Nissan Qashqai'ye ince dokunuş

TEST SÜRÜŞÜ / 2020-01-27 17:25:41

Nissan'ın ülkemizdeki yeri ve konumu çok farklı. Crossover segmentinin yaratıcısı olarak kabul edilen Nissan, her geçen dönem hem tasarımıyla hem de zengin motor seçenekleriyle dikkat çekmeyi başarıyor. 

 

Türkiye'nin en çok satan SUV'si Nissan Qashqai, 1.3 litre DIG-T ve 1.5 litre dCi'den oluşan yeni motor seçenekleri ile konumunu güçlendirdi. Eskisinden daha güçlü hale gelen ve Haziran ayından itibaren bayilerdeki yerini alan Qashqai, Apple CarPlay ile Anroid Auto entegrasyon teknolojisine sahip yenilenen multimedya sistemi ile de dikkat çekiyor.

 

MAKYAJ YAKIŞTI

 

Compakt crossover sınıfının ilk ve en popüler öncülerinden olan Qashqai, geçirdiği her bir makyajla daha fazla kişinin tercihi haline gelmeyi başaran nadir modellerden biri.  Yeni Nissan Qashqai, heyecan uyandıran tasarımıyla hayranlık uyandırırken, dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.  V-motion tasarım dilinin hakim olduğu lider Qashqai, yeniden tasarlanan çarpıcı farları, benzersiz tasarımını bütünleyen jantları ve keskin hatlara sahip ön ızgarasıyla daha sofistike ve daha dinamik bir tasarım sunuyor. 4394 mm uzunluk, 1806 mm genişlik ve 1590 mm yükseklik ölçülerine sahip Qashqai'nin bagaj hacmi ise 401 litre.

 

İÇ MEKANDA KALİTE ARTTI

 

Nissan Qashqai'nin iç mekanında ilk anda çok büyük bir değişim yapılmamış gibi algılanıyor ama ufak dokunuşlarla önemli değişiklikler yapılmış. İç mekandaki plastik malzemeler yenilenmiş ve kaliteleri artırılmış. Sürüş konforunda önemli yer tutan koltuklar yeniden tasarlanmış, sürüş keyfi artırılmış. Sportif D-Form direksiyon simidi çok başarılı. Qashqai yaşam alanı genişliğinde cömert. Hem önde hem de arkada yolculuk yapanlar için ferah bir ortam sunuyor. Qashqai eşya gözü konusunda da tüm yolcuların ihtiyaçlarına karşılayacak çözümlere sahip. Arka tarafa kadar açılabilen cam tavan iç mekanda ferahlık hissini artıran önemli bir ayrıntı. 

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

2019 model yılı Nissan Qashqai, daha yüksek performanslı 1.3 litre DIG-T benzinli ve daha tasarruflu 1.5 litre dCi dizel motor seçeneklerine kavuştu. Test aracımızın kaputunun altında görev yapan 1.5 litrelik dizel motor 4000 d/d'de 115 Hp güç ve 1750-2500d/d'de 260 Nm tork değeri  sunuyor. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanmasını 13 saniyede gerçekleştirirken, 183 km/s maksimum hıza ulaşıyor.

Bir Nissan modelinde ilk kez kullanılan 7 ileri çift kavramalı şanzıman (DCT) ile kombine edilen ünite uyumlu çalışıyor, sürüş keyfini ve performansını artırırken, yakıt tüketimini azaltıyor. Qashqai'nin 100 km'deki ortalama yakıt tüketimi fabrika verilerine göre 4 lt/100 km. Sürücülere sportif ve daha doğrudan dinamik deneyim, geliştirilmiş dur-kalk performansı ve yumuşak güç dağıtımı sağlayan yeni Nissan Qashqai, yolcuları koruyan, sürekli gözlemleyen ve sürücü adına adım atan "Nissan Akıllı Sürüş Teknolojileri" ile donatılmış. 

Kısaca özetlemek gerekirse; Nissan Qashqai Crossover segmentinin öncülerinden. Yeniliğe ayak uyduran ve büyük beğeni  toplayan Qashqai, başarı yolunda ilerlemeye devam ediyor.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU