NISSAN QASHQAI: ÇITASINI YÜKSELTTİ

TEST SÜRÜŞÜ / 2015-11-30 15:59:02

Nissan'ın ülkemizdeki yeri ve konumu çok farklı. Crossover segmentinin yaratıcısı olarak kabul edilen Nissan, her geçen dönem hem tasarımıyla hem de zengin donanımıyla dikkat çekmeyi başarıyor. İlk kez 2007 yılında yollarda görmeye başladığımız Qashqai, ilk günkü beğenisine beğeni kaçatarak segmentinde öncülük yapmaya devam ediyor.  

 

Nissan Qashqai, daha modern ve şık bir tasarıma kavuştu. Markanın X-Trail modelinden esintiler taşıyan Qashqai, V şeklindeki krom ön ızgarası, keskin hatlara sahip LED gündüz aydınlatmalarıyla desteklenmiş ön yüzü, kaslı kaputu ve akıcı yan çizgileriyle daha güçlü bir karaktere sahip bir otomobil haline gelmiş.

LED ile kombine edilen ön farlar bumerang şekliyle aracın ön bölümüne farklı bir hava katmış. Gövdenin alt kısmında kullanılan koyu plastik kaplamalar hafif arazi koşullarına gönderme yapıyor. Yan bölümde selefine göre daha oval tasarım hatları kullanılmış. Bu hatlar aracın tasarımını akıcı görünmesini sağlıyor.

Model arka bölümde de köklü bir değişime uğramış diyebiliriz. Stoplar selefine göre daha çok uzatılırken, bagaj yükleme çizgisi daha aşağıya taşınmış. Nissan Qashqai'nin yüksekliği bir miktar alçaltılırken, oturma pozisyonu ise yüksek. 4377 mm uzunluk, 1806 mm genişlik ve 1590 mm yükseklik değerlerine sahip Nissan Qashqai'nin bagaj hacmi ise 401 litre.

 

TEKLOJİDEN PAYINI FAZLASIYLA ALDI

Nissan Qashqai'nin dış tasarımındaki köklü değişim iç mekâna da yansımış. İç mekânda hem tasarım hem de konfor anlamında ciddi iyeleştirmeler yapılmış. 

 

3 kollu deri direksiyon, krom detaylarla daha şık hale getirilirken, ön panelde kullanılan piyano siyahı kaplamalar kalite algısını yükseltmiş. Orta konsolda yer alan dijital ekran üzerinden müzik, navigasyon sistemlerini kontrol etmek mümkün. Geri görüş kamerası olarak da görev yapan ekran, Nissan Güvenlik Kalkanı adı verilen sistemin görüntüleri de iç mekâna yansıtıyor. Sistem, aracın etrafındaki görüntüleri kuş bakışı ekrana aktarması çok başarılı. Opsiyonel olan bu özellik ile zifiri karanlıkta bile camdan dışarı bakmadan park etmek mümkün. 

 

Gösterge paneli de yenilik rüzgârlarından nasibini almış.  Nissan Qashqai'nin kullanımı çok rahat. Keyif veren bir sürüşü var. Zengin donanımı ve kaliteli iç mekanı konforu arttıran detaylardan. Tepkileri ve vites geçişleri çok başarılı. Otomatik araç kullanmanın keyfini fazlasıyla yaşatıyor.

 

Nissan Qashqai'nin süspansiyon sertliği çok iyi. Aracın sessizliği dikkat çeken detaylardan. Kısaca özetlemek gerekirse; Nissan Qashqai Crossover segmentinin öncülerinden. Yeniliğe ayak uyduran ve büyük beğeni de toplayan Qashqai, başarı yolunda ilerlemeye devam ediyor.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU