Nissan Micra; Daha sportif ve konforlu

Akıllı sürüşün öncüsü Nissan, güçlü modelleriyle ön plana çıkmaya devam ediyor. Nissan, yeni Micra ile daha sportif, daha atletik, daha premium ve daha konforlu bir araç deneyimi yaşatıyor.

 

Japon otomotiv üreticisi Nissan, yarım asırlık mirasa sahip modeli Micra, yepyeni beşinci jenerasyonuyla test köşemizin bu haftaki konuğu oldu. Beşinci nesil Nissan Micra’nın sadece adı değişmedi. Nissan’ın B hatchback sınıfındaki temsilcisi Micra; tasarımı, tarzı, motoru ve teknolojisiyle yepyeni bir araç oldu. Sportif görünümü gibi sürüş özellikleri de geliştirilen araç, güçlü benzinli motoruyla yollara çıktı. Nissan Micra tüm bu özellikleriyle ‘kadın otomobili’ algısını da yıkarak, müşteri kitlesini genişletti.

 

TASARIMI TAMAMEN DEĞİŞTİ

 

Yeni Renault Clio ile aynı platformda üretilen yeni Micra, baştan aşağı değişmiş, yenilenmiş ve gelişmiş bir otomobil olarak yollara çıktı. Yeni Nissan Micra’da tombik gövdeli, yuvarlak hatlar, yuvarlak farlar ve yan aynalar yerini daha köşeli ve keskin bir görünüme bırakmış. Önceki nesle göre uzunluğu 17, genişliği 7 santim artırılan otomobilin yüksekliği de 5 santim azaltılmış.

Ortaya daha uzun, daha geniş ama daha alçak bir karoser çıktı. Çok daha sportif görünen yeni araç, gizli arka kapı kolları, çıkıntılı arka far grubu ve geniş cam yüzeyleriyle oldukça şık bir tasarıma sahip. Öne doğru alçalan tasarım, geniş omuz çizgileri ve şık jantlar, sportif algıyı desteklerken gizli arka kapı kolları da markanın bu hamlesini açıkça ortaya koyuyor. Arka bölüm de bu algıya artırıyor. Yüksek konumla farlar ile çıkıntılı bagaj kapağı dikkat çekiyor. 3999 mm uzunluk, 1743 mm genişlik ve 1455 mm yükseklik boyutlarına sahip yeni Micra’nın bagaj hacmi ise 300 litre.

 

KULLANIŞLI BİR İÇ MEKAN

 

Aracın iç mekanı da tamamen yenilenmiş. Apple CarPlay  ve Android Auto özelliklerini de barındıran 7 inçlik dokunmatik multimedya ekranı, gövde rengi konsol ve dikişli deri kaplamalar oldukça şık. İç mekan genişlemiş, malzeme kalitesi fark edilir şekilde arttırılmış. 

Sınıfının geniş iç mekanlı oyuncularından olan araçta Bose markalı hoparlörlerden biri de, sürücü koltuk başlığında kendine yer bulmuş. Otomobilin iç mekanında da dış tasarımdaki gibi eski Micra’dan eser yok. Yeni ergonomik koltuklar çok rahat. Ön panel ve direksiyon simidi Qashqai ile aynı özelliklere sahip. Micra teknolojik özellikleriyle de akıllı bir araca dönüşmüş.

 

Aracın zengin donanım listesinde fren destek sistemi, akıllı şerit takip uyarı sistemi, akıllı çarpışma uyarı sistemi, akıllı sürüş kontrolü, akıllı çevre görüş sistemi, kör nokta uyarı sistemi, hareketli nesne algılama sistemi, akıllı şerit takip asistanı, trafik işareti tanıma sistemi ve akıllı otomatik uzun far asistanı gibi özellikler bulunuyor. Markanın yeni teknolojik vizyonunu yansıtan Nissan Intelligent Mobility özelliklerini barındıran Micra’da eskiye oranla rüzgar ve yol sesi yalıtımı daha iyi olmuş.

 

PERFORMANS VE SÜRÜŞ İZLENİMİ

 

Yeni Micra’da sadece yeni nesil 3 silindirli benzinli ünite kullanılıyor. 999 cc hacimli yeni motor, 5000 d/d’de  100 Hp ve 2000 d/d’de 144 Nm tork üretiyor. 7 ileri CVT otomatik şanzımanla kombine edilen motor, gücünü ön tekerleklere iletiyor. Ağırlığı sadece 1080 kilogram olan otomobile yeterli performansı sağlayan motor, 0-100 km/s ivmelenmesini 13 saniyede tamamlıyor. Aracın maksimum hızı ise saatte 177 kilometre. Araç oldukça canlı ve istekle hızlanıyor. Küçük hacimli turbo beslemeli motor, asıl hünerini tüketim değerleriyle sergiliyor. Fabrika verilerine göre aracın ortalama tüketimi 4.7 litre. Bizim kullanımımızda yol bilgisayarına yansıyan ortalamaysa 5.8 litre oldu. Motor, aracın karakterine uyacak ve olabilecek en iyi performans ile yakıt verimliliği sağlayacak şekilde tasarlandı.

Yeni Nissan Micra, Akıllı Teknoloji özellikleri sayesinde artık daha güvenli. Günlük hayatı ve sürüş deneyimini kolaylaştıran Fren Destek Sistemi, Akıllı Şerit Takip Uyarı Sistemi, Akıllı Çarpışma Uyarı Sistemi, Akıllı Sürüş Kontrolü, Akıllı Çevre Görüş Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Hareketli Nesne Algılama Sistemi, Akıllı Şerit Takip Asistanı, Trafik İşareti Tanıma Sistemi ve Akıllı Otomatik Uzun Far Asistanı ile yeni Micra, sınıf atlatan bir teknoloji sunuyor.

 
Kemal ÖNCÜ