük beğeni  toplayan Qashqai, başarı yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Yavuz MÜFTÜOĞLU