MAZDA MX-5 İLE HEYECAN VEREN SÜRÜŞ

TEST SÜRÜŞÜ / 2018-06-24 17:47:06

Bazı otomobiller havalı olsun diye tasarlanıyor. Onları kilometrelerce uzaktan fark edebilirsiniz. Üstelik bu tür araçların ne kadar havalı olduğunu anlamak için arabalardan anlıyor olmanıza bile gerek yoktur. 

 

Mazda MX-5 bu saydıklarımızın fazlasını barındıran bir otomobil. Efsane olmak kolay değil. Mazda MX-5 bu efsaneliğin hakkını veriyor. Şık tasarımı, gösterişli yapısı ve performansı ile gözler hep Mazda MX-5'in üzerinde. Heyecan veren sürüşü ile Mazda MX-5 sürücüsünü ve görenleri fazlasıyla etkiliyor.

 

Mazda MX-5 modelinin katlanabilir, sert tavanlı olan RF (Retractable Fastback) versiyonu yol arkadaşımız oluyor. 

 

Üretildiği her dönemde tutkunları tarafından büyük ilgi gören Mazda MX-5, dört nesilde 1 milyon adedin üzerinde satış rakamına ulaşma başarısını göstermiş bir model. Mazda MX-5 RF, MX-5'i seven, ancak roadster gövdeyi gürültülü ve konforsuz bulanlar için düşünülmüş bir seçenek olarak dikkat çeken Mazda MX-5 RF, Türkiye'de 1.5 lt Skyactiv-G düz vites ve 2.0 litre Skyactiv-G otomatik vites seçeneği ile tüketicinin karşısına çıkıyor.

 

GÖSTERİŞLİ VE ŞIK TASARIM

Mazda KODO tasarım felsefesini benimsediğinden beri araçlarının çizgileri bir hayli agresifleşti. Daha önceki modellerinde yuvarlak hatları tercih eden Mazda, yeni  modellerinde artık köşeli ve keskin çizgiler kullanmaya başladı.

 

Mazda MX-5 RF de bu şık ve gösterişli tasarımdan nasibini alan bir model oluyor. Keskin bakışlara ve dinamik hatlara sahip. MX-5 RF, tavan açıkken etkileyici görünümüyle meraklı bakışları üzerine çekmekte zorlanmıyor.

Öne doğru uzayan burun ve gösterişli tamponla başlayan akıcı çizgi arkaya kadar uyumlu bir şekilde devam ediyor ve ön tasarımdaki  dinamik arka tasarımla son buluyor.

10 km/s hıza kadar hareket halindeyken 13 saniyede açılabilen veya kapatılabilen tavan aracı iki farklı karaktere büründürüyor. Mazda MX-5, şık ve sportif tasarımı ile 2017'de Red Dot Tasarım Ödüllerinde, “En İyinin En İyisi” ödülüne layık görüldü. 3915 mm uzunluk, 1735 mm genişlik ve 1230 mm yükseklik değerlerine sahip Mazda MX-5 RF'in bagaj hacmi ise 127 litre.

 

HEYECANLANDIRAN İÇ MEKÂN

İlk nesil MX-5 modelinin piyasaya sunulmasından itibaren bu aracın iç mekânı hep minimalist çizgilerle hazırlandı. Ancak yeni nesilde bu durum biraz değişmiş gibi duruyor.

Mazda MX-5 RF'te de kardeşi gibi yeni neslinde Recaro koltuklardan, koltuklara entegre ses sistemine, koltuk ısıtmadan navigasyona kadar zengin bir donanım listesine sahip. Aracın kokpitinde kaliteli deri döşeme ve dış tasarımdaki akıcı çizgiler dikkati çekerken, spor koltuklar sizi sarıyor ve adeta kokpit ile bütünleşiyorsunuz.

 

İç mekânda kullanılan malzeme kalitesi ve işçilik oldukça yüksek. Bilgi ve eğlence sistemi size istediğiniz her türlü bilgiyi kısa sürede veriyor. Ele iyi oturan hassas direksiyon ve tabi ki bu tip bir aracın olmazsa olmazı hassas pedallar sürüş keyfini doruğa çıkartıyor. Yola başarıyla tutunan aracın tepkileri, spor otomobil kullanıcılarının gönlünü fazlasıyla fethedecek türden.

 

SÜRÜŞ VE PERFORMANS... 

Mazda MX-5 RF'in kaputunun altında görev yapan 1.5 litrelik benzinli Skyactiv-G motor 7000 d/d'de 131 Hp güç ve 4000 d/d'de 150 Nm tork değeri sunuyor. 4 silindirli atmosferik motor yüksek devir çevirmesiyle ön plana çıkan bir makine. Kısa oranlı ve motorla büyük uyum içindeki kemikli 6 ileri şanzıman sürüş keyfini artırıyor.

 

Gücünü arka tekerlekler üzerinden yola aktaran model tüm bu birliktelik sayesinde küçük motorlu bir otomobil olduğunu unutturuyor. Mazda MX-5, keyif veren heyecanlı bir otomobil. Aracı ilk çalıştırdığınız an o heyecanı fazlasıyla hissediyorsunuz. Gaz pedalına dokunduğunuz an ise doruklara çıktığınız an oluyor. Tek cümle ile özetlemek gerekirse Mazda MX-5 bu işi iyi biliyor.

 

Yavuz MÜFTÜOĞLU