Nissan Juke: Eğlenceli yol arkadaşı

TEST SÜRÜŞÜ / 2016-04-11 15:00:53

Otomotİv sektöründe farklı olmak zordur. Gerek tasarım anlamında gerekse de performans ve donanım seçenekleri ile Nissan, ülkemizdeki temeli gayet sağlam. Bu sağlamlığı her geçen dönemde de yenilikleri ile tüm modellerinde fazlasıyla hissettiriyor.

 

Bu modeller arasında eğlenceli, şık, performan dolu, albenisi yüksek, afacan olarak da değerlendirebileceğimiz Juke ile yollara düşüyoruz. Farklı motor seçeneklerini de kullandığım Nissan Juke, sürüşünden büyük keyif aldığım bir araç. 

 

Nissan'ın mini crossover segmentindeki temsilcisi Juke,  bu hafta 1.5 dCi versiyonu ile test köşemize konuk oluyor. 

Türkiye'de hızla büyüyen mini crossover sınıfındaki model sayısı da artmaya başladı. Japon otomotiv üreticisi Nissan'ın 2011 yılında pazara sunduğu Juke modeli makyajla birlikte daha güncel ve modern görünüme kavuştu. 

 

FARKLI TASARIMI ETKİLEYİCİ...

Farklı tasarım anlayışıyla Türkiye'de de büyük beğeni kazanan Nissan Juke'un ön tasarımını incelediğimizde; makyajla birlikte yeni bir tampon ve LED'li yuvarlak far grubu dikkat çekiyor. Model genel tasarım anlamında daha yuvarlak hatlara kavuşturulmuş.

V şeklindeki büyük ön ızgaranın her iki yanına konumlandırılan yuvarlak farlar Juke'a özgü bir tasarıma dönüştü. Kaputun iki ucunda yer alan bumerang şeklindeki gündüz LED'leri, aracı daha teknolojik bir hale getirmiş. Büyük Nissan logosu etrafında ki krom parça ve sis farlarında ki çerçeve araca şık bir görünüm sağlamış. 

 

Aracın yan tasarımına baktığımızda, araca coupe havası veren gizli kapı kolları, arkada da yine bumerang görünümlü stop grupları yer alırken, arka tampon da ufak değişikliklere yapılmış ve krom çıtalar eklenmiş. 4135 mm uzunluk, 1765 mm genişlik ve 1565 mm yükseklik değerlerine sahip Juke'un bagaj hacmi ise 354 litre.

 

 

KEYİF VEREN SÜRÜŞ...

Nissan Juke'un iç mekanını incelediğimizde; deri kaplı direksiyon, vites topuzu ve kokpit görünüm olarak sportif bir algı uyandırıyor. İç mekanda genelde sert plastik tercih edilmiş. 

 

Kolay anlaşılır, gözü yormayan gösterge paneli ve ortasında da yol bilgisayarı yer alıyor. Makyajla yol bilgisayarına direksiyon üzerinden de kumanda edebilme olanağı sunulmuş. Orta bölümünde dokunmatik ekranlı müzik sisteminin yer aldığı ön konsol dikey şekilde konumlandırılmış. Bu ekran aynı zamanda çevre görüş kamerası görevi de görüyor. Bu sistem sayesinde aracın dört bir yanını görerek gizli tehlikelerden korunabiliyorsunuz. Bunun hemen altında da Nissan'a özgü dijital klima sistemi yer alıyor.

 

Climate ve D-Mode butonlarıyla ayrılan bu sistem, dijital klima ekranını ve sürüş modlarını aynı ekran içinde sunuyor. D-Mode botununa bastığımızda "Normal", "Sport" ve "Eco" sürüş modları yer alıyor. Sürüş seçeneğine göre ekranda grafik modları belirleniyor. Önde ve arkada sunulan baş mesafesi konusunda bir sıkıntı yaşanmazken, diz mesafesi konusunda arkada seyahat edenler bir sıkıntı yaşayabiliyor. 

 

Eşya gözü konusunda kapı iç cepleri yeterli ancak orta konsoldaki bardaklıklar daha iyi olabilirdi. 

Nissan Juke'un kullanımından büyük keyif aldım. Eğlenceli bir araç. Gerek şehir içinde gerekse otobanda iyi bir yol arkadaşı. Şehir içi kullanımı çok daha eğlenceli. Tepkileri çok başarılı. İstediğiniz gibi kaçıyor. Gaz pedalı ile sürücü arasındaki ilişki başarılı yani. Bununla birlikte ekonomik yakıt tüketimi ise takdire şayan cinsten. Bu konfor ve performansın yanında birde dizel ekonomisini fazlasıyla yaşatıyor.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU